Parenzana 2024-s
SPORTduo – s2

HNS: Poticana stanogradnja u Poreču. Kopira li Štifanić Bandića?

27.03.2007. 00:00; ; Početna / Politika / HNS: Poticana stanogradnja u Poreču. Kopira li Štifanić Bandića?

Poticana stanogradnja koja je zakonski regulirana još 2001. godine uz projekt izgradnje Autoceste Zagreb – Split jedan od najboljih HNS-ovih projekata koji je prvensveno namijenjen mladim ljudima koji se nakon završenog školovanja suočavaju sa problemima rješavanja stambenog pitanja. HNS sa najuspješnijim ministrom u Hrvata, Radimirom Čačićem, putem POS-a pokrenuo je načine i uzore zapadnog razmišljanja omogućavajući hrvatskom građaninu nadu u rješavanje egzistencijalnog pitanja novih naraštaja. Upravo je pitanje svake obitelji: Može li se mjesečni obrok kredita otplaćivati iz redovitih obiteljskih primanja? Odgovor je – gotovo nemoguće!!! Nasuprot graditelja i preprodavača stambenog prostora kojima radi zarade i očuvanja nerealno visokih cijena ne pada mi na pamet spustiti cijenu kvadrata stana, morala je stati država s projektom koji će građanima omogućiti dugoročan kredit, kvalitetan stan po prihvatljivoj cijeni i niskim mjesečnim obrokom otplate kredita. Stoga je pokrenut projekt poticane stanogradnje s pozivom PITAJTE GRADONAČELNIKA kojom bi se pokrenulo gradove i općine da krenu u izgradnju stanova po zakonski reguliranom modelu i subvencijom države. Dakle, u ovom modelu svi daju ponešto da bi kao rezultat imali ponudu koja je mnogo bolja od pojedinačnih ponuda svakoga od sudionika (države, gradova, banaka, građana,…). Ponuda POS-a je za građane bitno financijski prihvatljivija od bilo koje druge ponude. U projekte POS-a krenuo je niz gradova i općina u Hrvatskoj od kojih i Labin, Buzet, Buje, Rovinj, Pula, Novigrad u Istri. Očito Zagrebu i Poreču ne odgovaraju uvjeti iz POS-a. Bandić je 2002. godine govorio da će ´njegovi´ stanovi biti 15% jeftiniji od Čačićevih, desilo se da oni dnaas koštaju 400tinjak EUR-a više od maksimalne cijene Čačičevih stanova koja iznosi 910 EUR/m2. Krenuo je tako i bivši gradonačelnik Maras sa svojim tzv. ´Marasovim´ stanovima koji su koštali razumnih 880 EUR/m2. Medjutim sadašnji gradonačelnik Štifanić objavio je cijenu ´svojih´ stanova od čak 1180 EUR/m2 dakle 270 EUR-a više po kvadratu od maksimalne cijene koju stanovi mogu postići ako se grade po projektu POS-a u skladu sa Zakonom o poticanoj stanogradnji. Valja napomenuti da je prije 10tak dana Vlada odlučila povećati maksimalnu cijenu kvadrata stana po POS-u za 7,7% odnosno s 910 na 980 EUR-a s obrazloženjem da je cijena zemljišta na kojima se stanovi grade prosječno porasla s 70 na 140 EUR/m2. Ovo obrazloženje se može još razumjeti međutim nikako obrazloženje gradonačelnika Štifanića koji je obrazložio smanjenje cijene ´svojih´ stanova s početno predloženih 1.300 na konačno usvojenih 1.180 EUR-a jer je cijena zemljišta od prvotnih 90 EUR-a/m2 smanjena na konačnih 40 EUR-a/m2 i to u rasponu od samo 7 dana. Podsjeća na marketinški trik.

Zašto je projekt POS-a dobar za toliko gradova i općina a nije dobar za Poreč? Zašto tisuće obitelji u Hrvatskoj mogu kupiti kvadrat stana po 700 do maksimalnih 910, odnosno sada, 980 EUR/m2 dok Porečani stan po porečkom programu poticane stanogradnje morju kvadrat stana platiti po 1.180 EUR-a? Ovakva cijena nije čista komercijalna međutim za mlade ljude 270 EUR-a više po kvadratu je mnogo. Postavlja se pitanje da li Gradonačelnik i Gradsko poglavarstvo pogoduju građanima ili bankama i građevinarima? Paze li građevinari koji sjede u Poglavarstvu da ne naruše cijenu kvadrata stanova iz svoje privatne gradnje ili da pogoduju bankama koje će u toj kalkulaciji ostvariti veće profite nego što bi npr. u zemljama odakle potječu vlasnici tih banaka? Zakonski reguliran POS ima i strogo regulirane uvjete kupnje stana. Međutim već na prvim porečkim tzv. ´Marasovim´ stanovima uvjerili smo se da su preprodani po dvostruko višim cijenama. Nije li namjera i da se s ovima desi ista priča? Nažalost, običnim građanima i dalje ostaje gledati kako u stanove ulaze lovatori pa ih prodaju za dvostruku višu cijenu, dok će cijena kvadrata u Poreču i dalje biti visoka i nedostupna mladim ljudima. Sa zabrinutošću se moramo zapitati koja je perspektiva mladih u Poreču? Zar im je jedina nada učlanjenje u vladajuću stranku da bi riješili svoju egzistenciju?

Satistike pokazuju da čak 83% mladih u Istri od 20 do 24 i 51% od 25 do 29 godina još živi s roditeljima. U Europi, ti postoci su za 20 postotnih jedinica manji dok su u Skandinaviji upola manji nego u Istri. Postotke za starije od 30 godina suvislo je i komentirati odnosno postoci su još više poražavajući.

Govori se o populacijskoj politici pa su neki gradovi počeli graditi populacijsku politiku na nagrađivanju svakog rođenog djetaeta s primjerice 1.000 Kuna cc. umjesto da se poticanom cijenom stanova i drugim razvojnim projektima stvore uvjeti za stvaranje novih obitelji. Usprkos zakonskoj regulativi o kontroli kvalitete gradnje na tržištu postoji niz građevinskih subjekata koji se na „određene načine" domognu javnih projekata a onda ih izvode neki koperanti koperantata po još nižim cijenama, međutim sumljive kvalitete. Upravo iz tih razloga pokrenuta je inicijativa za udruživanjem građevinske struke protiv subjekata koji grade "loše a prodaju skupo". Tako je za Metro Expres gosp. Zdenko Karakaš predsjednik Udruge poslodavaca graditeljstva u HUP-u izjavio: " Svi će se iz struke složiti samnom, ako kažem da se za 800 Eura po kvadratu može napraviti vrlo dobar objekt. Ako je prodajna cijena viša od 2.000 Eura to nije primjereno, a da je cijena gradnje manja od 600 Eura".

HNS Istre

Print Friendly, PDF & Email