NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

Vrsar/Koversada: Paušalci ne žele napustiti svoje parcele i nedavno su angažirali odvjetnika

30.08.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Vrsar/Koversada: Paušalci ne žele napustiti svoje parcele i nedavno su angažirali odvjetnika
146GO152699.jpg


VRSAR/KOVERSADA – Zakupci 860 paušalnih parcela u naturističkom kampu Koversada kraj Vrsara moraju do konca listopada s njih ukloniti svu imovinu – kamp-kućice, šatore i ostalo što su na njih postavili, o čemu ih je još početkom sezone obavijestila Uprava Maistre, vlasnika kampa. Odluka dotiče više od dvije tisuće gostiju, Nijemaca, Austrijanaca, Nizozemaca, Talijana, Slovenaca i nekoliko Mađara, smještenih u svim dijelovima kampa, od najatraktivnijeg pojasa uz more do nešto udaljenijih sektora. Ugovorom o paušalu za iduću godinu, stoji dalje u Maistrinom dopisu gostima, bit će moguće rezervirati isključivo zone 10, 11 i 16, udaljenije od mora. Nezadovoljni ovakvim razvojem događaja, paušalci su angažirali odvjetnika, a prethodno je oko tisuću njih osnovalo udrugu »FKK klub Koversada«. Kamen spoticanja je izgled njihovih parcela na kojima su s vremenom niknule fiksne nastambe. Dugogodišnji gosti svoje su kamp-kućice natkrili, postavili tende, popločali ili nasipali staze te zasadili cvijeće i drveće. U pravim malim dvorištima i vrtovima neki imaju satelitske antene te čak kolibe – spremišta za alat. Unutrašnjost krije štednjake, hladnjake i tapisone na tlu. Sve su nam to pokazali za obilaska kampa, navodeći da će sav njihov trud i utrošeni novac propasti izmještanjem karavana i šatora. Tvrde kako im je lani u lipnju Uprava obećala da se njihove parcele, u koje su investirali u dogovoru s bivšim vlasnikom, nekadašnjom Anitom, neće dirati. Sada im je, pak, rečeno da moraju sve maknuti i iduće godine preseliti u unutrašnjost kampa. – U ponuđenim zonama 10, 11 i 16 ima mjesta samo za tristo paušalaca. Što će biti s gotovo šest stotina ostalih? Zona 11 nalazi se preko puta odlagališta metalnog otpada, a za kišnih dana tamo je prava poplava. Plaćamo godišnju pristojbu od oko 2,5 tisuća eura, a svaka obitelj ostavi mjesečno u prodavaonicama i restoranima oko 800 eura. Preko nas u Koversadu dođe još nekoliko tisuća ljudi, prijatelja i rođaka. Želimo ovdje ostati zbog jedinstvenog prirodnog okoliša i nezagađenosti, čemu se trudimo pridonositi savjesnim kampiranjem. U prosjeku smo vjerni kampu 20 godina, neki i mnogo dulje. Dolazili smo u ratu, kad nije bilo nikoga, organizirali humanitarnu pomoć i prikupljali novac za vozilo Hitne pomoći u Poreču. Lani smo poklonili defibrilator ambulanti u Koversadi. Osjećamo se djelomično građanima Hrvatske jer ovdje provodimo između četiri i šest mjeseci u godini te želimo da tradiciju nastave naša djeca, ispričali su njihovi izaslanici u našem dopisništvu, želeći ostati anonimni. Vele kako se boje mogućih provokacija i neugodnosti.

Želimo nekoliko godina prijelaznog roka

– Platili smo i porez na kampere, a radovi na parcelama stajali su nas i nekoliko tisuća eura. Kada se pojave alge, meduze ili zagađenje, svi izbjegavaju pogođenu destinaciju, dok mi redovito dolazimo u Koversadu jer nam je tu imovina. Želimo bar nekoliko godina prijelaznog roka, dok ne nađemo mjesto negdje drugdje. To sigurno neće biti u objektima Maistre, koja vani i ne uživa neki ugled. Njihov štand izviždan je na nedavnom turističkom sajmu u Njemačkoj. Sve što smo na parcelama činili bilo je u dogovoru s bivšom upravom; postojala je čak tvrtka koja nam je prodavala i montirala improvizirane krovove, kažu paušalci. O razlozima za ovakvu odluku Maistre razgovarali smo s predsjednikom Uprave Rencom Miletićem. – Ministarstvo turizma propisalo je kako smije izgledati objekt smješten na parceli u kampu. Kada su članovi povjerenstva za kategorizaciju stigli u Koversadu, prenerazili su se vidjevši što su paušalci tamo sve podigli. Osim toga, postavljeni su neplanski te zauzimaju prostor potreban za uređenje sunčališta i šetnice. Htjeli smo ih preseliti još lani, ali smo im izašli u susret. Bili su svjesni da će kad-tad morati ukloniti svoje karavane. Došlo je vrijeme da se i kod nas uvede red i poštuje zakon, ne može više svatko raditi što ga je volja. Koliko je meni poznato, velik broj njih već je rezervirao parcele u unutrašnjosti, mirno prihvativši promjene, kazao je Miletić, uputivši nas na direktora Koversade Igora Vidasa za detaljnije objašnjenje. – Odgađali smo premještanje koliko god smo mogli. Te goste ne želimo izgubiti i učinit ćemo sve da im olakšamo prijelazni period. No, sadašnje stanje na parcelama je nedopustivo. Ne možemo uređivati staze, priključke na struju i vodu. Kako da radimo oko nepomičnih karavana? U Ministarstvu su jasno rekli – u kampu svaki karavan mora biti u stanju maknuti se u svakom trenutku. Inače to nije kamp i ne može dobiti kategorizaciju. Isti problem postoji i u Valkaneli i Porto Soleu, dok je Rovinj već prošao taj proces, rekao je Vidas. Na konstataciju o mogućem nedovoljnom broju mjesta za sve paušalce u unutrašnjosti, Vidas odgovara da nije točna. U zonama 10, 11 i 16 ima mjesta za 700-tinjak karavana. Brojka 300 odnosi se na numerirane parcele, trenutno dostupne za rezervaciju, s priključkom na struju i vodu. Oko 250 paušalaca već ih je rezerviralo. Ostali će to moći učiniti krajem rujna, kad će se preostali dio terena parcelirati, najavio je Vidas.

Nezadovoljni tretmanom Uprave

– Zona 11 jednako je pogodna za kampiranje kao i svaka druga u Koversadi. Ako kiša potraje dulje od nekoliko dana, poplavljeno je čitavo područje, a ne samo taj dio. Odlagalište metalnog otpada redovno praznimo. Radi se o ostacima suncobrana i ležaljki koji ne stanu u kontejnere pa ih komunalno poduzeće ne može odvoziti, pojasnio je Vidas. – Izaslanici paušalaca došli su mi se potužiti na tretman Uprave. Trebalo je voditi računa da se radi o dugogodišnjim gostima Koversade, pravim naturistima i ljubiteljima prirode, od kojih su neki u poodmaklim godinama. Sve što su na parcelama napravili sigurno je bilo uz znanje kampa. Tko razumije turizam, zna da ga ne može voditi dekretima ni prelamati stvari preko noći. Ne osporavam pravo turističkim tvrtkama da odlučuju kako žele, ali se ne slažem s ovakvim načinom. Povrh svega, apsurdno je da se čitava priča događa na zemljištu u vlasništvu Općine i države, za koje Maistra ništa ne plaća. Koriste ga besplatno, budući da pitanje turističkog zemljišta još nije zakonski regulirano, a Općina ih je zbog toga već tužila, kazao je načelnik Vrsara Franko Štifanić. Za komentar smo zamolili i direktora Turističke zajednice Istarske županije Tomislava Popovića, kojemu su se paušalci također obratili. – Dolazim iz turističke branše i znam da to što Maistra traži od svojih gostiju nije ništa neuobičajeno. Kućice se u svim kampovima po završetku sezone uklanjaju, radi nužnih zahvata na parcelama, ali i njihovog efikasnijeg čuvanja u depoima. Nije korektno da paušalci računaju moguće financijske gubitke za tvrtku, o tome najbolje brine sama firma. E, sad, očito im je netko dopustio da uređuju parcele, razumijem da su zato nezadovoljni. Možda se problemu moglo pristupiti fleksibilnije, u fazama, ali ja ne mogu ocjenjivati politiku privatne tvrtke. Naravno da nam je žao svakog izgubljenog gosta, a ne ide nam na ruku ni negativni publicitet, komentirao je Popović.

Piše: Martina DODIĆ