Europski Građanski Forum AER-A
Europski Građanski Forum Aer-a, na temu « Mogućnosti koje se otvaraju Hrvatskoj i njezinim građanima nakon ulaska u EU ? », održat će se u četvrtak, 14. listopada 2010. godine od 16.45 do 19.00 sati u Gradskom kazalištu, Narodni trg 1 u Poreču.
Skupština Europskih Regija (SER) i Istarska Županija pozivaju građane Istarske Županije na sudjelovanje na Europskom Građanskom Forumu SER-a. Tijekom Foruma će sudionici imati prilike raspraviti o mogućnostima i izazovima hrvatskih regija prije i nakon učlanjenja države u ´najveći europski klub´.
Skupština Europskih Regija (SER) je najveća neovisna suradnička mreža regija u proširenoj Europi koja okuplja više od 270 regija iz 33 zemalja i 16 međunarodnih organizacija. U ulozi zagovornice svojih članova te u službi foruma za međuregionalnu suradnju SER se bavi svim pitanjima koji utječu na razvoj Europskih regija i van granica Europske Unije.
Europski Građanski Forum SER-a u Poreču dati će građanima Istarske županije mogućnost da rasprave o izazovima s kojima se hrvatske regije suočavaju prije i nakon pridruživanja Europskoj Uniji. Cilj rasprave je uključiti građane u debatu o budućnosti njihove regije unutar Europske Unije. Kako bi se olakšala rasprava predstavnici raznih europskih regija će prezentirati vlastite regionalne sustave te trenutno stanje primjene načela supsidijarnosti te stupnja sudjelovanja građana unutar njihovih regija. Modeli engleske regije Devon, koja je stara članica Europske unije te švicarske regije St. Gallen, koja nije u Europskoj Uniji, biti će predstavljeni sudionicima Foruma kako bi se isti mogli upoznati s različitim scenarijima aktivnog sudjelovanja građana u život njihovih regija u odnosu na pitanja Europske Unije.
Publici će se postaviti pitanje: Da li će hrvatske regije i njihovi građani imati koristi od pridruživanja Europskoj Uniji? prije i nakon uvodne rasprave, kako bi im se dala mogućnost da eventualno promjene svoje mišljenje nakon prezentacija govornika, a održati će se i otvorena rasprava po modelu pitanja i odgovora.
Što je to Europski Građanski Forum SER-a?
Glavni koncept svakog Europskog Građanskog Foruma SER-a je uključiti građane te predstavnike regionalne politike i predstavnike Europske Unije u raspravu o ključnim tematikama za budućnost njihovih regija u Europi. Forum djeluje kao dvosmjeran proces: s jedne strane pruža građanima konkretne informacije o radu Europske Unije i europskih regija a s druge prima povratnu informaciju o tome što zapravo zabrinjava građane i koja su njihova očekivanja i razmišljanja o tome što bi se trebalo poduzeti ubuduće. Cilj takvih sastanka nije promidžba, cilj je omogućit građanima da postave pitanja vlastitim predstavnicima kako bi im oni pomogli da shvate pojedinosti tematike o kojoj se raspravlja te osvijestili ih o ključnim pitanjima.
Takva je direktna konfrontacija uslijed interaktivne rasprave od koristi za sve:
– Za građane, koji se tako direktno bave europskim pitanjima te imaju mogućnost shvatiti kako se odvija proces uzimanja odluka na regionalnoj razini;
– Za predstavnike regionalne politike, koji imaju mogućnost promicati vlastite aktivnosti unutar lokalne zajednice i na europskoj razini;
– Za predstavnike europske politike, kojima su takvi forumi direktan izvor povratnih informacija o njihovom radu te nadahnuće za buduće projekte interaktivnih rasprava u vlastitim regijama
Forum će se održati na hrvatskom i engleskom jeziku.
PROGRAM
16:45-17:00 – Glasanje prije rasprave: Da li će Hrvatska i njezini građani imati koristi od pridruživanja Europskoj Uniji?
17:00-17:15 – Uvodni govor
– Riječ dobrodošlice – Ivan Jakovčić, Župan Istarske županije
– Pozdrav – Edi Štifanić, Gradonačelnik Grada Poreča
– Uvodna riječ – Michēle Sabban, Predsjednica SER-a
– Opis ciljeva Foruma – Klaus Klipp, glavni tajnik SER-a
17:15-17:40 – EU perspektive za nove EU članice
– Dimitrios Kalogeras, Šef odjela za financije i ugovore, Delegacija Europske unije u Republici Hrvatskoj
– Roy Perry, potpredsjednik Stalnog odbora za institucionalna pitanja SER-a, (Hampshire, Velika Britanija)
17:40-17:50 – Kako se hrvatske regije suočavaju s trenutnim izazovima vezanim uz pridruživanje Europskoj Uniji: mogućnosti, strahovi i očekivanja
– Oriano Otočan, Pročelnik Upravnog odjela za međunarodnu suradnju i EU integracije
17:50-18:00 – Primjer stare zemlje članice: Engleski model
– Brian Greenslade, Vijeće Regije Devon (Velika Britanija)
18:00-18:10 – Kako regionalni sustavi izvan Europske Unije podržavaju demokratsko sudjelovanje građana?
– Švicarski model: Iskustvo St. Gallen-a (Švicarska)
Rolf Vorburger, načelnik službe za međunarodne i savezne poslove St. Gallen-a
18:10-18:30 – Pitanja i odgovori
18:30-18:40 – Zaključak
18:40-18:45 – Glasanje nakon rasprave: Da li će Hrvatska i njezini građani imati koristi od pridruživanja Europskoj Uniji?
18:45-19.00 – Završni govor
– Ivan Jakovčić, Župan Istarske županije