NEWS
Valfresco S1124

Kolika je i koliko košta lokalna samouprava Poreštine

28.08.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Kolika je i koliko košta lokalna samouprava Poreštine
837gradska.jpg

Grad Poreč i njegovi prvi obalni susjedi, najnovije općine Funtana i Tar-Vabriga te jedna od najbogatijih u Istri – Općina Vrsar, imaju približno 22.000 stanovnika, a u njihovim upravama zaposleno je ukupno 109 osoba. Za njihove bruto plaće godišnje građani moraju zaraditi gotovo 14 milijuna kuna, odnosno svaki stanovnik prosječno 636. Na svakih 200-tinjak stanovnika ovih četiriju turističkih mjesta otpada jedan zaposleni, premda ovaj omjer varira jer velika gradska uprava opslužuje više stanovnika i ima više službi. 
Vrsar ima oko 3.000 stanovnika, a u upravi je zaposleno 17 osoba, uključujući načelnika, za čije je plaće lani u proračunu bilo osigurano ukupno 1 ,9 milijuna kuna. U računovodstvu su zaposlene četiri osobe, koje osim za Općinu vode financije za lokalni vrtić te sve sportske klubove i udruge. Na svakih 176 stanovnika dolazi jedan djelatnik uprave, od kojih svaki mjesečno porezne obveznike prosječno stoji devet i pol tisuća kuna, s tim da je jedna osoba zaposlena na zamjeni. Za plaće se izdvaja ukupno nešto više od 5,4 posto proračuna, koji je ove godine planiran u iznosu od 35 milijuna kuna.
U Funtani živi 831 stanovnik, a u upravi je zaposleno sedmero ljudi, upravo onoliko koliko je i predviđeno pravilnikom – u prosjeku na svakih 118 građana jedan zaposleni. Načelnik je od 17. srpnja stalno zaposlen na četiri godine, a u upravi je još pročelnik, potom voditelj komunalne i građevinske službe, tajnik Općinskog vijeća, voditelj računovodstva i proračuna, komunalni redar i na pola radnog vremena čistačica. Godišnje za njihove plaće treba nešto više od milijun kuna, otprilike 5,5 posto proračuna.
U općini Tar-Vabriga živi 1.506 ljudi, a u upravi ih je zaposleno osam – jedna na pola radnog vremena i jedna vježbenica. Ove će godine, uz plaću načelnika od srpnja, za primanja zaposlenih trebati izdvojiti 1,2 milijuna kuna, što čini nešto manje od četiri posto proračuna. Ovdje na svakih 188 stanovnika dolazi jedan općinski djelatnik.
Grad Poreč s nešto manje od 18.000 stanovnika ima 77 zaposlenih, na čije bruto plaće godišnje iz proračuna otpada 9,57 milijuna kuna, odnosno nešto manje od tri posto. Mjesečno jedan zaposlenik stoji porezne obveznike nešto više od deset tisuća kuna, a na svakih 226 stanovnika dolazi jedan djelatnik u upravi.

S. MATEJČIĆ, Glas Istre

U 16 godina 20 posto više zaposlenika u upravi

Funtana i Tar-Vabriga počele su s dva zaposlena prije malo manje od tri godine, ali kako su se ustrojavale službe, tako je broj zaposlenih nužno rastao. U objema općinama su predviđena radna mjesta popunjena. Grad Poreč i Općina Vrsar ustrojeni su 1993./94. godine.
U prosincu 1993. godine u bivšoj Općini Poreč, koja je u međuvremenu podijeljena na grad i sedam općina, bilo je 142 zaposlenih, odnosno 85 u onom dijelu koji danas zovemo lokalnom samoupravom. U 16 je godina broj zaposlenih, dakle, povećan za dvadesetak posto samo u upravi, da i ne spominjemo činjenicu da gotovo svako selo ima svoje komunalno poduzeće i još poneku tvrtku.