NEWS

Valter Grubica pokrenuo priču o (ne)zakonitosti ugovora porečkih brodara i koncesionara

01.06.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Valter Grubica pokrenuo priču o (ne)zakonitosti ugovora porečkih brodara i koncesionara
549lucica.jpg

Ravnateljica Uprave pomorskog prometa u Ministarstvu mora Maja Markovčić-Kostelac upozorava dopisom porečku Lučku upravu da ugovore o stalnom vezu na komunalnom dijelu luke trebaju s brodarima zaključivati lučke uprave, a ne njihovi koncesionari. U porečkom slučaju, naime, to radi komunalno poduzeće Usluga. Lučkoj upravi ravnateljica postavlja i pitanje temeljem kojih se kriterija izračunavaju godišnje obaveze brodara.
Dopis ravnateljice Markovčić-Kostelac uslijedio je nakon što je ovdašnji brodar-obrtnik Valter Grubica od resornog ministarstva tražio mišljenje o uvjetima ugovaranja stalnog veza jer nije uspio dobiti odgovore od nadležnih u Poreču. Naime, lokalni brodari od 1998. godine sklapaju ugovore o stalnom vezu u gradskoj luci s koncesionarom – Uslugom. Osim toga, u godišnji paušal osim nespornih naknada za godišnji vez, struju, vodu, odvoz smeća i reklamne panoe ulazi i pristojba za upotrebu obale. A tu pristojbu izračunavaju u Poreču množenjem dužine plovila s dvije kune (kako je propisano posebnim pravilnikom) i 102 dana (izletničkog poslovanja).
Grubica je lani imao samo 27 izlazaka brodom, što se, veli, može lako potvrditi uvidom u evidenciju Lučke kapetanije. Međutim, prije početka sezone morao je platiti naknadu kao da će raditi 102 dana, a pod jednakim uvjetima potpisao je ugovor i za ovu godinu. Krajem travnja pokušao je s Uslugom dogovoriti umanjenje naknade, s obzirom da je prošle godine platio daleko više nego što je radio, ali mu je direktor Usluge Rodoljub Kosić odgovorio da "u cjeniku nije predviđeno smanjenje paušala" . Nakon toga Grubici je, kaže, ostalo jedino pokušati pravdu potražiti na višoj instanci. 
– Vrijeme je da se to konačno riješi. Nisam tražio ni očekivao nikakav poseban tretman za sebe, a drugima kako bude. Znam da neki brodari šute da se ne zamjere, ali ne možemo dozvoliti da nas tretiraju kao nepismene. Ne radi se o velikom novcu, ali ako vam uzmu nekoliko tisuća tu i nekoliko tamo, ako vam agencije ostanu dužne za izlete koje ste vozili, a i to se dogodilo mnogima, onda ćemo pomalo zatvarati obrte, kaže Grubica. Pokušali su ga, navodno, primiriti obećanjem o povlaštenom tretmanu, na što nije pristao. Zanimljiv je podatak da je Kosić član Upravnog vijeća Lučke uprave, u kojem interese resornog ministarstva zastupa lučki kapetan, a njime predsjedava Eđidio Kodan, predsjednik Gradskog vijeća. Zato Kosićev odgovor nije začudio Grubicu. Dapače, kaže, radi se o principu "kadija te tuži, kadija ti sudi". Ravnatelj Lučke uprave Željko Čorak ne vidi ništa sporno u načinu utvrđivanja naknade i paušala.
– Mi imamo legalni koncesijski ugovor s Uslugom pa je logično da brodari s tom tvrtkom potpisuju ugovore. Tamo gdje nema koncesionara, kao što je slučaj u Limu ili u Vrsaru, brodari ugovaraju s nama stalni vez. A naplata 102 dana veliki je popust brodarima. Nekada im se zaračunavalo po kapacitetu broda, po broju prevezenih putnika. Najveći izletnički brodovi u porečkoj luci godišnji su vez tada plaćali i do 50 tisuća kuna, a danas najviše 15.000. Izračunajte koliko je to manje novca u blagajni Lučke uprave, a puno smo investirali u uvjete na vezu. Brodari mogu maksimalno raditi 210 dana, a za paušal smo im uzeli polovicu. Uvijek ima nezadovoljnih, a ljudima koji imaju problema spremni smo zbog teških vremena pomoći. Uostalom, nitko se osim Grubice, koliko znam, nije se nikada žalio na ugovor, premda mi je jasno da mu se čini nerealno platiti za 102 dana ako je radio 27 dana. Možda će ove sezone biti bolje, možda će voziti više izleta pa će mu se lijepo vidjeti, kada izračuna, da je platio manje, kaže Ćorak.

S. MATEJČIĆ, Glas Istre