NEWS

Glas u štrajku tužio upravu, Angeleski pozvao odvjetništvo da kaže gdje je 100 milijuna

402IMG_02641.jpg
09.11.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Glas u štrajku tužio upravu, Angeleski pozvao odvjetništvo da kaže gdje je 100 milijuna

Radnici "Glasa Istre" treći dan štrajkaju i jutros su se, budući da im je uprava tvrtke jučer zapriječila ulazak u zgradu, ponovno okupili na puskoj rivi ispred zgrade u kojoj je redakcija, a trubeći su ih pozdravili mnogi Puljani koji su onuda prolazili automobilom.

Glavna sindikalna povjerenica u "Glasu Istre" Maša Jerin izjavila je novinarima da je sindikat jučer Županijskome sudu u Puli podnio zahtjev kojim se traži zabrana isključenja iz rada za radnike u štrajku.

"To što radi Albert Faggian je nezakonito", poručila je Jerin.

Pulski odvjetnik Tomislav Divić potvrdio je u izjavi za Hinu kako je jučer na temelju članka 282. Zakona o radu u ime sindikata Županijskome sudu u Puli podnio zahtjev kojim se od suda traži da zabrani "isključenje iz rada koje je poslodavac poduzeo protiv radnika u štrajku". Poslodavac im je, naime, zabranio ući u zgradu u kojoj je redakcija.

Zabrana isključenja iz rada, tzv. "lockout" može se provesti tek nakon osmog dana štrajka, i to za polovicu radnika, izjavio je odvjetnik Divić i dodao kako se u ovom slučaju poslodavac nije toga držao. Također je rekao kako sud u tom slučaju odluku mora donijeti u roku od četiri dana te da je zato već za sutra u podne najavljeno prvo ročište.

Radnike "Glasa Istre" u štrajku danas je podupro i predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulić, koji je s njima bio ispred zgrade "Glasa Istre". Tom je prigodom novinarima rekao da je taj štrajk očito "početak borbe na hrvatskim prostorima za slobodno novinarstvo i za slobodu riječi i pisanja".

"Medijski prostor u Hrvatskoj je zatrovan od političara i financijskih moćnika koji kontroliraju te prostore. To je veliki problem, a ovo što se događa s ovim radnicima uskoro će se događati i u ostalim medijskim kućama", poručio je Bulić, ističući kako je u tom slučaju riječ o problemu slobode riječi i pisanja.

"Trebalo bi stati na kraj tome da politika vlada medijskim prostorom. To je zapravo problem ´Glasa Istre´, ali i osnovni razlog zbog kojega te novine prodaju manji broj primjeraka nego nekada", zaključio je Bulić.

Na poslijepodnevnoj tiskovnoj konferenciji podružnice Sindikata novinara Hrvatske predsjednica Maša Jerin demantirala je Faggiana, koji je javno optužio štrajkače za sabotažu na dva računala. – To je besramna laž, jer je uprava prije početka štrajka svakom zaposlenom ponaosob uputila pismo u kojem se navodi da je tijekom štrajka zabranjen ulaz u prostore tvrtke na Rivi, rekla je Jerin. Izvijestila je da, suprotno Faggianovim navodima o opadanju broja štrajkača, štrajka 95 posto zaposlenih, što je i vidljivo iz današnjih novina, čijih 50 posto čine sadržaji iz Novog lista. Faggian je, naime, na ranije održanoj tiskovnoj konferenciji rekao da je u nedjelju štrajkalo 64, u ponedjeljak 60, a danas 43 zaposlena.

– Štrajk nije pokrenut samo zbog plaća, nego zbog poštivanja zakona i kolektivnog ugovora, koji zaposlenima omogućuje minimalnu sigurnost, kaže Jerin. Zoran Angeleski pozvao je Državno odvjetništvo i policiju da upoznaju javnost s okolnostima bankrota Glasa Istre jer je riječ o 100 milijuna kuna duga. Pitao je i gdje je novac, jer su upravo ´hazardne transakcije´ bivše uprave, kako ih Faggian naziva, uzrok svih sadašnjih događaja.

Faggian: štrajk je dokaz da novine mogu izlaziti s manjim brojem ljudi

Član uprave "Glasa Istre novine" Albert Faggian je ustvrdio kako ne može pregovarati sa sindikatom tako da isplatu plaća mora financirati uzimanjem zajmova.

"To jednostavno ne dolazi u obzir. Ako se to nekad događalo, više neće", kazao je Faggian, dodavši kako se sa 130 ljudi i 13 tisuća prodanih primjeraka novina na dan "Glas Istre" jednostavno ne može održati.

Upravo je štrajk, smatra, još jedan dokaz da novine mogu izići, a da u njima radi manji broj radnika. Po njegovim riječima prodaja novina jučer i prekjučer, odnosno od početka štrajka, nije pala, već je na dosadašnjoj razini od oko 13 tisuća prodanih primjeraka.

"Sigurno nije kvaliteta novina koje smo mi izdali zaslužna za to, no čitatelje u Istri očito zanima problematika štrajka, što je rezultiralo ovom prodajom", istaknuo je Faggian.

Govoreći o broju radnika koji štrajkaju, istaknuo je kako uprava raspolaže tom evidencijom zbog obračuna plaća pa su po toj evidenciji u nedjelju štrajkala 64 radnika, u ponedjeljak 60, a jutros 43 od njih ukupno 134.

Kako je rekao, radnicima te tvrtke danas je isplaćena akontacija plaće za prošli mjesec, a prosječna neto plaća u rujnu iznosila je 5494 kune, izjavio je Faggian.

Dodao je kako u "Glasu Istre novine" d.o.o. zaposleno sedam radnika s neto plaćom višom od devet tisuća kuna, 14 radnika s neto plaćom između sedam i devet tisuća kuna, 30 radnika s neto plaćom između pet i sedam tisuća kuna te 39 radnika s neto plaćom između četiri i pet tisuća kuna.

"Ne vidim crni scenarij za ´Glas Istre´. Nastavljamo izdavati novine, koristimo se uslugama, odnosno tekstovima iz ´Novog lista´, no i to će se s vremenom smanjivati", naglasio je Faggian.

Odgovarajući na novinarska pitanja, naglasio je kako u tvrtki ne postoji popis prekobrojnih ljudi.

"Ponudit ćemo neku varijantu zbrinjavanja viška radnika, a program tehnološkog viška radit ćemo u suradnji sa sindikatom, jer nas na to obvezuje zakon", zaključio je.

Drugi broj štrajkačih novina Glas štrajka, izdan u 7000 primjeraka, dijelit će se građanima sutra od 10 sati. (H/iPress)