NEWS

VIŠNJAN: NA SKUPŠTINI SAVEZA UZGAJIVAČA ISTARSKOG GOVEDA ALDU ŠTIFANIĆU PRODUŽEN PREDSJEDNIČKI MANDAT

20.02.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / VIŠNJAN: NA SKUPŠTINI SAVEZA UZGAJIVAČA ISTARSKOG GOVEDA ALDU ŠTIFANIĆU PRODUŽEN PREDSJEDNIČKI MANDAT
216Boskarini.jpg

 VIŠNJAN – U subotu se u općinskoj vijećnici na redovnoj godišnjoj skupštini, koja je ovaj put bila i izborna, okupilo 53 od ukupno 62 člana Saveza uzgajivača istarskog goveda (SUIG). Dosadašnjem predsjedniku Aldu Štifaniću za koji dan istječe šestogodišnji mandat, a jednoglasno je od članova dobio još jedan. Na mjestu tajnika se, zbog obaveza, zahvalio Anton Meden, a na novi četverogodišnji mandat izabran je, opravdano odsutan sa skupštine, Alfredo Jedrejčić, koji je donedavno radio u Hrvatskom stočarskom selekcijskom centru.

Nužno paziti na to koja se grla prijavljuju

Štifanić je naznačio da je odaziv na skupštinu povijesni podatak jer se tako brojno članstvo nikad nije okupilo na sastanku s petnaest točaka dnevnog reda. Iz članstva je brisano sedam osoba na njihov zahtjev jer više u stadu nemaju čistokrvno istarsko govedo. U izvještaju o prošlogodišnjem radu Štifanić je naznačio napore SUIG-a da budu partneri Ministarstvu poljoprivrede prilikom donošenja zakona i podzakonskih akata koji ih se tiču, nastavili su lobirati na izradi zakona o autohtonim pasminama i dalje bez rezultata, a najviše je riječi bilo o poticajima. Za pretprošlu godinu članovi SUIG-a izgubili su pravo na državne poticaje zbog dva, tri bika više, a Štifanić kaže da su među prijavljenim bikovima bili i oni koji nemaju pravo na poticaj jer nisu čistokrvni. Za prošlu godinu još postoji nada da se ostvare poticaji bude li se pazilo na to koja se grla prijavljuju. – Ako se nešto ne dogodi u smislu pomoći uzgajivačima, za nekoliko godina opet ćemo biti na istoj razini kao 1990. godine, a prijeti nam i druga opasnost – da Slovenci koji su već u Europskoj uniji uvezu naše govedo i registriraju ga kao svoju autohtonu vrstu. Izračunali smo da bi svakom uzgajivaču bikova godišnje trebao poticaj između pet i sedam tisuća kuna, ali to nismo uspjeli realizirati. Iz županijskog proračuna uspjeli smo dobiti neka sredstva, ali općine se slabo uključuju, tako da smo 2004. imali 4.300, a prošle tek 2.700 kuna poticaja po uzgajivaču, rekao je Štifanić.

Ima pomoći, ali daleko od potrebne

U županijskom proračunu osigurano je i nešto novca za rasplodna grla, ali sve je to daleko od potrebne pripomoći uzgajivačima. Zato je SUIG sa županijskom Agencijom za ruralni razvoj Istre (AZRI) potpisao ugovor o korištenju mesa istarskog goveda, za što je zainteresirana i međunarodna udruga Slow food. Nažalost, nije se daleko stiglo, saznali su uzgajivači od direktora AZRI-a Gracijana Preklja. Ideja je bila osmisliti uzgoj goveda radi mesa, osnovano je povjerenstvo, obišli su veće farme i bilo je predviđeno otkupiti jedan broj grla i pratiti njihov uzgoj do određene kilaže u stajama pazinskog Purisa, koje oni više ne koriste. Međutim, staje nemaju potrebne uvjete, a izostao je i očekivani novac za program, pa nije učinjeno ništa. Za ovu godinu predsjednik SUIG-a uspio je lobiranjem u županijskom proračunu osigurati barem 100 tisuća kuna. Prekalj procjenjuje da bi trebalo pronaći još 300 tisuća kuna s čime bi onda AZRI mogao kupiti manji broj grla koji bi ostali kod izvornih uzgajivača, ali bi ih pratili stručnjaci, a potom se organizirala otprema u klaonice i na tržište. No to je još na razini plana. Štifanić je naglasio da je obilaskom terena SUIG utvrdio da u Istri postoji 22,6 tona grla koja bi mogla biti iskorištena u prehrani, što znači da bi AZRI morao imati oko šest milijuna kuna da odmah otkupi čitavu količinu, što je nemoguće. Prekalj je, doduše, rekao da će otkupna cijena istarskog goveda za početak biti 30 posto veća od cijene goveda druge pasmine jer će se kroz otkupnu cijenu zapravo davati poticaj uzgajivačima da ne posustanu. Rečeno je također da uzgoj radi mesa predstavlja pravi put za očuvanje izvorne pasmine, što su Talijani potvrdili u slučaju svojih pet autohtonih pasmina domaćih životinja, ali uzgajivači istarskog goveda ostaju bez strpljenja jer ne vide kako će konačno čuvati vrstu a da to ne ide njima na štetu.

Trenutno, prema izvještaju predsjednika SUIG-a, u Istri 62 uzgajivača imaju 379 krava i 37 na Krku (jedan je uzgajivač s Krka bio i na skupštini), teladi do 12 mjeseci ima 50, oplođenih junica 58, bikova 15 u Istri i tri na Krku te 48 volova. Ukupno u Istri i na Krku ima 345 rasplodnih krava i bikova koji imaju sve parametre za dobivanje državnog poticaja.

S. Matejčić, Glas Istre

Galerija slika uz članak