NEWS

Koliko sportova u Poreču ima najmanje 60 godina dugu tradiciju ?

18.08.2008. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Koliko sportova u Poreču ima najmanje 60 godina dugu tradiciju ?
654104.jpg

Ex gradski list "30 dana" daleke 1978. godine izdao je povodom 30. obljetnice NK "Jadrana" malenu knjigu " N.K. Jadran 1948-1978. ", a na stotinjak stranica osim kronologije nogometa u Poreču može se pročitati i o prvim počecima organiziranog bavljenja i drugim sportovima. Ove 2008. godine znači "Jadran" ima 60 godina, a tu je još nekoliko sportova. Iz teksta Stanka Kosa i Vladimira Potočnika otkrijte sami koji su to sportovi.

Prije II svjetskog rata :

" Nogometni sport u Poreču upražnjavao se više spontano i povremeno, nego li organizirano i kao stalna aktivnost. Zahvaljujući kazivanjima starijih sugrađana, zna se, da je pored bivšeg gimnastičkog društva " Societa ginnastica Parentino " u razdoblju od 1924. do 1940. godine, postojalo i sportsko društvo " Forza Valore " ( Snaga i hrabrost ) sa nogometnom i veslačkom momčadi. Njihovi veslači bili su toliko dobri da su osvojili državno prvenstvo ondašnje Italije za 1934. godinu.
Nogometaši su jedva životarili, igrači su sami sebi nabavljali rekvizite, prali i čuvali odjeću u svojim stanovima. Aktivniji su bili do 1934. godine, a tada je na ondašnjem nogometnom igralištu bio izgrađen silos".

Poslije II svjetskog rata :

" Po svršetku II svjetskog rata razbuktao se u čitavoj zemlji masovni pokret fizičke kulture i sporta. Inicijatori bavljenja sportom u Poreču su bili pripadnici bataljona "Pino Budiccin", koji je bio stacioniran u Poreču do konca 1945. godine, pripadnici "Narodne straže" ( kasnije Narodna milicija ) i članovi gradske omladinske organizacije USAOH-a ( antifašistička omladina ) i agit-prop odjela Kotarskog komiteta KPH ( Komunističke partije ). Pripadnici bataljona "Pino Budiccin" , većinom talijanske nacionalnosti, osposobili su zajedno sa porečkom omladinom nogometno igralište, preoravanjem njive i krumpirišta, na mjestu gdje se i danas nalazi ( i 2008.g. je još tu, uz autobusni kolodvor ). Iz jedinice gradske Narodne straže, koja je bila smještena u zgradi ( ex ) tvornice ribljih konzervi "Školjka", također se razvila intenzivna sportska aktivnost. U njoj su bili Uči Tamburin, Piero Bartolić, Steno Stojnić, Giuliano Mitton, Rudi Bugarin i drugi. U prvom rukovodstvu omladinske organizacije, pored drugih bili su i Bepi Bratulich i Mario Guetti, koji su najviše doprinjeli osnivanju novog gradskog sportskog društva "Avanti" u kolovozu 1945. godine. Cilj utemeljenja društva je bio unaprijeđenje organiziranog bavljenja omladine nogometom, plivanjem, veslanjem, odbojkom i boksom.
Prvu javnu utakmicu, dok još nije bilo uređeno nogometno igralište, odigrali su nogometaši SD "Avanti", na terenu današnjeg parka Olge Ban protiv momčadi jedinice JRM ( Jugoslavenske ratne mornarice ).
Plivačka aktivnost bila je pokretana uglavnom od nekolicine bivših studenata. Veslanje su pokretali barba Beppi Musizza, Paolo Barzelogna, Uči Tamburin, ali dugo nije bilo značajnijih priredbi sve do 1952. godine, kada je konačno došlo do prave renesanse veslačkog sporta.
Odbojkašku momčad SD "Avanti" sačinjavali su najčešće pripadnici Narodne straže ( kasnije stanice Vatrogasne milicije ), a osim u Poreču, gostovali su i u Rovinju, Puli i Višnjanu.
Značajan doprinos većem razmahu sporta u Poreču na prijelazu iz 1945. u 1946. godinu dale su Srednja poljoprivredna škola i Niža gimnazija, koje su obnovljene započele s nastavom 5. studenog 1945. godine. U ožujku 1946. godine je u sklopu Poljoprivredne škole utemeljen fiskulturni aktiv "Agronom". Upražnjavao je od početka: nogomet, odbojku, stolni tenis, šah i plivanje. Predvodili su ga profesori i nastavnici: Vinko Tadejević, Kazimir Štiglić i nastavnik fiskulture Branko Banjanin".

U narednom nastavku: Sport u Poreču od 1947-1951. godine.

Odabrao: R.V.A.

Print Friendly, PDF & Email