Žurdanu se ne smije brati !
Jedan poznavatelj gljiva javio je ovih dana našoj redakciji (Glas Istre) da je uz županijsku cestu prema Novigradu, u blizini Tarske vale, zamijetio nekoliko prodajnih punktova s gljivama žurdanama, premda je, po njegovim saznanjima, riječ o zaštićenoj vrsti.
I doista, proteklih se dana od sakupljača moglo čuti da ovih ukusnih gljiva trenutno ima u izobilju pa su je mnogi, ništa ne sluteći, rado spravljali pirjanu ili sirovu na salatu.
Njen status pojasnio nam je Romano Božac, redoviti profesor na zagrebačkom Agronomskom fakultetu, vrsni poznavatelj i autor niza knjiga o gljivama.
Amanita caesarea, hrvatskog naziva blagva, zbilja se nalazi na popisu zaštićenih gljiva koje je odredio Pravilnik o zaštiti gljiva. Po tom pravilniku, koji je stupio na snagu prije osam godina, blagvu se ne smije brati ni prodavati. Iznimka je tek sakupljanje u znanstveno-istraživačke i obrazovne svrhe, za potrebe izrade publikacija, izlaganja na izložbama i drugim javnim prezentacijama, a uz dopuštenje resornog ministarstva.
Božac, međutim, smatra da se blagva našla na popisu bez valjanog razloga i dodaje da u tom pravilniku ima i drugih nelogičnosti.
– Blagva je zaštićena, a poznato je da je beru gotovo svi. Ona neće nestati zato što je ljudi beru, već iz drugih razloga, napose promjena u staništu. S druge strane, lisičarka nije zaštićena, iako je na zagrebačkom području nestala u zadnjih 30ak godina, objašnjava Božac.
– Uzmite za primjer i tartufe. Pravilnik u jednom članku navodi koje vrste tartufa se smiju skupljati, a u drugom članku ograničava vrijeme branja na rujan, listopad, studeni i prosinac, iako neke vrste koje se smije brati rastu izvan tog vremena. Također, propisano je da iskopani tartuf malog promjera treba opet zakopati u zemlju, iako on nakon toga neće nastaviti rasti. Pravilnik traži temeljitu reviziju, zaključuje Božac i dodaje da poznavatelji gljiva već neko vrijeme nastoje izboriti da se taj akt uskladi s realnim prilikama na terenu.
Nejasno je i kako se pravilnik provodi te kako bilo koja služba može kontrolirati što se po šumama skuplja. Posljednjih se dana, naime, samo na Poreštini blagvi ubralo na kilograme.
M. DODIĆ, Glas Istre