NEWS

23.studenog 2006.godine održana 14.sjednica Gradskog vijeća Poreča

24.11.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / 23.studenog 2006.godine održana 14.sjednica Gradskog vijeća Poreča
836grad_grb.jpg

Prijedlog Proračuna Grada Poreča za 2007.godinu obrazložili su vijećnicima gradonačelnik Edi Štifanić i Sandra Mušković pročelnica Upravnog odjela za proračun i gospodarstvo. Ukupni prihodi planiraju se na 213 milijuna kuna, te 10 milijuna kuna sredstava iz predhodnih godna.

Gradonačelnik Edi Štifanić je vijećnicima, a sjednici je prisustvovalo njih 15, naglasio da je ovo prvi proračun grada Poreča veći od 200 milijuna kuna i to bez sredstava za novu općinu Tar – Vabriga. Po njegovom mišljenju ovaj proračun je i razvojni i socijalni. Znatnija sredstva će dobiti umirovljenici, dječji vrtići, obrazovanje i kultura. Konkretno je pobrojao financiranje jedne jasličke grupe više, kupnju koncertnog klavira, uredjenje prostora za jedriličarski klub, uredjenje teniskih terena kod dvorane" Veli Jože" , te 3,5 milijuna kuna za projektnu dokumentaciju buduće sportske zone Žatika, te preusmjeravanje sredstava od dosadašnje nabave knjiga za učenike osnovnih škola u plaćanje putnih troškova sportašima porečkih sportskih klubova kada putuju na službena natjecanja.

Tom prilikom je izrazio mišljenje da NK "Jadran" treba vratiti u Savez sportova i da on ima isti tretman kao i svi sportski klubovi Poreštine.

Za božićnicu umirovljenicima predvidjeno je 900 tisuća kuna, te još toliko za pomoć najugroženijim umirovljenicima koji primaju do 1.400 kuna mjesečno. Pomoć bi se dodjeljivala mjesečno i tromjesečno.

Od investicija obrazlažući proračun prvo je istaknuo ulaganja u prometnu infrastrukturu: izgradnju rotora u Gornjim Špadićima, izgradnju 2 rotora na Finidi, 2 rotora kod gradske tržnice, te parkirališta kod gradskog groblja koje će ujedno biti i parkiralište za buduću sportsku zonu Žatika. Govoreći o prihodima pobrojao je i nekretnine koje Grad želi prodati, a na karti grada i pokazao je zemljište koje će ići na javni natječaj, a to je staro nogometno igralište i zemljište u Gornjim Špadićima. Osim prodaje zemljišta kupit će se zemlja od Hrvatskog fonda za privatizaciju, kod starog vinskog podruma.

Pročelnica za proračun Sandra Mušković naglasila je da su prilikom izrade prijedloga proračuna poštivane upute Ministarstva financija i Vlade RH. U proračunu je po prvi puta i prva takva u Istarskoj županiji i Lokalna riznica. Pojednostavljeno, Grad ima jedan račun i preko njega idu sve transakcije Grada i korisnika proračuna. Time se ima za cilj postići racionalnije korištenje sredstava, nema zadržavanja novca na računima, jer Grad plaća direktno dobavljačima, a ne korisnicima proračuna. Likvidnost se tako može pratiti dnevno.

U proračunu su i prihodi od pomoći iz državnog proračuna za programe zone Bujići-Žbandaj i odlagališta otpada Košambra.

Prihodi od prodaje zemlje planirani su u iznosu od 83 milijuna kuna, no predvidjene investicije koje bi se od tog novca realizirale otpočet će tek onda kada se prodano i naplati.

Za povrat kredita potrebno je 32,3 milijuna kuna. Grad ima 4 kredita / dom za starije osobe, kazalište /.

Za kupovinu zemljišta planirano je 10 milijuna kuna.

U raspravi o prijedlogu proračuna prva se za riječ javila Snježana Mekota i rekla da je prodaja zemljišta nerealan izvor prihoda, a čini gotovo 40 posto prihoda. Govoreći o rashodima rekla je da su ulaganja, na primjer u rotor u Špadićima ulaganja u tudju imovinu, jer to je dobro samo za turizam pa nek ulažu turističke tvrtke.

Vijećnik Josip Maras ukazao je na to da je došlo do zaokreta od 180 stupnjeva u stavu o prodaji zemljišta, jer se prošle godine glasalo da se neće prodavati dok se sada upravo to predlaže, a on je osobno glasao lani za selektivnu prodaju. Pohvalio je odjel za proračun što su uspjeli svladati izradu prijedloga u kratkom vremenu, čak i ugraditi sustav lokalne riznice. Pohvalio je takodjer što je prihod od poreza na dohodak usmjeren umirovljenicima i što je došlo do povećanja sredstava za društvene djelatnosti. Zamjerio je povećanje rashoda na 1,136 milijuna kuna za javnu administraciju umjesto racionalizacije, te povećanje trškova za informiranje sa 44 na 250 tisuća kuna i manje novca za uredjenje grada. Zatražio je da se sačini plan prodaje zemljišta s rokovima, popis projekata i imena voditelja projekata, te da ih se stimulira, kao i da se izradjuju tromjesečni izvještaji o realizaciji projekata za gradsko vijeće. Upozorio je i na opasnost ulaska u nelikvidnost u drugom kvartalu i na kraju 2007.godine. Na kraju svoje rasprave podržao je prijedlog proračuna.

Doktor Basanić je obrazložio neophodnost korištenja multidisciplinarnih timova za kopleksnije projekte, te na nužnost plaćanja tih intelektualnih usluga.

Gradonačelnik Edi Štifanić rekao je da će 2007.godina biti godina realizacije projekata i da gradjani trebaju vidjeti dizalice i radove.

Plan aktivnosti, voditelji projekata i rokovi postoje i to treba dostaviti i Gradskom vijeću, kao i to da će rado podnositi tromjesečne izvještaje o realizaciji.

Za prodaju zemljišta je rekao da prvo idu detaljni planovi uredjenja pa prodaja i da se nada da će cijena u Gornjim Špadićima biti iznad 200 eura po metru kvadratnom, već sada imamo upit od 5 trgovačkih lanaca za servisnu zonu.

Rotor u Špadićima moramo sami financirati,  jer nema drugih zainteresiranih, a tko će koristiti tu "tudju imovinu" nego gradjani Poreča.

Trgovačko društvo Grada gradit će sportsku zonu i dati je Gradu u najam. Dvorana koja će se graditi dobit će 50 posto sredstava od Vlade RH kako nam je obećano, a u organizacijskom odboru za Rukometno svjetsko prvenstvo su predstavnici Vlade RH, Župani, gradonačelnici i predstavnici Hrvatskog rukometnog saveza. Svi gradovi domaćini prvenstva su ravnopravni, jer je Prvenstvo projekt od interesa za RH. U rujnu 2007.godine mora otpočeti izgradnja dvorane. Kupovina zemlje je već na dnevnom redu HFP-ea.

Prijedlog Ugovora o projektiranju škole već postoji, za Košambru troškovnik za natječaj je spreman.

Što se tiče povećanja sredstava za informiranje gradonačelnik je pojasnio da su u izradi nove gradske WEB stranice i da je zaposlena djelatnica za informiranje, te se nada da mediji neće izvještavati samo o raspravi, već da će korektno prenijeti i zaključke Poglavarstva.

Pojasnio je i što se sve plaća pod stavkom intelektualne usluge: autorski honorari, ugovori o djelu, prijevodi, prijepisi, studije, sudske pristojbe, bilježničke takse, pravne usluge, knjževni susreti, izložbe, restauracije, stručni susreti, honorari u sportskoj zajednici, proslava dana Grada-estradni umjetnici, geodetske usluge, Plava zastava, Zdravi grad i sl.

Predsjednik gradskog vijeća Eđidio Kodan predložio je zaključke kojim se prihvaća prijedlog proračuna, odredjuje rok od 5 dana za podnošenje amandmana na proračun do 28. studenog, amandmanima se ne može predložiti povećanje rashoda ako se ujedno ne predloži i smanjenje drugih rashoda, povećanje rashoda na teret kapitalnih rashoda, opterećivanje proračunske zalihe ili dodatno zaduživanje, smanjenje ili povećanje rashoda korisnicima proračuna čiji su izvori financiranja drugi subjekti i vlastiti prihodi. Gradsko poglavarstvo se mora očitovati na podnesene amandmane u roku od 2 dana, do 5. prosinca kada se utvrdjuje konačni prijedlog proračuna / drugo čitanje/, a sam proračun bi se usvojio 14.prosinca 2006.godine.

Za poreština.info izvještava: Ratko Vlado Aleksić

Print Friendly, PDF & Email