Višnjan: Arheolozi na Petrovcu pronašli fibulu iz 12. stoljeća prije Krista
Općina Višnjan, nakon dugih i teških pregovora, uspjela je od VIP-neta dobiti 200 tisuća kuna za štetu koji je ovaj mobilni operater učinio prije nekoliko godina kada su na brežuljku Petrovac bez dozvola pokušali sagraditi svoju baznu stanicu. Zaustavili su ih konzervatori, no prije toga uspjeli su ipak počiniti veliku štetu. Naime, brežuljci oko Višnjana bili su pretpovijesne gradine, za Petrovac se to pouzdano zna, a VIP-netovi bageri uspjeli su uništiti dio vrijedne baštine.
Načelnik Općine Višnjan Angelo Mattich ipak je zadovoljan pregovorima s VIP-netom, ali i rezultatima netom završenih arheoloških istraživanja. – Uspjeli smo dobiti 200 tisuća kuna, općina je dodala 50 tisuća, a s Arheološkim muzejom Istre dogovorili smo da Kristina Mihovilić odradi istraživanje. Tako je na Petrovcu ekipa AMI-ja od 31. svibnja odradila istraživanje koje je potvrdilo da se radi o vrlo značajnom lokalitetu, kazao je Mattich. Općina je također osigurala nekoliko pomoćnih radnika pa je na Petrovcu uz voditeljicu istraživanja Mihovilić radilo i sedam pomoćnih radnika, jedan tehničar AMI-ja te arheologinja Giulija Codacci Terlević.
– Gradinsko naselje na Petrovcu bilo je okruženo trima prstenima bedema. Napravili smo sondu na srednjem potezu bedema, na dijelu trase gdje je počinjalo naselje. Radili smo na skromnom iskopu od svega četiri puta četiri metra, a koliko vidimo najširi obod zidina ima 250 metara u promjeru. Ipak zadovoljni smo nalazima. Pronašli smo tipični brončanodobni tronožni keramički pladanj dugačak četrdesetak centimetara, puno ulomaka keramike i potpuno očuvanih lonaca. Iz nalaza je jasno da je tu u rano brončano doba bilo naselje. Pronašli smo i fibulu iz 12. stoljeća prije nove ere, pojasnila je voditeljica istraživanja Kristina Mihovilić razloge zbog koji je Petrovac izuzetno značajan arheološki lokalitet.
Arheolozi su istražili i brončanodobni grob izvan bedema kojeg je krajem pedesetih godina prošlog stoljeća istraživao tadašnji direktor porečkog muzeja Ante Šonje. Grob je na žalost opljačkan pa su u njemu pronađene samo kosti i krhotine keramike, ali su na padini ispod groba, gdje su također otvorili plitku sondu za istraživanje pronašli tragove kamenih zidova i fibulu u obliku jelena ili kozoroga bez glave za koju vjeruju da potječe iz druge polovice 6. stoljeća.
Brdo Petrovac smješteno između Višnjana i Bačve očito čuva neizmjerno značajne i važne arheološke nalaze, na žalost mala općina Višnjan sama nema sredstava financirati arheološka istraživanja. No ipak načelnik Mattich izuzetno je zadovoljan do sada učinjenim i vjeruje da će se u budućnosti moći i kulturno i povijesno valorizirati gradinska naselja u okolici ove općine. (iPress)