Koalicijski partneri predstavili Socijalnu politiku grada Poreča
U uvodu je Edo Kos rekao da je ovaj Prijedlog Programa socijalne politike dio Koalicijskog dogovora i da će biti upućen Gradskom vijeću na usvajanje, to je takodjer istaknuo i Ivan Sladonja rekavši da je cilj : " podignuti socijalni standard na višu razinu". Zatim se glasno upitao: kako to postići i odgovorio. "formirati Socijalno vijeće pri Gradskom vijeću, koje će stručno pripremati prijedloge". Ujedno je obavijestio da su IDS i HSU usaglasili i sastav vijeća, te da slijedi, uskoro i njegovo imenovanje. Program pokriva praktično sve interesne skupine od jaslica do Doma umirovljenika. Pobrajajući što je sve dosad uradjeno zajedno s koalicijskim partnerom: Dom umirovljenika je pred završetkom, podjeljena je "Božićnica" umirovljenicima, uvedena novčana pomoć za umirovljenike s primanjima do 1.200 kuna, uredjena šuma u okolini budućeg Doma umirovljenika, te preostaje još utemeljenje Kluba umirovljenika negdje u središtu grada i uredjenje cijele šume u naselju "Bolnica" sa stazama i klupama. Predstavnici HSU su u Poglavarstvu, Gradskom vijeću, odborima, trgovačkim društvima, javnim poduzećima i ustanovama. Nakon toga je Nino Basanić rekao da su u koaliciju ušli kako bi osmislili projekt "socijalnog razvoja". Gospodarski razvoj i socijalni razvoj su dva paralelna i jednakovrijedna razvoja, a ne kako neki kritičari žele prikazati: kao socijalnu omču ili kočnicu razvoja. Upitao se glasno: gdje smo mi sada ? Imamo neke elemente, ali još nemamo osmišljen socijalni razvoj. Pred nama je i uskladjivanje i prilagodba europskim standardima socijalnog razvoja, do konca 2009.godine. IDS tvrdi da je i da će Istarska županija biti vodeća u pridruživanju EU, a ukoliko je to tako , onda treba i projekt Socijalnog razvoja. HSU ima moto: " ne razmišljati o investicijama za čovjeka, već u čovjeka.
Sandra Čakić – Kuhar je govorila o decentralizaciji socijalne politike od 2001.godine sa države na lokalnu upravu, no tek Socijalno vijeće će biti osnov za socijalni rad ( praćenje stanja, ulaganje u socijalni standard) . Prvi korak je izrada Socijalne karte grada, detektiranje socijalnih grupa i izraditi programe za njih ( pomoć ), zatim izrada Akcijskog programa. Trenutno stanje je da grad Poreč najviše ulaže u obrazovanje 9,95 %, te u socijalu 5,01 %. Organizacije Civilnog društva – rad udruga pomaže sa 218.000 kuna. Iznijela je i podatak da bi ekonomska cijena u Domu za starije i nemoćne osobe iznosila 7.181 kunu, a grad bi za 30 gradjana sufinancirao razliku od 3.500 kuna do pune cijene, za 10 komercjalnih mjesta od 5.500 kuna do pune cijene. Poludnevni boravak ( prehrana i njega korisnika ) plaćao bi se 1.000 kuna. Dom možda neće biti otvoren za Dan grada 30.travnja, zbog uloženog prigovora na Natječaj o javnoj nabavi u opremanju Doma.
Na kraju je Edi Kos pohvalio koalicijske partnere za puno rada na izradi prijedloga programa, te najavio donošenje na travanjskoj sjednici Gradskog vijeća.
Za Poreštinu.info: R.V.Aleksić
– prijedlog programa Socijalne politike Grada Poreča
– pregled izdvanjanja iz gradskog proračuna u okviru programa Socijalne politike za 2007. godinu.