Učenicima TUŠ A. Štifanića prezentirani studijski programi Sveučillišta Jurja Dobrile u Puli
Zašto je dobro studirati u Puli?
Učenicima završnih razreda Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića na ovo pitanje je odgovorila Marjeta Djaković, profesorica njemačkog jezika na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Profesorica Djaković je predstavila je studijske programe Sveučilišta kao i uvjete studiranja u Puli.
Pri tome je naglasila da Sveučilište u Puli osigurava izvođenje nastave u manjim grupama, da se pored teoretskog dijela velika pozornost polaže na praktičnu primjenu znanja, kao i da je cilj Sveučilišta studentima pružiti individualizirani pristup i ugodnu atmosferu.
Jedan od studija koje Sveučilište nudi je predškolski odgoj, koji se može studirati na hrvatskom i talijanskom jeziku, a što je posebnost koja se vrlo rijetko sreće na sveučilištima. Na fakultetu za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije trenutno studira 120 studenata. Fakultet njeguje sjajnu suradnju sa brojnim sveučilištima iz Europe i utemeljen je na konceptu povezanosti kulture i turizma. Nastava je moderna i u potpunosti prilagođena studentima, koji dolaze s različitim predznanjem, a mogu birati između redovitog i izvanrednog studija.
Mogućnosti koje se studentima pružaju tijekom studija u Puli su velike; brojne su i izvannastavne aktivnosti – rad na projektima, stručna praksa, terenska nastava, studijska putovanja u Austriju i Italiju. Potvrda dobre organiziranosti i timskog rada na Sveučilištu je i činjenica da su studenti ovog fakulteta još tijekom studija zajedno s profesorima osmislili danas već pozanti brend Istra Insprit.
Studenti Sveučilišta u Puli se mogu odlučiti za boravak na nekom drugom sveučilištu putem Erasmusa ili neke druge međunarodne studentske razmjene. Ta suradnja je obostrana, jer u Pulu dolaze gostujući profesori kao i strani studenti koji u Puli odrađuju praksu, a ljeti se organizira kampus njemačkog jezika, koji je popraćen bogatim kulturnim programom. Nakon završetka studija u Puli pružaju se brojne mogućnosti za zapošljavanje, mnogi nakon završetka studija rade u muzejima, izdavaštvu, a zahvaljujući kompetencijama stečenim na ovom Sveučilištu osamostaljuju se ili pak postaju poduzetnici. Na odjelu talijanskog jezika nastava se izvodi na talijanskom jeziku, a novost je i skoro otvaranje odjela talijanskog jezika i turizma.
Prof. Djaković je učenike osobito ohrabrila da kao strani jezik odaberu njemački jezik, jer na taj način imaju bolje šanse za dobivanje stipendija i odlazak na studijske posjete, kao i pri pronalasku odgovarajućeg posla.
- Badrov Frleta