NEWS
Valfresco S1124

Višnjan: Vijećnici protiv zatvaranja mlina i silosa

09.07.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Višnjan: Vijećnici protiv zatvaranja mlina i silosa
246GO207650.jpg

Aktualni sat na sjednici Općinskog vijeća iskoristili su isključivo oporbeni, IDS-ovi vijećnici. Nevija Poropat je komentirala odgovor Agrolagune na njeno pitanje o sudbini mlina i silosa.

– Oni do daljnjeg neće biti u funkciji jer pšenica koju smo otkupljivali, a i vlastita, nije mogla dati odgovarajuću kvalitetu brašna. Agrolaguna je pokrenula program proizvodnje durum pšenice i ove je godine zasijano 170 hektara. Ako bude interesa za sjetvu duruma na većim površinama, minimalno 1.500 do 2.000 hektara, osigurat ćemo preradu te pšenice, odnosno meljavu, stoji u dopisu koji nosi datum 20. ožujka, a potpisuje ga predsjednik Uprave Bruno Legović.

Vijećnica je konstatirala da to za stanovnike Višnjanštine, ali i okolnih općina, donosi veliki problem kamo s viškom prinosa, pa će im vjerojatno splasnuti i ono malo volje da obrađuju plodnu zemlju. Zaključila je da Ivica Todorić i Agrolaguna, koja je dio koncerna Agrokor, nisu imali sluha za to važno pitanje i napomenula da će se, ono što se sad događa s pšenicom, ponoviti i s grožđem.

Donačelnik Graziano Černeka je, kao bivši dugogodišnji direktor Mlinpeksa, objašnjenje definirao sramotnim i podsjetio na kvalitetu autohtone pšenice, prinose koji su tu zabilježeni te važnost silosa za ovo područje. Ivan Sinožić je zaključio da je potrebno reagirati kao što je to učinjeno u slučaju Sunčanog Hvara, a ne najavljenu budućnost tih objekata prihvatiti pognute glave.

Vijećnici su jednoglasno odlučili da se s ovim problemom upozna Ivicu Todorića i ministra poljoprivrede Petra Čobankovića.

Poropat je zanimalo i koliko zaposlenika dobiva plaću iz općinskog proračuna budući da joj je pročelnik Mladen Buršić na zadnjoj sjednici rekao da ih je 11, a iz pisane informacije koja joj je na njeno traženje dostavljena vidljivo je da ih je 14. Istaknula je i da je tražila neto i bruto opterećenje proračuna po tom pitanju, a dobila je samo neto, pa za iduću sjednicu očekuje i ostatak odgovora. Isto je zanimalo i Kristijana Jakusa, na što je pročelnik rekao da on može govoriti samo o općinskoj upravi u kojoj ih ima sedmero.

Načelnik Angelo Mattich je napomenuo da su na teretu proračuna djelatnici Montenesa, Višnjanske razvojne agencije i jedna djelatnica TZ-a. Kazao je da je nabavljena oprema koja će omogućiti uštedu jer sad pojedine zahvate, kao što je zimsko posipavanje cesta, obavljaju općinski djelatnici, a ne »vanjske« firme.

U kojoj fazi je izgradnja mrtvačnice u Bačvi i je li prioritet Općine ona ili premještanje ceste ispred groblja, pitao je Jakus. Načelnik je rekao da je prioritet mrtvačnica, ali istovremeno pripremaju sve što je potrebno za izmještanje ceste koja prolazi uz sam ulaz u groblje, te uređenje parkirališta.

Anđelo Štenta je podsjetio da mu je u travnju prošle godine rečeno da će za mjesec dana početi gradnja javne rasvjete u Anžićima, ali se to još nije dogodilo. Ivo Fatorić, član poglavarstva zadužen za komunalnu djelatnost, rekao je da bi se već na sljedećoj sjednici pred vijećem trebao naći konačni prijedlog komunalnog programa s listom svih potrebnih zahvata na području općine, prema prioritetima. Štenta je pitao i što je s trafostanicom u istom selu, koja postoji već godinu dana, ali neki mještani kojima je, radi poslova kojima se bave, potrebna »jača struja«, još uvijek nisu priključeni.

– To je u domeni HEP-a, no mi smo zainteresirani da profunkcionira, kazao je Fatorić.

Je li nakon natječaja, koji je proveden prošle ili pretprošle godine, realizirana prodaja zemljišta na Brešcu, pitao je Štenta, a načelnik je odgovorio da i dalje vode prepisku s Državnim odvjetništvom iz Rovinja i Hrvatskim šumama iz Buzeta. Tvrtka koja je podnijela zahtjev i platila jamčevinu izmjerom tog općinskog zemljišta utvrdila je da je kvadratura nešto manja od one, prema podacima iz katastra, objavljene u natječaju. Dio koji nedostaje pripada Crkvi i uključen je u šumsku gospodarsku osnovu. S Crkvom je načelno postignut dogovor da ga prepusti Općini, a nakon uviđaja sudskog vještaka od Hrvatskih šuma se očekuje očitovanje o statusu terena.

Hoće li Općina biti oštećena po pitanju cijene zemljišta, bilo je sljedeće pitanje Štente, na koje je načelnik odgovorio da bi trebali biti sretni ako se prodaja realizira bez uvlačenja u sudski spor.

Štenta je pitao i kad će biti održana obećana tematska sjednica o zapuštenoj palači Sinčić, a načelnik mu je odgovorio da će to biti kada se pripreme svi materijali.

Ivan Sinožić je napomenuo da bi trebalo češće pokositi travu na grobljima. To, rekao je, nije učinjeno polovicom lipnja u Sv. Ivanu.

K.Flegar, Glas Istre