NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Zaključak Komisije za ocjenu Studije o utjecaju na okoliš ciljanog sadržaja

06.02.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / Zaključak Komisije za ocjenu Studije o utjecaju na okoliš ciljanog sadržaja
917usluga_logo.gif

Komisija za ocjenu utjecaja zahvata na okoliš:

Izgradnja uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja na odlagalištu Košambra u Poreču

Na temelju članka 29. Zakona o zaštiti okoliša (Narodne novine, br. 82/94 i 128/99) te članka 22. i članka 23. Pravilnika o procjeni utjecaja na okoliš (Narodne novine, br. 59/00 i 136/04) Komisija za ocjenu utjecaja zahvata na okoliš: „Izgradnja uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja na odlagalištu Košambra“ u Poreču, na svojoj 2. sjednici, održanoj 3. veljače 2006. godine u Poreču, donijela je slijedeći

ZAKLJUČAK

1. Komisija je, na temelju, Studije utjecaja na okoliš ciljanog sadržaja " Izgradnja uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja na odlagalištu Košambra u Poreču" , koju je izradila tvrtka IRI Sisak d.d. iz Siska, Braće Kavurića 10 u listopadu 2005. godine, dorađena u siječnju i veljači 2006, procijenila da je zahvat prihvatljiv za okoliš, uz primjenu mjera zaštite okoliša i programa praćenja stanja okoliša.

2. Komisija predlaže da se za namjeravani zahvat izda rješenje o prihvatljivosti zahvata, uz primjenu propisanih mjera zaštite okoliša i programa praćenja stanja okoliša.

Komisija je na svojoj 1. sjednici održanoj 9. prosinca 2005. godine u Poreču ocijenila da je Studija stručno utemeljena i izrađena u skladu s propisima, ali i da sadrži manje nedostatke koji se mogu otkloniti u Zakonom propisanom roku te od nositelja zahvata zatražila da se u Studiji učine potrebne dorade prema primjedbama članova Komisije. Na istoj sjednici Komisija je donijela odluku o upućivanju tako dorađene Studije na javni uvid i javnu raspravu.

Javni uvid proveden je na području Grada Poreča, u trajanju od 14 dana (od 2. do 16. siječnja 2006. godine). Javni uvid je proveo Upravni odjel za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Poreča a koordinaciju je proveo Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Istarske županije. Javna rasprava održana je 12. siječnja 2006. godine.

1. OPIS PLANIRANOG ZAHVATA I LOKACIJE

Uređaj za pročišćavanje sadržaja septičkih jama Poreča gradit će se radi sprječavanja ili umanjenja nepovoljnih utjecaja na okoliš.

Uređaj se sastoji od slijedećih tehnoloških postupaka:

a) Prvi i drugi stupanj pročišćavanja otpadnih voda iz septičkih ili sabirnih jama primjenom tehnologije zasnovane na elektrokemijskoj obradi vode (tzv. EWT) i izdvajanjem mulja.

b) Obrada, dehidracija i sušenje izdvojenog mulja za odlaganje na uređeno sanitarno odlagalište ili drugi način zbrinjavanja.

Elektroobrada se primijenila obzirom da su otpadne vode iz septučkih/sabirnih jama značajno opterećene organskim tvarima, a odvija se u procesima galvanokoagulacije i elektrooksidacije.

Projektirano tehnološko rješenje uređaja za obradu sadržaja septičkih jama grada Poreča obuhvaća postupke pražnjenja kamiona-cisterni, kemijske i elektroobrade u bazenima za obradu vode, kao i obrade, strojne dehidracije i kemijske stabilizacije izdvojenog mulja i obrade onečišćenog zraka.

Odvijanjem predviđenih procesa dobiva se:

 pročišćena voda koja se odvodi u gradski kanalizacijski sustav i

 dehidrirani i stabilizirani mulj koji se odlaže u kontejner i odvozi na za to predviđeno mjesto (gradsko odlagalište na lokaciji uređaja).

Predviđena je izgradnja zgrade u kojoj će se u zatvorenom prostoru odvijati navedeni tehnološki postupci i koja se sastoji od tri osnovne prostorne cjeline:

 prostorija za prihvat i obradu vode iz septičkih jama,

 prostorija za obradu izdvojenog mulja,

 radni prostor sa sanitarijama za voditelja postupaka obrade vode, mulja i zraka.

Zgrada će biti projektirana tako da se onemogući emisija neugodnih mirisa u okoliš, što će se postići zaptivanjem vrata i ugradnjom sustava za pročišćavanje zraka.

Na sjevernoj strani parcele, neposredno uz zgradu, smjestiti će se silos za vapno dok će se na istočnoj strani parcele postaviti kontejner za odlaganje obrađenog mulja.

Cisterna sa sadržajem septičkih jama dovozit će se do prihvatne automatske postaje, gdje će se korisnik registrirati pomoću pristupne kartice. Nakon toga cisterna će se priključiti na ulazni cjevovod, gdje se automatski bilježi količina i kakvoća otpadne vode, koja se treba obraditi

Izgradnja uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja planira se na prostoru odlagališta komunalnog otpada grada Poreča “Košambra” na k.č. 4862, k.o. Poreč koja je spojena na sustav javne odvodnje Grada Poreča.

Zahvat neće utjecati na postojeće prometno rješenje. Odlagalište ima pristup sa ceste Žatika-Dračevac u okućnicu na dva mjesta, pri čemu će se postojeća pristupna cesta uz sadašnju vagu (južni ulaz) koristiti kao pristup u postrojenje pročišćavanja sadržaja septičkih sabirnica.

Dio ceste u okviru okućnice, od odvojka ceste Žatika-Dračevac do vage, će se proširiti sa sadašnjih 4,0 m širine na minimalno 6,0 m širine, kako bi se dobio radijus koji teretnim vozilima omogućuje skretanje na plato ispred zgrade.

Mjesto ulaza u odlagalište, pa tako i u postrojenje, nalazi se na preglednom dijelu ceste, ali će se na izlazu interne ceste na cestu Žatika-Dračevac s desne strane postaviti prometni znak STOP.

2. OBRAZLOŽENJE NAJPRIKLADNIJE VARIJANTE ZAHVATA

Odabrana varijanta zahvata je izabrana na osnovi provedenih ispitivanja na pilot uređaju i predstavlja metodu kemijske i elektrokemijske obrade sadržaja septičkih jama . Elektroobrada se primjenjuje u slučajevima visokoopterećenih voda, a odvija se u procesima galvanokoagulacije i elektrooksidacije.

Ovom varijantom se postiže obrada otpadne vode septičkih jama i redukcija organskog sadržaja do razine za upuštanje u gradski kolektorski sustav, odnosno na budući biološki uređaj grada Poreča. Istaloženi mulj se ugušćuje, dehidrira i kemijski higijenizira (stabilizira) uz dodatak vapna i odlaže na sanitarno odlagalište zajedno s komunalnim otpadom u okućnici samog uređaja. Dodatno će se ispitati mogućnost zbrinjavanja mulja kompostiranjem. Na taj način se sadržaj septičkih jama grada Poreča dugoročno rješava uz poštivanje svih neophodnih mjera zaštite okoliša kod izgradnje i eksploatacije ovog zahvata.

3. PRIKAZ UTJECAJA ODABRANE VARIJANTE ZAHVATA NA OKOLIŠ

 lokacija se nalazi na odlagalištu, te prilikom izgradnje uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja neće biti negativnih utjecaja na tlo, biljni i životinjski svijet.

 pročišćena voda iz uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja se ispušta u gradski kolektorski sustav. Obzirom da u neposrednoj blizini nema površinskih voda, akumulacija niti izvorišta vodoopskrbe neće biti utjecaja na vode predmetnog zahvata.

 građevinski objekt u kome se nalazi uređaj za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja će biti projektiran tako da se onemogući emisija neugodnih mirisa u okoliš, što će se postići zaptivanjem vrata i ugradnjom posebnog sustava za pročišćavanje izlaznog zraka iz ventilacijskog sustava objekta.

 onečišćenje zraka prašinom i ispušnim plinovima te bukom od mehanizacije na gradilištu i transporta materijala moguće je tijekom gradnje. Ocjenjuje se da ovaj utjecaj neće biti izražen zbog udaljenosti same lokacije od prvih stambenih objekata.

 utjecaj buke na okolna naselja je zanemariv (najbliže oko 1,5 km), a k tome će uređaj glede dolaska cisterni i sl. raditi samo preko dana. Buka neće biti izvor negativnog utjecaja na okoliš.

 na lokaciji zahvata koja se nalazi u okviru odlagališta komunalnog otpada “Košambra”, za koje su napravljena potrebna ispitivanja i geološke studije i eliminirani utjecaji na potencijalno vodonosno područje, ne očekuju se utjecaji na potencijalno vodonosno područje od strane predmetnog zahvata.

 lokacija je izvan urbaniziranog područja grada Poreča. Najbliža stambena naselja su udaljena 1,5 km, a najbliže samostalne kuće oko 400 m od odlagališta odnosno lokacije uređaja za prihvat i obradu sadržaja septičkih jama i dehidraciju mulja, čime su zadovoljeni propisi i eliminirani mogući utjecaji na naselja i okolno stanovništvo.

 u zoni mogućeg utjecaja uređaja ne nalazi se zaštićeni krajolik niti bilo koja druga prirodna vrijednost koja podliježe nekom stupnju zaštite.

 Utjecaja na krajobraz nema, jer se građevina planira na lokaciji postojećeg odlagališta u sklopu postojećih građevina, koje su inače većih gabarita.

 Obrada otpadne vode i dehidracija mulja iz septičkih jama će se izvoditi u skladu s projektnom dokumentacijom i sa stručno osposobljenim ljudima, tako da je rizik smanjen na najmanju mjeru.

 Osoblje koje radi neposredno na uređaju treba se pridržavati propisa o higijensko-sanitarnoj zaštiti i obvezno koristiti potrebna zaštitna sredstva u cilju zaštite od patogenih mikroorganizama.

Izborom tehnologije obrade sadržaja septičkih jama i konačno odlaganje mulja eliminirana je većina ovih mogućih utjecaja ili je svedena u prihvatljive granice po okoliš. Također, izbor lokacije zahvata, mikro okruženje i smještanje kompletnog pogona obrade u poseban namjenski objekt, dodatno doprinose zaštiti okoliša i svode moguće utjecaje u prihvatljive granice po okoliš.

4. MJERE ZAŠTITE OKOLIŠA TIJEKOM IZVOĐENJA I KORIŠTENJA, ODNOISNO PRESATNKA KORIŠTENJA I/ILI UKLANJANJE ZAHVATA UKLJUČUJUĆI MJERE ZA SPRIJEČAVANJE I UBLAŽAVANJE POSLJEDICA MOGUĆIH EKOLOŠKIH NESREĆA

• Tijekom izvođenja radova zaštiti travnate površine i zelenilo od oštećenja

• Gradnja zgrade s pratećim sadržajima zahtjeva sječu i rušenje nekoliko stabala promjera oko 15-20 cm.

• Zaštititi stabla koja su u neposrednoj blizini građevine, a koja ne treba rušiti.

• Ukloniti višak materijala nakon završetka radova.

• Očistiti prethodno zauzete površine od ostataka i otpadaka

• Oštećene travnjake ponovo urediti i zasijati travu

• Prilikom premještanja tla, višak tla sa mjesta iskopa racionalno rasporediti u prostoru oko objekta u funkciji ozeljenjavanja prostora.

• Urediti prostor autohtonim vrstama biljaka koje su u sastavu vegetacijskih zajednica na širem području zahvata.

• Prostor između uređaja i prometnice ozeleniti

• Osigurati odgovarajuća protupožarnu zaštitu

• Onemogućiti emisiju neugodnih mirisa u okoliš zapitivanjem vrata i ugradnjom posebnog sustava za pročišćavanje izlaznog zraka iz ventilacijskog sustava objekta.

• Prostor za prihvat cisterni mora biti betoniran ili asfaltiran sa osiguranim prihvatom prolivenih voda i prepumpavanjem istih na uređaj

• Nakon prestanka korištenja i/ili uklanjanja zahvata lokaciju sanirati do razine prvobitnog stanja.

5. PROGRAM PRAĆENJA STANJA OKOLIŠA

Pored pokazatelja koji se prate za rad odlagališta Košambra (ukupna taložna tvar, olovo i kadmij u ukupnoj taložnoj tvari u sumporovodik) uspostaviti kontinuirano praćenje amonijaka u trajanju od najmanje od godinu dana.

Nakon obrade rezultata odlučiti o daljnjem programu praćenja kakvoće zraka.

Izmjeriti razinu buke na granici najbliže stambene zone prilikom puštanja uređaja u rad pod maksimalnim opterećenjem, odnosno na zahtjev stanovnika i sanitarne inspekcije.

Poreč, 3. veljače 2006.

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email