Valfresco S1124

Djelatnici Hitne i više od 8 tisuća građana za bolju zdravstvenu skrb

2129112011-11.jpg
29.11.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Djelatnici Hitne i više od 8 tisuća građana za bolju zdravstvenu skrb

Peticiju za financiranje dodatnog tima hitne medicinske pomoći u Pazinu, Labinu i Poreču, te ustroj izvanbolničkog hitnog prijema u Pazinu, potpisalo je ukupno 8458 građana od čega je online prikupljeno 4855 potpisa na adresi peticija.hitna-pazin.org. Od sutra do petka peticiju potpisuju i Porečani a prikupljanje potpisa širi se na cijelu Istru.

Informacije o tijeku reorganizacije hitne medicinske pomoći od Istarske županije stižu na kapaljku i najčešće su u sukobu s informacijama koje se čuju u centrima Hitne i među djelatnicima.

Dvije smrti i ostavke voditelja HMP-i u Pazinu i u Poreču potvrda su da u reorganizaciji Hitne medicinske pomoći nešto ne ‘štima’ jer teško je vjerovati da bi struka bezrazložno digla svoj glas protiv ´nove hitne´. Ni zamišljena reorganizacija, ni naknadni Sporazum o istarskom modelu ne rješavaju problem Hitne i stoga bi konačno trebalo poslušati glas struke i građana koji ih podržavaju.

– Prije započete reorganizacije HMP u Poreču smo imali, uz tim T-1 tijekom noćnih sati, barem još jednu dežurnu medicinsku sestru pa kad je ekipa otišla na hitnoću nije se dogodilo da u prostorijama HMP nema nikoga i da su vrata zaključana kao što se to sada može dogoditi, rekla nam je dr. Sabina Žužić, liječnica u porečkoj HMP. U Poreču, kaže, sada radi pet T-1 timova s 15 djelatnika. Najavljeni početak rada tima T-2, odnosno noćno dežurstvo medicinske sestre u porečkoj HMP, kako nam je rekla dr. Žužić, još nije zaživjelo.

Prema riječima liječnice porečke hitne medicinske službe, koja je po novom ustrojstvu u novom ‘poduzeću’ koje je izdvojeno iz sustava Istarskih domova zdravlja i pripojeno pod Zavod hitne medicinske pomoći Istarske županije, u Poreču bi trebala biti, temeljem i iskustvenih činjenica, dva T-1 tima i dva T-2 tima. To bi značilo 24 satno dežurstvo liječnika i medicinske sestre ili tehničara i vozača te ne bi bila potreba za pripravnosti liječnika i vozača, a koja se prema naputcima iz Zavoda u trenucima kad nisu u službi (što je novim ustrojstvom predviđeno), ne bi financijski nadoknađivala pa ispada da bi zdravstveno osoblje taj posao izvan svog radnog vremena trebalo raditi za svoj račun.

Posebno nezadovoljstvo u Hitnoj medicinskoj službi Poreča, kako nam je prenijela dr. Žužić, medicinsko osoblje izražava činjenicom da ih nitko od nadležnih (a morao je!) po službenoj dužnosti nije obavijestio o sadržaju sporazuma kojeg su potpisali Istarski domovi zdravlja, Zavod za hitnu medicinu Istarske županije i Županija a koji bi morao rezultirati ‘solidarnosti’ sestara u DZ i njihovoj pomoći HMP, posebno u noćnim dežurstvima.

Sporazum je, prema mišljenju zaposlenih u porečkoj HMP, organizacijska improvizacija jer funkcionalno ne rješava potrebe HMP a djelatnici u Poreču sumnjaju da će ikada i zaživjeti.

– Ni pozivni centar za HMP još ne funkcionira, za usmjeravanje i upućivanje HMP na teren ‘nadležni’ su u Centru 112, što nije dobro, ustvrdila je dr. Žužić.

O ‘nesuvislostima’ u reorganiziranju hitne medicinske pomoći govorio je prošlog tjedna na sjednici porečkog vijeća i dr. Ante Ivančić, upravitelj Istarskih domova zdravlja koji je potpisnik Sporazuma sa županijom i Hitnom protiv kojeg su ustali liječnici.

Na pitanje vijećnice Snježane Mekote o educiranosti i pripremljenosti medicinskih sestara Ivančič je rekao kako ´medicinske sestre nisu dovoljno pripremljene i nemaju ovlaštenja za posao kojeg bi trebale raditi kao dio tima T-2´.

Svoj stav o kvaliteti reorganizacije Hitne medicinske pomoći u Poreču izreći će i stanovnici Poreča i cijele Poreštine. Prema riječima Biserke Momčinović iz Centra za građanske inicijative Poreč, od srijede do petka, od 10 do 12 sati, potpisivat će se peticija za promjene u organizaciji HMP ispred porečke tržnice i na Trgu slobode, a planirano je potpisivanje peticije i ispred Doma zdravlja.

(DM/iPress)

Galerija slika uz članak