‘Feštinsko kraljevstvo’ skriva i jednonogog raka
– Više od polovine hrvatskog tla nalazi se na krškom području, a samo u Istri imamo više od 1000 jama i špilja, od najpoznatije Pazinske jame i Baredina do najnovije uređenog Feštinskog kraljevstva, koje štitimo proračunskim i sredstvima međunarodnih fondova.
Ubuduće će sve istarske špilje biti pod zaštitom Naturae Histricae, kako bi se spriječile devastacije i očuvalo vrijedno prirodno blago, istaknuo je na otvaranju istarski dožupan Valerio Drandić. Osamdesetak metara dugačku i tridesetak široku špilju, visoku desetak metara, istražili su članovi speleoloških društava Proteus iz Poreča i Istra iz Pazina, a zahvaljujući entuzijazmu mještana Feština, uređeni su prilazi, dok su se specijalizirane tvrtke pobrinule za osvjetljenje bogatih spiljskih ukrasa. – Jama je zapravo kaverna nepravilna oblika, a ulaz joj se nalazi na dubini od 6 metara, na dnu vrtače.
Izuzetno je bogata špiljskim ukrasima, a raskoš njihovih boja duguje raznim mineralima u vodi iz koji se taložio kalcit. Špilja je i danas hidrološki aktivna, a u njenoj unutrašnjosti od faune zatekli smo šišmiše i rijetkog jednonogog raka – rekao je Elvis Zahtila, ravnatelj Županijskog poduzeća Natura Histrica. Ulaz u jamu omogućen je posjetiteljima svakodnevno od 10 do 18 sati, s tim da ju u jednom danu može posjetiti maksimalno 400 ljudi.
Kao i ostale istarske špilje, ući će u katastar speleoloških objekata Istre, koji se upravo izrađuje, a rendžeri Naturae Histricae brinut će o samom lokalitetu i obnovi vegetacije koja i omogućava jaku hidrološku aktivnost špilje.
Ime novoj špilji dala djeca koja su se u njoj igrala
Ime su Feštinskom kraljevstvu dala djeca koja su se u njoj igrala, zbog bogatstva ukras i atraktivnih siga. Špilja oduševljava ljepotom raznolikih sigastih oblika, među kojima se posebno ističu ´čarobnjakov šešir´, ´kula babilonska´ i golema ´šišmišova krila´, preko kojih se proteže ogranak korijena vinove loze.