NEWS

Vijećnička pitanja NLRK sa sjednice Gradskog vijeća održane 23.10.2014

24.10.2014. 08:37; ; Početna / Politika / Vijećnička pitanja NLRK sa sjednice Gradskog vijeća održane 23.10.2014
gradsko Vijeće

Donosimo pregled postavljenih pitanja sa zadnje sjednice Gradskog vijeća održane 23.10.2014.g.

Stevo Žufić

Znamo i stalno govorimo da Poreču treba produženje sezone i cjelogodišnje poslovanje. Grad Poreč nema svojih programa za produženje i ne želi se na tome angažirati bez obzira na stalne pozive i traženja naših građana i malih gospodarstvenika i obrtnika.

Pozivam gradonačelnika i direktora TZ da ukoliko ne žele raditi na produženju turističke sezone daju ostavke na svoje funkcije u TZ Grada Poreča-Parenzo i prepuste svoja mjesta onima koji žele raditi u interesu razvoja turizma ovoga grada na cjelogodišnjoj osnovi.

PITANJE gradonačelniku i predsjedniku Turističkog vijeća TZ Poreč.

  • Zašto se TZ Grada Poreča nije uključila u program Hrvatske turističke zajednice i Ministarstva turizma Hrvatska ?

24. srpnja .2014.g. održana je 11. sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča-Parenzo na kojoj gradonačelnik nije našao za shodno obavijestiti vijećnike GV-e o novoj regulativi parkirališta u gradu, a još manje otvoriti raspravu na vijeću o problemu parkiranja i rješenjima koja nam stoje na raspolaganju.

Slično ignoriranje vijeća iskazano je i u pripremi Strategije razvoja grada Poreča. Unatoč tome što smo u nekoliko navrata davali inicijativu i tražili od gradonačelnika i predsjednika GV-a da se vijećnike uključi u rad već u fazi rasprave, vidimo iz medija da je počeo rad na Strategiji razvoja, ali nas vijećnike nitko u te aktivnosti nije uključio. Već sam rekao i ponavljam: Svaka strategija bez šire rasprave u pripremi i bez uključenja svih relevantnih i zainteresiranih građana – neće biti dobra.

PITANJE gradonačelniku i članovima Predsjedništva GV-a (predsjedniku Adrianu Jakusu, potpredsjednicima Snježani Mekoti i Mariu Ritoši):

  • Zašto gradonačelnik uporno ignorira ovo vijeće i vijećnike i na taj načim degreadira i omalovažava ulogu GV-a u životu grada?
  • Zašto Predsjedništvo GV-a to dozvoljava i ne poduzima ništa da zaštite ulogu vijećnika i GV reguliranu Statutom grada i Poslovnikom vijeća? 

Maurizio Zennaro

Prijedlog upućen Predsjedniku gradskoga vijeća :

U cilju postizanja veće demokratizacije rada Gradskoga vijeća, za što se i Predsjednik Gradskoga vijeća od samog svog početka obnašanja dužnosti zalaže, te uzimajući u vidu  dosadašnji nedovoljno razumljiv način određivanja redoslijeda tko će od vijećnika postaviti pitanja i predlagati inicijative tijekom Vijećničkog sata, predlažem da se

  • prilikom određivanja  rasporeda vijećnika koji će postaviti pitanja pridržavamo nepovrjedivog demokratskog načela poštivanja volje građana odnosno, da se vijećnicima omogući sudjelovanje u aktualnom satu shodno postignutim izbornim rezultatima.

Analizom dosadašnjeg rada Gradskoga vijeća utvrđeno je da se prosječno godišnje održava 10. Sjednica, te da u aktualnom satu u prosjeku sudjeluje 10. vijećnika. Shodno iznesenog, predlažem najdemokratičniji način participacije vijećnika u aktualnom satu – uzimajući u obzir gore navedene parametre odnosno, ciklus od godinu dana i prosječni broj od deset vijećnika koji će sudjelovati u aktualnom satu.

Sjednice GV  1.XIII. 2.XIV. 3.XV. 4.XVI. 5.XVII. 6.XVIII. 7.XIX. 8.XX. 9.XXI. 10.XXII. Udio  u postavljanju vijećničkih pitanja
Postotak vijećnika političkihstranaka i NL-a u GV IDS48% 5 5 5 5 4 5 5 5 5 4 48%
NLRK 29% 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 29%
NLSM 12% 1 1 1 1 2 1 1 1 1 2 12%
HDZ6% 1 / 1 / 1 / 1 / 1 1 6%
HSU6% / 1 / 1 / 1 / 1 1 1 6%
Ukupno 10 10 10 10 10 10 10 10 11 10 101%*

*Razlika od 1% proizašla je uslijed zaokruživanja postotaka bez decimalnih brojeva.

Inicijativa vijećnika – osnivanje SAVJETA MLADIH

Po treći put predlažem (prvi put na III. sjednici GV  21. rujna 2013.g. drugi put na V. sjednici GV  14. studenog 2013.g.) nadležnim službama gradske uprave da pokrenu proceduru osnivanja Savjeta mladih Grada Poreča.

Naime, 21. ožujka 2014.g. stupio je na snagu novi Zakon o Savjetima mladih, u međuvremenu su održane četiri sjednice GV, pa smatram da ne postoji nikakav valjani razlog da se inicijativa konačno i prihvati.

Rodoljub Kosić

Komunalno društvo Usluga očito jako štedi na svim poljima. Kao posljedica takve štednje pojavljuju se različiti negativni učinci, pa da nabrojimo samo neke na koje su nas građani upozorili:

·         kamioni cure i smrde po gradu, građani jako negoduju  i zbog pojave smrada, koji se širi sa Košambre, a sumnja se da se nesnosni neugodni mirisi šire i sa uređaja za pročišćavanje otpadnih voda iz septičkih jama

·         naša NL često zaprima prigovore građana da na terenu već duže vremena ima mnogo razbijenih kanti za otpad, a Usluga nema rezervnih za zamjenu, iako redovno plaćaju uslugu odvoza smeća nemaju ga naposlijetku kuda bacati.

·         u dva smo navrata zaprimili pritužbe građana, da je Voditelj odvoza (gdin Elvin Ferenac) vrlo bezobrazan i da na telefonske pritužbe naših građana često reagira prekidajući razgovor spuštanjem slušalicu bez obrazloženja.

·         Slični prigovori građana odnose se i na  novi kružni tok u srednjim Špadićima. Prva slika našim sugrađanima i gostima na ulazu u turistički Poreč, pruža se na lijepo uređeni kružni tok na Vrhu Špadići , istina sad već sa evidentnim smanjenjem brojem trajnica, ali samo 100 m niže nailaze na novoizgrađeni rotor – neuredan i sav zarasao u korov.  Iznenađujuće za naš Grad i naše građane!

PITANJE za direktora Usluge, g. Lakovića:

  • Zašto gdin Laković tolerira ovakvo neodgovorno ponašanje KD Usluga i pojedinih njezinih djelatnika, ugrožavajući tako dosadašnje postignute visoke standarde čistoće i hortikulturnog uređenja, za koje je Poreč od HTZ nekoliko godina za redom, osvajao prestižnu državnu nagradu Turistički cvijet.
  • Zašto gdin Laković dozvoljava bahato i nekulturno ponašanje pojedinih zaposlenika, a kao primjer navode Voditelja odvoza, prema našim sugrađanima, kojima bi trebali biti servis i koji im mjesečnim plaćanjem usluga osiguravaju sredstva za plaće?

Prethodna pitanja naših građana nisu iznesena samo da bi se kritiziralo nego predstavljaju i inicijativu da se obave određeni razgovori sa onima čije ponašanje nije primjereno, sa jedne strane, dok opservacije na spuštanje standarda čistoće i hortikulturnog uređenja, što je evidentno, odnose na one, koji ne bi trebali štediti na svemu, samo da bi dokazali, da su bolji, ne birajući sredstva i načine a pritom zaboravljajući, da smo do samo unazad godinu dana slovili za jednu od top destinaciju RH-e po čistoći.

Iz tiska smo informirani da je došlo do zatvaranje štandova na glavnom gradskom parkiralištu. Navodno će, naši obrtnici, koji su na toj lokaciji zarađivali sredstva za potrebe svojih obitelji, dobiti i kaznu od strane inspekcije, zbog nelegalnog poslovanja.

PITANJE za g. Lakovića

Što je KTD Usluga napravilo:

·         Kako bi svoje višegodišnje zakupce informirali o njihovim zakonskim obavezama

·         Koje je to mjere konkretno poduzeo da pomogne našim obrtnicima

·         Ima li saznanja da će bivši korisnici prostora zelene tržnice tužiti Uslugu za naknadu štete?

DOLORES GHERSINICH

PITANJE ZA GRADONAČELNIKA ILI DOGRADONAČELNICU NATAŠU BASANIĆ

Znate li, nakon “toliko uloženih napora“ od strane Grada, Županije, IDZ-a i ne znam sve koga još, tko u Poreču noću brine za hitne pacijente?

Slažete li se da je to u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti? Podržavateli  taj model?

  • Je li prešutno dogovoreno da se u slučaju da ekipa HMP-a ide na teren pozove od kuće medicinska sestra , a ne liječnik?

Napominjem da prema važećim zakonima RH medicinska sestra nije ovlaštena za samosalno postupanje i davanje terapije.

Molim Vas odgovor o čemu se tu radi ,odnosno odgovor prilagođen podneblju u kojem živimo, a ne odgovor u usporedbi sa Skandinavijom.

PITANJE ZA GRADONAČELNIKA ILI DOGRADONAČELNICU NATAŠU BASANIĆ

Znamo da Grad Poreč kroz programe vanbolničkog liječenja ovisnosti te programom zajedno protiv ovisnosti godinama provodi liječenje ovisnika kaoi razne preventivne programe za suzbijanje širenja ovisnosti.

Gledajući izvješća sa područja Grada Poreča rezultati su svake godine bolji, no u izvješćima Minstrastva zdravlja, a i IŽ ti su podaci poražavajući,

  • odnosno mnogo lošiji i nažalost naše područje bilježi porast ovisnika.

Za njihovo liječenje se izdvajaju znatna sredstva pa me zanima koji su podaci točni i zašto se po svim izvješćima provlaći podatak da se sa njima radi svakodnevno 8 sati u Poreču, a to nije istina? Tko kontrolira provođenje tih programa?

Zašto su podaci toliko različiti?