NEWS
Advent 24 S

Vrijednost i značaj psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji

n-dscf1110
25.11.2016. 18:26; ; Početna / Lifestyle / Zdravlje / Vrijednost i značaj psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji

Policijska uprava istarska i Županijski tim za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama u partnerstvu sa Zdravim gradom Poreč i Gradom Poreč, u četvrtak, 24. studenog 2016., u prostorijama Zdravog grada Poreč organizirali su  okrugli stol na temu Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 25. studenog. Okrugli je stol bio namijenjen povezivanju stručnjaka iz različitih područja – policije, pravosuđa, državnog odvjetništva, zdravstva, socijale, psihološke struke te razmjeni iskustva u provođenju obaveznog psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji.

Psihosocijalni tretman u Istri se počeo realizirati prvi put 2010. godine, a prvi ga je za svoje područje inicirao Grad Poreč. Radi se o mjeri koju sudstvo može propisati počinitelju nasilja ukoliko postoje licencirani, educirani stručnjaci koji ovaj tretman realiziraju i ako postoje osigurana sredstva za tretman. Početne teškoće u realizaciji ove mjere bile su vezane uz postojanje mjere u hrvatskom zakonodavstvu ali ne postojanja sredstva za financiranje psiho socijalnog tretmana od strane države. Upravo zato je Grad Poreč u okviru prioriteta za zdravlje – sigurnost u zajednici – prvi počeo financirati ovaj program kao jednu od mjera prevencije nasilja i kontinuirano ga financira. Tretman se potom počeo realizirati u  Puli.

Osim što je važno osigurati svu potrebnu zaštitu žrtvama nasilja veoma je važno osigurati tretman počiniteljima nasilja. Svrha ovog tretmana je spriječiti i zaustaviti ponovljeno nasilje u obitelji utjecanjem na promjenu ponašanja počinitelja. U tretman se uključuje onaj član obitelji koji je izvršio nasilje te je cilj postići pozitivne promjene u ponašanju počinitelja. Tretman pomaže u osvještavanju nasilnog obrasca ponašanje,  prihvaćanju odgovornosti za nasilno ponašanje i novim izborima ponašanja. Počinitelja se uči usvajati socijalne vještine, razumjeti ljutnju te kontrolirati vlastito ponašanje i konstruktivno izražavati svoje misli i emocije. Podaci pokazuju da je kod osoba koje prođu tretman znatno manji recidiv tj. značajno se manje ponavlja nasilno ponašanje nego kod osoba koje ovaj tretman ne prođu.

Pod vodstvom moderatorice Okruglog stola Alice Rosić-Jakupović, voditeljice Odjela prevencije Policijske uprave istarske i predstavnice organizatora Dragice Grujić voditeljice Županijskog tima za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama za Istarsku županiju te predsjednice Prekršajnog suda u Puli, u programu su sudjelovali Nataša Basanić Ćuš, koordinatorica Zdravog grada Poreč; Tihana Mikulčić, iz Odjela za društvene djelatnosti Grada Poreča; Anica Idžaković, članica Županijskog tima za prevenciju suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama za Istarsku županiju te voditeljica Odjela za maloljetničke delikvencije PU istarske; Dunja Stepčić, članica Županijskog tima za prevenciju suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama za Istarsku županiju te zaposlenica Centra za socijalnu skrb Pula; i Ingrid Šandorov, članica Županijskog tima za prevenciju suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama te provoditeljica psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja.

Zaključeno je da u proteklih pet godina postoji značajan napredak u provođenju tretmana, ali je prisutna veća potreba za stručnjacima provoditeljima tretmana. Iako su pojedinci uključeni u psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji nedobrovoljni klijenti koji u tretman dolaze nedobrovoljno po mjeri suda, kod većine se događaju pozitivni ishodi. Dosadašnji tretmani u Istri  potiču praćenje ishoda, daljnji razvoj tretmana i suradnju zajednica radi širenja tretmana i daljnjeg obučavanja stručnjaka.

Dobar terapijski rad sa počmože zaustaviti nasilje u obitelji budući da se ovdje radi i o transgeneracijskom prijenosu nasilja. Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji vrlo je važan jer se olakšava žrtvama te se socijalizira nasilnik.

Sa skupa su stručnjaci poslali poruku da nasilnik mora biti kažnjen jer jednostavno nema opravdanja za nasilje. Da je problem nasilja kompleksan te da je važno da se uz stručnjake različitih profila u prijavu nasilja uključe i svi građani jer su osim odrasle osobe- žrtve nasilja u obitelji i djeca žrtve nasilja već samim tim što su svjedoci da se u obitelji događa nasilje – da li verbalno ili fizičko!

Prijava nasilja je put koji počinitelja nasilja može dovesti u terapijski rad, a  terapijski rad pomaže zaustaviti nasilje u konkretnoj obitelji kao i transgeneracijski prijenos nasilja (kroz generacije u istoj obitelji). Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji vrlo je važan jer se olakšava žrtvama te  socijalizira nasilnik. Stoga ga je važno u zajednicama Istre i nadalje podržavati i razvijati.

 

Zdravi grad Poreč

 

Galerija slika uz članak