NEWS
gušti 24
Vinski grad s

Zbogom žarnoj niti

31.08.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Zbogom žarnoj niti
934zarulja-bay.jpg

Po svoj prilici – da. Od sutra u EU, a samim time i u nas koji ćemo im se pridružiti za nekih devet mjeseci, stupa na snagu zabrana proizvodnja žarulja sa žarnom niti. Mnogo toga je izrečeno protiv njih, tih vjernih pratitelja elektrificiranih domova i to više od stoljeća. Međutim, uglavnom se sve svodi na to da su energetski neekonomične, odnosno u svjetlost pretvaraju manje od 5% energije koju potroše, a sve ostalo se pretvara u toplinu. Kako dostupne izvore energije, posebno fosilne, srčemo brzinom od koje smo se i sami uplašili, traže se svi mogući načini smanjenja potrošnje energije, odnosno, smanjenja njenog rasipanja.

Zbog toga su još 2009. zabranjene žarulje sa žarnom niti jače od 75 vata, pa onda one od 60 i 40 vata, a od sutra se zaustavlja proizvodnja i onih od 25 vata. Umjesto njih možemo koristiti famozne „štedne" žarulje s raznim fluorescentnim plinovima, daleko veće efikasnosti i cijene, i LED žarulje bez plinova i daleko, daleko veće cijene.

S jedne strane, kritičari žarne niti su svakako u pravu – bacati 95% energije u obliku topline se čini ekstremno neracionalno – nalik paljenju kuće da bi se ogrijalo. S druge strane, alternative žarnoj niti su same po sebi također problematične na više razina.

Razne fluorescentne i halogene žarulje, usprkos tome što su bitno efikasnije od žarnih niti, same i dalje nisu baš pretjerano efikasne. U idealnim uvjetima fluorescentne žarulje oko 45% energije pretvaraju u vidljivo svjetlo, koje je k tome često neugodnog tona, a postoje i indicije da može pogoršati stanje nekih kožnih bolesti.

Pored toga, zbog žive i fosfora koje se koriste u njihovoj izradi, sama izrada, a i kasnije odlaganje istrošenih žarulja ovoga tipa, daleko više zagađuju okolinu od odlaganja uobičajenih žarulja sa žarnom niti. Cijena ovih žarulja je također, od 10, pa do preko 50 puta veća od cijene žarulja sa žarnom niti.

Alternativa su LED žarulje, na kojima se u zadnje vrijeme podosta radi, a koje daju ugodniju svjetlost, još su ekonomičnije od fluorescentnih tehnologija, ali i daleko, daleko skuplje od obične žarne niti i fluorescentnih žarulja.

Prema podacima američkog ministarstva energetike, žarulja koja spada u razred od „60 vata" (gledano prema potrošnji žarulje sa žarnom niti) u SAD košta od 41 centa za tu najjeftiniju varijantu, 4 dolara za fluorescente štedne žarulje i 25 do 50 dolara za LED žarulje u tom razredu.

LED žarulje po svoj prilici nemaju loš efekt (UV zračenje i slično) na kožu korisnika, i nakon odlaganja (radni vijek čak 30.000 sati – 15 puta dulje od žarne niti) ne zagađuju okoliš. Međutim, ono što nitko ne spominje je da se pri izradi LED dioda troše elementi visoke toksičnosti i tvornice koje izrađuju LED-ice (kao i ostatak poluvodičke industrije općenito) su veliki zagađivači okoliša.

Dakle, jedina stvarno opipljiva korist od zabrane žarne niti je smanjena potrošnja energije, a korist od smanjenog računa za električnu struju vidljiva je tek nakon više mjeseci, ili čak više godina kod korištenja LED-ica.

Što se utjecaja na okoliš tiče, i LED i fluorescentne žarulje pogubnije su od starog dobrog volframa sfrkanog u nit.

Također, vrlo je upitno koliko ovakvi zakoni ekonomski doprinose zemljama poput naše, dakle niske tehnološke razine koje nemaju vlastitu industriju LED žarulja i vlastite izvore repromaterijala.

Drago Galić, bug.hr

PREPORUČAMO: www.davidicke.com (zavjere, podvale, zasljeplivanje i obmane !)