Institut za poljoprivredu i turizam obilježio Dan biološke raznolikosti 2025.

U nedjelju, 25. svibnja, u Znanstveno-edukacijskom centru Kontija obilježen je Dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. Tom su prigodom djelatnice Instituta za poljoprivredu i turizam, dr. sc. Danijela Poljuha i Nataly Milovan, posjetiteljima predstavile nekoliko aktualnih projekata Instituta koji se bave temama bioraznolikosti i očuvanja prirode.
Ovakve aktivnosti dodatno dobivaju na važnosti kada se uzme u obzir da Institut za poljoprivredu i turizam ove godine obilježava 150 godina postojanja, tijekom kojih je svojim znanstvenim i stručnim radom značajno doprinio razvoju brojnih područja od poljoprivrede, turizma i održivog razvoja, pa sve do zaštite prirode i okoliša.
Zajednička nit svih predstavljenih projekata bile su – invazivne vrste. Prvi među njima bio je projekt PRirodA kao SAVEZnik: strane biljne invazivne vrste kao izvor farmaceutika – NATURALLY, financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost. Cilj ovog projekta je istražiti mogu li invazivne biljne vrste imati korisnu primjenu, primjerice u farmaciji. Na ovu se temu nadovezuje projekt Zaklade Adris pod nazivom Recept za održivi suživot – invazivne vrste kao lijek i hrana, čiji je fokus edukacija javnosti o mogućnostima korištenja invazivnih vrsta u prehrambene i zdravstvene svrhe. Predstavljen je i projekt EkoPis – Praćenje promjena u okolišu i promocija ekološke pismenosti, kojeg zajednički financiraju Institut za poljoprivredu i turizam i Grad Poreč. Ovaj projekt bavi se istraživanjem prisutnosti stranih invazivnih vrsta u okolišu te educira javnost o važnim ekološkim temama. Budući da invazivne vrste nisu jedina prijetnja okolišu, predstavljen je i projekt Wastereduce – Integrirane strategije i rješenja za smanjenje otpada u zaštićenim područjima i područjima Natura 2000, čiji je glavni cilj poboljšanje upravljanja otpadom u Natura 2000 područjima i drugim zaštićenim prirodnim lokalitetima.
Tijekom događanja, posjetitelji su imali priliku upoznati neke od najinvazivnijih vrsta koje obitavaju u Istri, saznati što ih čini invazivnima, kako ih prepoznati i postupiti ako ih pronađemo u vlastitom dvorištu. Raspravljalo se i o tome koje su invazivne vrste jestive te kako se mogu koristiti u svakodnevnom životu. Osim toga, posjetitelji su mogli promatrati razne vrste insekata pod mikroskopom i lupom, kao i upoznati se s prirodnim, održivim materijalima koji se često nalaze među otpadom, iako bi mogli imati korisnu primjenu. Najmlađe posjetitelje posebno su zainteresirali stršljeni, „smrdljivi martin“ te komarci, koje su imali prilike detaljno proučiti pod lupom i mikroskopom.
IPTPO