NEWS
Advent 24 S
Pevex S

Funtana: Slobodnija rasprava o amandmanima

19.01.2008. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Funtana: Slobodnija rasprava o amandmanima

Nakon što je od konstituiranja Općinskog vijeća ovo najviše tijelo lokalne vlasti radilo po privremenom poslovničkom redu, Funtana bi uskoro trebala dobiti »pravi« poslovnik o radu vijeća.
Po prijedlogu koji je nedavno usvojilo poglavarstvo, pojedini bi vijećnik, kao i u susjednom Poreču, u raspravi smio govoriti maksimalno pet minuta. Predsjedniku kluba vijećnika pripalo bi najviše deset, dok su za eventualnu repliku predviđene dvije minute. Tek iznimno, zbog važnosti tematike, pojedini vijećnik može govoriti i dulje. Usporedbe radi, vrsarski poslovnik govornicima u startu daje veću »minutažu« – vijećnicima deset, a predsjednicima klubova čak 15 minuta te tri minute za repliku.
Kako su zasjedanja vijeća javna, obavijest o njihovom održavanju Funtanjani bi po ovom prijedlogu bili dužni objavljivati na oglasnim pločama, a stanovnici imaju pravo u općinskoj upravi dobiti na uvid sve materijale, uz prethodnu najavu. Osim toga, smiju prisustvovati i sjednicama vijeća i radnih tijela, iako im je dopušteno govoriti samo ako im predsjedavajući dade riječ. Vijećnicima će se pozivi i odgovarajući materijali dostavljati pet dana prije sjednice, ovo potonje po potrebi i ranije, kako bi se za vijeće adekvatno pripremili.
Prođe li ovaj provizorni poslovnik na vijeću, načelnika i njegovog zamjenika birat će se javnim glasovanjem, i to većinom glasova svih vijećnika. Suprotno tome, Porečani i Vrsarani o (grado)načelniku i zamjenicima glasuju tajno.
Izglasavanje nepovjerenja načelniku ili poglavarstvu Funtanjani bi mogli pokrenuti na prijedlog najmanje jedne trećine vijeća, a da bi inicijativa i prošla potrebna je većina glasova svih vijećnika. Statut, poslovnik, proračun i obračun proračuna također se usvajaju većinom svih glasova, što u Funtani iznosi šest.
Čini se da po pitanju amandmana poslovnik Funtane, kao i Vrsara, ispada demokratičniji od porečkog. Porečki poslovnik, naime, u jednom članku određuje da podnositelj amandmana (u većini slučajeva je to oporbeni vijećnik, op. a.) ima tek dvije minute za reagiranje na očitovanje Grada, nakon čega o vijećnikovom prijedlogu nije moguće više ništa reći. Drugim riječima, nijedan vijećnik osim autora amandmana nema priliku o njemu raspravljati, čime je vijeće možda i zakinuto za potencijalno konstruktivne sugestije.
Aktualni sat, predviđen za početak ili kraj sjednice, trajao bi u Funtani uobičajenih 45 minuta, a pojedini bi vijećnik smio postaviti najviše tri pitanja, usmeno ili pisano. Usporedbe radi, u Vrsaru broj pitanja. Vijeće bi se bilo dužno sastati najmanje jednom u tri mjeseca, a vijećnici za svoj rad imaju pravo na naknadu iz proračuna.

M.Dodić, Glas Istre