Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Vrsar: Bespravne ograde nitko ne ruši

11.03.2008. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Vrsar: Bespravne ograde nitko ne ruši
494GO253805.jpg

Ograde na obali, uz more i u moru turističkog naselja Koversada, autokampova Porto Sole, Turist i Valkanela – svih na vrsarskom priobalju, već nekoliko godina ne daju mira Vrsaranima. Jedan od njih, Branko Jovović, krenuo je sredinom 2006. u borbu prijavljujući njihovo postavljanje u četiri kampa, a krajem te godine građani Vrsara stavili su i potpise na peticiju kojom su tražili uklanjanje ograda s pomorskog dobra. Prvo rješenje o uklanjanju samo u Koversadi donijela je inspekcija Lučke uprave Pula još 2006., a konačno rješenje Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva datira od prije manje od četiri mjeseca, ali još nije ništa učinjeno.
Do ove godine niti jedan koncesionar plaža nije imao dozvolu za ograđivanje, a od ove godine imaju je dva na Poreštini – Maistra za Koversadu i Plava laguna za Uliku. Doduše, u veljači prošle godine vrsarsko je poglavarstvo dozvolilo da za lanjsku turističku sezonu ograde ostanu jer je istjecala koncesija za plaže. Županija je nakon raspisivanja natječaja za nove koncesije ove godine konzultirala vrsarsko poglavarstvo u vezi s uvjetima koncesija na njihovom području, a suglasnost za ograđivanje dalo je samo za Koversadu jer je riječ o naturističkom kampu.
– Kriva je percepcija u javnosti da pomorsko dobro mora biti svima dostupno. Za pomorsko dobro na kojem se daje koncesija za posebnu uporabu moguće je djelomično ili potpuno isključiti druge osobe. Mi smo u Općini apsolutno protiv ograda jer su one i vizualno neprihvatljive, a vjerujem i da turistima nisu privlačne. Zato nećemo odobriti ograđivanje drugih plaža, osim Koversade gdje je to opravdano zbog karaktera kampa, rekao nam je općinski načelnik Franko Štifanić.
Na pitanje kani li općinska vlast što poduzeti da se ograde uklone, Štifanić je odgovorio da je pomorsko dobro u vlasništvu države i da je ona nadležna za njegovu zaštitu.
– Uostalom, portuni na ulazu u Porto Sole, pa onaj od Montrakera prema kampu, uvijek su otvoreni za pješake, a slobodan je i prolaz oko škole prema kampu Turist, rekao je Štifanić.
Što država čini u zaštiti pomorskog dobra? Iz posljednje prepiske Jovovića i Ministarstva zaštite okoliša proizlazi da su se Maistra i Riviera Poreč žalile, da je drugostupanjski postupak u tijeku i da se, prema tome, neće uklanjati ograde temeljem drugostupanjskog rješenja od prije više od tri mjeseca. Jovović u dopisima Ministarstvu citira Zakon o uređenju prostora u kojem stoji zabrana ograđivanja na svim vrstama plaža i osiguranje pristupačnosti, ali i činjenicu da žalba na rješenje Ministarstva ne odgađa izvršenje – osim, izgleda, u ovom slučaju. Budući da Jovović ne odustaje, stalno zove i piše dopise, pristaje na igru iscrpljivanja, na kraju mu je rečeno da »vrši pritisak na nadležna tijela«. To nije protuzakonito, dapače. Ako sustav ne funkcionira, pritisak građana sigurno može pomoći.
Bespravno postavljene ograde na plažama postale su u Istri pravilo. Pisali smo o tome bezbroj puta, a svjedočili smo i bombaškim pokušajima pritisaka radi uklanjanja ograda prije desetak godina u Poreču. Pa ako koncesionar mora imati suglasnost lokalne samouprave za ograđivanje, jednako bi tako bilo logično da se lokalna samouprava odlučno i snažno protivi bespravnom ograđivanju. No isti oni koji postavljaju ograde bez pitanja nerijetko dobrim dijelom pune općinske i gradske proračune, pa se prema njima lokalna vlast postavlja dobrohotnije. Zažmire na jedno ili oba oka i kada bez dozvola dograđuju hotele ili grade parkirališta na javnim zelenim površinama u turističkim naseljima. Tko protiv toga diže glas i tko je uspio utjerati pravdu? Jovović još nije!

Sniježana Matejčić, Glas Istre