Znamo li što jedemo: godinama staro meso u prodaji
Jeste li znali da meso nema rok trajanja? E prema našem zakonu nema. Ali prema zakonima Europske unije ima. Pa često meso koje bi trebalo završiti u kafilerijama (spaljivanju) završi na hrvatskim stolovima.
Sugovornik u emisiji HTV-a Hrvatska uživo bio je radnik jednoga mesnog pogona. Svjedočio je što se sve radi s mesom i mesnim prerađevinama kojima istekne rok. Razumljivo, zbog straha od gubitka posla, za javnost njegov identitet ostao je skriven. Poznat je nama i USKOK-u.
Sve je prijavio još prošle godine. Obratio se MUP-u i USKOK-u, napisao im, na njihovo traženje, sve datume, zbivanja i imena umiješanih. Do danas nitko reagirao nije. Možda i zato što je mesna prehrambena industrija jedna od rijetkih industrijskih grana u kojima Hrvatska zarađuje. Kaže, to je stoga što rijetko tko doista zna što jede.
Odgovornost za to kakvo meso dobivamo u trgovinama, je li zdravstveno ispravno, prema hrvatskim zakonima, ne snosi mjerodavno Ministarstvo. Nakon veterinarske inspekcije koja jamči kakvoću i ispravnost na liniji klanja, human odnos prema životinjama i djelomice nadzire preradu, država više nema odgovornost.
U dobroj vjeri, tako, Hrvatska vjeruje proizvođačima da će ispred profita staviti interes građana.
U videozapisu na stranicama HTV-a govore glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Mladen Pavić, mr. sc. Zdenka Kocmur iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, nutricionist prof. dr. sc. Dragutin Bodakoš s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, Ružica Vazdar iz Državne sanitarne inspekcije te predsjednik Središnjeg saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske Stjepan Kušec, donosi HTV