NEWS

zapušteni podrum dobiva šarm moderne enoteke

30.01.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / zapušteni podrum dobiva šarm moderne enoteke
277podrum-sabornica.jpg

Sredinom veljače planirano je svečano otvorenje podruma Istarske sabornice, iznimno zanimljivog dijela porečke baštine koji će nakon gotovo godinu dana temeljite obnove biti uređen i priveden svrsi. Konkretne pripreme za realizaciju ovog projekta počele su 2010. godine kada je projekt pulskog Urbisa 72 dobio zeleno svjetlo Grada i konzervatora za realizaciju – uređenje vinskog podruma i enoteke na 270 kvadrata u kojima je očuvano jedanaest zidanih vinskih bačava iz austrougarskog vremena. Krajem ožujka i početkom travnja lanjske godine počeli su prvo konzervatorski, a potom i građevinski radovi koje je Grad povjerio poduzeću Feniks iz Slavonskog Broda. U sklopu obnove Grad Poreč kao vlasnik prostora, prizemlje objekta rekonstruira u poslovnu namjenu, enoteku u kojoj će biti prezentirani autentični istarski proizvodi, te organizirane degustacije vina, rakija, maslinovog ulja, meda, tartufa, pršuta, sira i drugih proizvoda.
Kako doznajemo iz Grada Poreča, radovi se ovih dana privode kraju, a u njihovom je sklopu otvorena komunikacija između podruma i svečane dvorane i to zahvatom kojim je probijen zazidani otvor između podruma i apside izvornog objekta crkve. Prenamjena u ugostiteljski prostor realizirana je izvedbom šanka, uz zid prema ulici. Stol dužine dvanaest metara smješten u centralnom dijelu enoteke i pruža 24 sjedeća mjesta čime je gost stavljen u središte pažnje, kao glavni akter u prostoriji. Centralna pozicija i dimenzije stola omogućavat će fleksibilno korištenje prostora, svakodnevno kao ugostiteljski objekt, te povremeno kao izložbeno degustacijski prostor. Prostor je dobio i sanitarni čvor, te grijanje i hlađenje, što znači da će biti funkcionalan čitavu godinu.
Vrijednost radova s PDV-om iznosi 1,81 milijun kuna, od čega je oko milijun i pol kuna osigurano u lanjskom gradskom proračunu, a 350 tisuća kuna dobiveno je iz europskih fondova kroz projekt REVITAS koji se sufinancira kroz program prekogranične suradnje. Osim građevinskih radova u cijenu ulaze restauratorski radovi i nadzor. Restauratorski radovi povjereni su tvrtki Macuka iz Svetog Petra u Šumi, građevinski nadzor gradskom poduzeću Parentium, a za arheologiju su odgovorni pulski Arheološki muzej Istre i konzervatorski odjel u Puli.
Prostor Sabornice nastao je u crkvi sv. Franje uz koju je bio i samostan. Ova dva objekta podignuti su krajem 13. i početkom 14. stoljeća na temeljima crkve sv. Tome iz 5. stoljeća, od koje je danas sačuvan i obnovljen dio podnog mozaika. Crkva sv. Franje desakralizirana je u vrijeme Napoleonove vlasti, početkom 19. stoljeća. Napuštena crkva je 1861. godine, kada je Poreč bio dijelom Austrougarske monarhije, preuređena vodoravnom pregradom u svečanu dvoranu, mjesto zasjedanja Pokrajinskog sabora i vinski podrum pod njom, jedini dio ove građevine koji je do nedavno bio neuređeno

V. HABEREITER, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email