Pevex s 3009
FOGO

Tjedna najava događnja iz porečkog POU-a

poup-logo-v
20.08.2018. 12:16; ; Početna / Kultura / Tjedna najava događnja iz porečkog POU-a

Glazbeno-scenska djelatnost 

plaćeni oglas

srijeda, 22. 8.
početak 18. Street arta Poreč

Street art Poreč, festival ulične umjetnosti, ove se godine održava od 22. do 30 kolovoza. Program se odvija na 7 lokacija u gradu – na Trgu slobode, Trgu Matije Gupca, različitim mjestima šetališta Lungomare, u Parku Olge Ban, Eufrazijevoj ulici te u lapidariju Zavičajnoga muzeja Poreštine, a najaktivniji će biti prostor gradske tržnice.

Raznolik program festivala nudi glazbene, scenske, literarne i gastronomske performanse, cirkuske točke, svjetlosne instalacije, radionice i ostalo.

Svi su sadržaji besplatni, a cjelokupan program festivala dostupan je na stranici: https://bit.ly/2vKDS3m.

  1. Jazz u lapidariju:

srijeda, 22. 8. u 21.00
Atma Mundi Ensemble – The Road to Skitacha (Hrvatska, Italija)
Zoran Majstorović – gitara, oud, ukulele, saz, kompozicije
Simone Serafini – kontrabas
Borko Rupena – bubnjevi, udaraljke
Mirko Cisilino – truba

Atma Mundi Ensemble je džez-kvintet koji predvodi multiinstrumentalist, aranžer i skladatelj te dobitnik nagrade Porin Zoran Majstorović. Osim bavljenja etno-džezom, Majstorovićev je rad usmjeren i na ostale oblike umjetnosti koje uključuju glazbu, odnosno zvuk kao materijal i sastavni element svakodnevnog života. Za Poreč Atma Mundi Ensemble priprema program naziva The Road to Skitacha.

  1. Jazz u lapidariju nastavlja s vrhunskim izvedbama cijenjenih izvođača, a cjelokupni program sezone dostupan je na poveznici https://bit.ly/jazzinlap23. Ulaz je za sve koncerte slobodan.

 

  1. Koncerti u Eufrazijani:

petak, 24. 8. u 21.00
Elisa Tomellini, glasovir

Talijanska će pijanistica po prvi puta u Hrvatskoj izvesti potpune Lisztove etide u njihovoj prvoj, nepojednostavljenoj verziji. Elisa Tomellini među malobrojnim je pijanistima koji su se usudili okušati u ovome titanskom poduhvatu, te je prva i jedina žena u 180 godina, od kada su etide skladane, koja integralno izvodi navedeni repertoar na koncertu. 

utorak, 28. 8. u 21.00

Rhapsody guitar

Nastup polaznika Ljetne škole gitare pod vodstvom profesora gitare i predavača Xhevdeta Sahatxhije prikazat će svu ljepotu ujedinjenja različitih uzrasta i narodnosti u glazbi. Cilj škole je promocija mladih gitarista, afirmacija njihovih glazbenih potencijala, napredovanje u novim saznanjima, širenje multikulturalnih vrijednosti te sudjelovanje u raznim glazbenim formacijama, koncertima i  nastupima.

Za Eufrazijanu Rhapsody guitar priprema raznolik program koji uključuje skladbe Johanna Sebastiana Bacha, Fernanda Sora, Fernanda Carullija, Maura Giulianija, Rolanda Dyensa i drugih.

Ovogodišnja sezona Koncerata u Eufrazijani donosi sveukupno dvanaest koncerata klasične glazbe pomno odabranih i svjetski priznatih izvođača petkom do početka rujna od 21 sat. Cijena ulaznice iznosi 50 kn, a može se kupiti na ulazu u Eufrazijevu baziliku na dan koncerta sat vremena prije početka izvedbe. Za umirovljenike i djecu ispod 12 godina je ulaz besplatan.

Program za cijelu sezonu 57. Koncerata u Eufrazijani dostupan je na poveznici https://bit.ly/2u3WwCj.

 

Likovna djelatnost 

U galeriji Zuccato otvorena je izložba Interspace Gorana Škofića.

trajanje izložbe: do 1. 9. 2018.
radno vrijeme galerije: svakim danom 10.00 – 22.00

 Goran Škofić redatelj je i multimedijski umjetnik rođen u Puli 1979. Diplomirao je dizajn vizualnih medija na Umjetničkoj akademiji u Splitu 2005. te je svoj umjetnički i istraživački rad nastavio u Francuskoj, Švicarskoj, Belgiji, SAD-u i Brazilu. Njegovi se radovi redovito prikazuju na izložbama i festivalima u zemlji i inozemstvu.

Upotreba tijela te njegova kontrola i manipulacija u medijima fotografije, filma, videa i multimedijalnih instalacija glavna su obilježja Škofićeva rada. Korištenjem mogućnosti pokretnih slika te medijske transformacije prostora Škofić u svojim radovima razmatra društvene deformacije i razne apsurde svakodnevice u kojima je, među ostalima, i on sâm protagonist. Iako obrađuje ozbiljne teme, kroz radove se često provlače doze humora i autoironije.

Škofić izložbom Interspace predstavlja prepoznate videoradove, videoperformanse, fotografije i site-specific videoinstalacije. Izložbom se prikazuju posebno odabrani radovi iz cjelokupnog opusa umjetnika, čineći tako izložbu njegovom svojevrsnom retrospektivom. Radove povezuje dijalog instalacija s izložbenim prostorom i njegovo korištenje kao ključnog elementa djela u kojima je zamagljena granica stvarnosti i umjetničkog rada. Izložba Interspace posebno se posvećuje odnosu tijela, umjetničkog djela i prostora u kojemu je izložen. Sve radove također povezuju i tehnički i estetski visokokvalitetni prikazi izvedbe/situacije, ali i minimalistička i pročišćena narativna struktura te autonomija zvuka rada, koja kao zvučna skulptura ispunjava prostor. Izložba predstavlja i kontinuirani dijalog umjetnika, posjetitelja, djela i izložbenog prostora koji Goran Škofić mijenja, inkorporira i preobražava kroz svoje radove. Komunikacija može uspjeti samo i upravo ako posjetitelj prepoznaje elemente prostora oko sebe u umjetničkim instalacijama i polako traži i prepoznaje suptilne manipulacije. Cjelokupna izložba funkcionira kao jedinstvena umjetnička instalacija u kojoj manipulacija medijem, razinama stvarnosti i prikazom ljudskog tijela pruža uvijek iznova novo iskustvo.

Patricija Počanić

 

U Istarskoj sabornici i Maloj galeriji otvoren je 58. Annale: Priroda, društvo i druge priče.
trajanje izložbe: do 15. 9.
radno vrijeme Istarske sabornice: svakim danom 10.00 – 22.00
radno vrijeme Male galerije: 10.00 – 12.00 i 19.00 – 22.00, osim nedjeljom i blagdanom

Najstarija skupna izložba suvremene umjetnosti u Hrvatskoj – porečki Annale, koja zadržava kontinuitet izlaganja od utemeljenja 1961. godine, ove godine nosi naziv Priroda, društvo i druge priče. Izložba okuplja radove suvremenih umjetnika koji tematiziraju prirodu kao mjesta fizičkog i mentalnog prostora te kao otisak društvenih, povijesnih, ideoloških, egzistencijalnih, kulturoloških, rodnih i drugih priča.

Annale ove godine okuplja 34 autora čiji su radovi podijeljeni u šest tematskih cjelina i prikazuje medijski raznorodna djela recentne umjetnosti koja problematiziraju prirodu kao javni prostor, kao prostor kolektivnog ili osobnog sjećanja, istražuje dijalektički i antagonistički odnos prirode i kulture, kao i posljedice narušene ravnoteže u najnovije doba.

„Nije nam cilj prikazati povijesni pregled bavljenja navedenom temom, već različite primjere recentnog stvaralaštva“, naglašava Nataša Ivančević, ovogodišnja izbornica Annala, povjesničarka umjetnosti, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, koja više od 20 godina radi u muzejskoj struci, te je dosad autorski osmislila i realizirala 60-ak izložbi suvremenih umjetnika.

Organizator Annala, Pučko otvoreno učilište Poreč, zahvaljuje Muzeju moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke i Muzeju suvremene umjetnosti iz Zagreba na posudbi radova.
Na 58. Annalu izlažu: Maddalena Ambrosio, Zrinka Barbarić, Tomislav Brajnović, Jasenka Bulj, Marcus Doyle, Sebastijan Dračić, Vitar Drinković, Silvija Đolonga, FOKUS grupa, Isabelle Hayeur, Michal Iwanowski, Ivan Kožarić, Andrej Kurtin, Florence Lazar, Petra Orbanić i Marija Plečko, Zoran Pavelić, Marina Paulenko i Borko Vukosav, Kristina Pongrac, Igor Ruf, Sofija Silvia, Robertina Šebjanič, Bojan Šumonja i Marko Jakše, Ivan Tudek, Nora Turato, Nikola Ukić, Zlatan Vehabović, Sandra Vitaljić, Mirjana Vodopija, Silvio Vujičić i Sonja Vuk.