Zanemarujemo li slovensko tržište ? Top Camping Poreč nastupa na turističkom sajmu „ALPE ADRIA“ u Ljubljani
Top Camping Poreč od svog osnivanja več tradicionalno nastupa na sajmu „Alpe Adria” u Ljubljani. Ove godine nastupaju oko dvjestotinjak izlagača iz Slovenije i inozemstva prvenstveno jer je Slovenija emitivno kvalitetna, a ima i jaku turističku kulturu i navike kamping putovanja u inozemstvo.
Činjenica je da Hrvatska slovensko tržište često medijski zapostavlja sudeći po izdacima za promociju i obradu ciljnih grupa. Razlog tome je u činjenici da većina naših marketing planera smatra da nas Slovenci „ bolje poznaju od nas samih pa tamo i nije presudno promotivno ulagati”, a slično misle i za Italiju što je naravno krivo, jer tržišta vape za novim informacijama i ponudama.
Prema odnosu broja stanovnika i ostvarenih noćenja u Hrvatskoj, najveći gosti su Slovenci – na svojih 2,05 milijuna stanovnika, ostvaruju kod nas 5,5 milijuna noćenja. Zato nas i čudi činjenica da na ovogodišnjem sajmu Alpe-Adria u Ljubljani nastupa tek desetak turističkih tvrtki iz Hrvatske.
A činjenica je da su Slovenski državljani kroz povijest najviše boravili u Hrvatskoj zbog naše prošlosti, zdravstvenih oblika boravka, klime Istre i Kvarnera, a zatim i Dalmacije, te najvažnije od svega, dobra prometna povezanost i blizina.
Slovenci su najznačajnije utjecali na razvoj našeg kampinga posebno zato jer 50 % svih turista iz Slovenije kod nas predstavljaju kampisti. U tom smislu radili smo prije pedesetak godina na inicijativama raznih spajanja ova dva emitivna i receptivna tržišta. A danas tih inicijativa baš i ne vidimo.
A uvjerljivo najpopularnija destinacija slovenskih turista je Hrvatska s 1,6 milijuna dolazaka, odnosno udjelom od 56% u ukupnim putovanjima Slovenaca u inozemstvo. Dolasci slovenskih turista su od 1992. godine u konstantnom porastu, s najvećom koncentracijom tijekom ljeta. Istra i Kvarner su najposjećenije regije, zatim Zadar, a južnije destinacije su slabije posjećene – prometna povezanost je od velike važnosti.
Slovenci najviše primjedbi imaju na visoke cijene i na nefleksibilne uvjete poslovne ponude , manjak akcijskih ponuda, a ove godine posebno su razočarani ukidanjem tzv. paušalnih ( fortfait) ponuda u našim kampovima koje najčešće koriste kao cjelogodišnji najam.
A kad govorimo o racionalnosti i turističkoj iskorištenosti Hrvatske (obale i primorja) zanimljivo je primijetiti kako je obalni pojas Slovenije, iako 126 puta manji od Hrvatske, dok po dužnom kilometru kroz broj noćenja je sedam puta više iskorišten od naše obale .
Još je zanimljiviji podatak je da 20% ukupnih noćenja u Sloveniji ostvaruju talijanski turisti, dok je njihov udio u ukupnim noćenjima Hrvatske 8,5%.
Zato se vraćamo na naslov članka – da li zaista zanemarujemo naše susjede?
napisao: Jerko Sladoljev, Top Camping