Istra digitalizirala zemljišne knjige
– Kada je riječ o zemljišnim knjigama, Istra i Hrvatska pripadaju germanskom krugu kojemu se sada vraćamo s istom razinom potpunosti, istinitosti i pravne kvalitete. Uloga zemljišnih knjiga važna je za građane i društvo u cjelini jer potvrđuje vlasništvo nad nekretninama i donosi pravnu sigurnost – rekao je Aldo Radolović, predsjednik Županijskog suda.
Taj važni projekt pretvaranja ručno vođenih zemljišnih knjiga u elektronski oblik započet je prije sedam godina i iskustva u radu s potpuno digitaliziranim zemljišnim knjigama predstavio je koordinator projekta, predsjednik Općinskoga suda u Puli Bruno Čohilj.
– Cijeli je projekt uspio zahvaljujući suradnji s Ministarstvom pravosuđa, suradnji unutar sudova te s jedinicama lokalne samouprave, a Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj su zemljišne knjige dostupne na internetu. Ukupno je riječ o 268.265 zemljišno-knjižnih uložaka i 1,110.990 katastarskih čestica – rekao je Čohilj.
Istaknuo je da je u Istri promet nekretninama najveći u Hrvatskoj, a digitalizirani sustav donosi brzinu protoka informacija, brže sklapanje pravnih poslova, transparentnost i ubrzavanje sudskih postupaka.
Pulski odjel brži od zagrebačkog
Govoreći o iskustvima u radu s EOP zemljišnim knjigama, voditeljica Zemljišno-knjižnog odjela na pulskom Općinskom sudu, Tea Begović, iznijela je podatke koji govore u korist takvog načina rada. Lani je, zahvaljujući novom sustavu, na istarskim sudovima izdano 158.355 knjižnih izvadaka, a na Općinskom sudu u Zagrebu izdano je 165.929 izvadaka. U istarskim sudovima na zemljišno-knjižnim poslovima rade 64 referenta, a u Zagrebu njih 220. (Srećko Niketić)