Hoće li država agencijama vratiti preplaćeni novac?
Trebaju li putničke agencije platiti PDV na jednodnevne izlete u inozemstvo, još je pitanje bez definitivnog odgovora, no jedna je dilema riješena: mišljenje/naputak koje je Porezna uprava poslala još 1998. kao dopis Udruženju putničkih agencija da se PDV mora na tu uslugu obračunavati i plaćati nije obvezujuće, odnosno nije propis, nego je interni akt kojim se daje uputa radi jedinstvenog postupanja ispostava Porezne uprave. Potonje je stav Ustavnog suda koji je rješavao zahtjev dviju oštećenih tvrtki – DaRive iz Opatije i Atlasa Rabac – da se ocijeni ustavnost tog mišljenja.
Nije propis, nego mišljenje
Ustavni sud je ovih dana obavijestio predlagatelje da je na sjednici održanoj 12. rujna odbacio njihov prijedlog, upućen mu 6. lipnja ove godine, o ocjenjivanju ustavnosti, jer nije nadležan za odlučivanje. Naime, spornim dopisom samo se pojašnjava zaposlenicima u ispostavama Porezne uprave provedba pojedinih članaka Zakona o PDV-u u slučajevima nastanka porezne obveze turističkih agencija. Stoga on ne predstavlja »naputak« u smislu odredbi Zakona o sustavu državne uprave tj. nije podzakonski općenormativni akt, pa Ustavni sud nije ovlašten ocjenjivati ga, objašnjava najviša sudska instanca u državi.
– Konačno je netko potvrdio ono što govorimo godinama: da je to samo mišljenje za koje putničke agencije mogu i ne moraju znati, a koje nas ne obvezuje kao propis. Mi, naravno, i dalje smatramo da je situacija sa Zakonom o PDV-u po pitanju jednodnevnih izleta u inozemstvo potpuno jasna i da se po njegovim važećim odredbama na usluge u inozemstvu PDV ne naplaćuje, kazao nam je jučer Rudi Golja iz Kompasa Rabac, još jedne putničke agencije kojoj su inspektori u nadzoru bili utvrdili da mora platiti spomenuti porez.
O toj smo temi opširno pisali u svibnju, pa samo podsjećamo da su inspektori Porezne uprave, pozivajući se na spomenuto mišljenje, preklanjskim i lanjskim nadzorom u nekoliko putničkih agencija utvrdili da nisu platile PDV na izlete u inozemstvo te im naložili njegovo plaćanje, plus kamate, naravno.
Kompas podmirio navodnu obvezu
Nakon neuspjeha u žalbenom postupku Atlas Rabac platio je stotinjak, a Kompas Rabac oko 400 tisuća kuna poreza i kamata. Najveći »ceh« od nadziranih imao je Kompas Travel iz Poreča kojem je rješenjem o ovrsi u ožujku ove godine na naplatu došlo gotovo deset milijuna kuna!
– Nakon što smo iscrpili sve zakonske mogućnosti da ne platimo ili odgodimo plaćanje, prije mjesec dana smo tu našu navodnu obvezu podmirili. S kamatama se popela na točno 10. 661.314,93 kune. Naravno, očekujemo da će Upravni sud poništiti to rješenje i da će nam novac biti vraćen s kamatama, rekao nam je jučer direktor Kompas Travela Davor Bajić, a dodao je i riječ »opet«. Naime, Kompas Travel je koncem 90-ih već jednom platio PDV na jednodnevne izlete u inozemstvo, ali je to rješenje nakon žalbe Ministarstvo financija 2000. poništilo i vratilo novac! Kasnije to isto ministarstvo (doduše, druge Vlade) uporno tvrdi da PDV treba plaćati upravo pozivajući se na onaj neobvezujući naputak. »Baš nas zanima na što će se sada pozivati«, dometnuo je Golja.
Poznato je da država teško vraća pare, pa valja sačekati hoće li citirano rješenje Ustavnog suda biti dovoljno da se jedna, po mnogo čemu očigledna greška, ispravi. Najjednostavnije bi bilo kada bi Porezna uprava poništila rješenja, a to bi mogla učiniti ako joj izvršna vlast naredi. Stoga su jučer rabački Kompas i Atlas poslali pismo svim nadležnima u Zagrebu – ministru turizma Kalmeti i tajniku za turizam Mičiću, ministru financija Šukeru, ravnatelju Porezne uprave Mladineu, te samoj Vladi RH i na znanje Hrvatskoj gospodarskoj komori i Udruzi putničkih agencija – kojim još jednom mole da se povuku porezna rješenja kao nezakonita. Napominju da su njihovi predmeti na Upravnom sudu, gdje im je nedavno rečeno da se na rješenje takvih postupaka čeka oko tri godine, a njima je, kao malim agencijama, sa svakim danom čekanja na povrat plaćenog poreza sve više ugroženo poslovanje. K tome, zbog problema s poreznicima gube ugled i povjerenje kod partnera.
Kako možemo govoriti o državi prava ako ta država donosi rješenja na osnovi mišljenja, a ne zakona. Ako treba nešto izmijeniti u Zakonu o PDV-u, neka se to učini na propisan način, a ne mišljenjem, poruka je iz dviju rabačkih tvrtki iz kojih podsjećaju da je rješenje ovog problema bitno za sve turističke agencije u Hrvatskoj koje prodaju jednodnevne izlete u inozemstvo – od Venecije, Postojne i Lipice do Međugorja i crnogorskog primorja.
U svom dopisu rabački Kompas i Atlas podsjećaju i da je u još nekoliko putničkih agencija u Istri, pa i u Dubrovniku (gdje su se poreznici dugo nećkali) pred ovoljetnu sezonu proveden isti nadzor, ali još nije izdano nijedno rješenje. Dodaju da se prema njihovim saznanjima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji namjerno odugovlači s izdavanjem zapisnika, a isto se dešava i u Istri, pa sumnjaju da su zapravo u Poreznoj upravi nesigurni u zakonitost svojih postupaka.
– Vjerojatno u Poreznoj upravi misle da bi priznavanjem greške izgubili ugled. Mi naprotiv mislimo da bi ga tek stekli. Svatko može pogriješiti, pa i poreznici, primijetio je Golja.
Goran Prodan, Glas Istre