NEWS

Brnobiću prvo mjesto za istraživački rad o batati

17.10.2007. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Brnobiću prvo mjesto za istraživački rad o batati

Sudjelovanje Zadruge »Parentino« Srednje škole Mate Balote na 19. državnoj smotri koja je u Trogiru od 10. do 13. listopada okupila 78 registriranih učeničkih zadruga i još četiri u osnivanju, okrunjeno je velikim uspjehom njenog člana Davora Brnobića, maturanta poljoprivrednog usmjerenja. Radom "Utiecaj veličine korijena na broj presadnica batata" osvojio je prvo mjesto u kategoriji istraživačkih radova i novčanu nagradu od 1.500 kuna, koja će odlično poslužiti za nabavu repromaterijala za zadrugare. Istraživanje je provodio od veljače do lipnja u sklopu sekcije uzgoja aromatičnog bilja, a pod mentorstvom voditeljice »Parentina«, profesorice Nade Baksa, i znanstvenika Deana Bana iz porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam. – Zainteresirao sam se za tu višegodišnju i izuzetno zdravu namirnicu koja potječe iz Južne Amerike, kod nas je novost i zasad se slabo proizvodi, a najveći problem predstavlja proizvodnja presadnica. Istraživanje je započeto postavljanjem korijena na oživljavanje, izboji su zatim pikirani u kontejnere i ispitivan je utjecaj hormona na ukorjenjivanje. Zaključak je da korijeni od sto do 250 grama daju najbrojnije i najkvalitetnije presadnice te da hormoni ne utječu na njihov rast i razvitak«, objašnjava Davor, otkrivajući zavidnu dozu znanja i samopouzdanja koje je pokazao i tijekom Power Point prezentacije u Trogiru ispred četvero sveučilišnih profesora.

Aktivan je i u radu vinarske sekcije koju vodi profesorica Margita Žiković i čija su postignuća na trogirskoj smotri predstavile učenice trećeg razreda Tina Jerman i Ana Čehić. Okupljene su upoznale s vinima koja su porečki srednjoškolci proizveli, a demonstrirale su i degustaciju hrvatice od berbe iz 2004. Njihov vršnjak Dejan Pamić je prezentirao ukupan rad »Parentina« koji trenutno broji 37 članova, registriran je 2000. godine, i osim spomenutih sekcija ima još likovnu, aranžersku i tzv. »dar prirode«,

Ponosna na svoje učenike, profesorica Baksa je apelirala na istarske srednje i osnovne škole da u svoj rad uvedu zadrugarstvo kao izvan nastavnu aktivnost koja kod učenika razvija inovativnost, stvaralaštvo, poduzetnost i odgovornost, a sve to s naglaskom na očuvanju prirode i njegovanju kulturne baštine. Kako je rekla, u Istri ih zasad ima samo šest, među kojima i izuzetno aktivni Mladi zadrugari predvođeni Petrom Radovanom iz višnjanske Osnovne škole Jože Surana, koji su jedini iz županije, uz Parentino, sudjelovali na državnoj smotri.

K. F. Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email