NEWS
Valfresco S1124

Što je općina Funtana dobila nakon osamostaljivanja ?

05.04.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Što je općina Funtana dobila nakon osamostaljivanja ?
838Picture098f.jpg

Općina Funtana je imala za prva 2 mjeseca ove godine u proračunu općine Vrsar osigurana prihode od 200.000 kuna i planirane rashode od 380.000 kuna, te još 1,1 milijun kuna za kupnju zgrade općine Funtana. Nije istina da je Funtana startala kao općina sa 0 kuna.

Novoformiranu podružnicu IDS-a Funtana će voditi predsjednik Eugen Fabris, podpredsjednik Djankarlo Milohanović, tajnica Višnja Ipša – Djurin, a članovi predsjedništva su još Ivana Prekalj, Dušan Orlović i Franko Cukola. Fiducijari za Sabor IDS-a su Darko Štifanić i Manuela Lindi – Grgeta. Program IDS-a Funtana se temelji na činjenici da je Funtana turističko mjesto, a IDS će kao opozicija zastupati interese gradjana i malih poduzetnika sa ciljem zapošljavanja i razvoja. Turistička poduzeća "Riviera Poreč" i "Maistra" trebaju investirati u podizanje kvalitete, da kampovi i hoteli dostignu razinu 4-5 zvjezdica. U Funtani je od objekata 15-20 % apartmana , koji su nakon sezone prazni, pa mjesto izgleda mrtvo. Od takve izgradnje nema koristi i apartmanizaciju treba spriječiti, a poticati izgradnju malih hotela i stanogradnju. Funtana ima na papiru 1.000 stanovnika, a po popisu birača bilo ih je 850.

Funtana je u sastavu bivše općine ( Vrsar ) dobila Prostorni plan, usvojilo ga je Ministarstvo, a sada čujemo da ga je poništilo. Trebalo je izvršiti samo izmjene i dopune, jer je "Neon" bio planiran kao Poslovna zona. Do donošenja novog Prostornog plana, važeći je stari, tako piše u zakonu.

Eugen Fabris je takodjer rekao da nije točno da se u Funtani prije ništa nije napravilo, osigurana je infrastruktura za novu općinu ( prostor ), pošta, turistička zajednica, ambulanta. Sredjena je marina, lučica za ribare s vezovima, ulaz u groblje, Dalmatinska ulica. Ovaj napad na opoziciju je napad na prošlost, a vlast bi se trebala baviti aktualnim problemima i razvojem. To je pogotovo simptomatično, jer se zna da su izbore dobili za samo 12 glasova. Protekli vikend u Funtanu je došlo dosta talijanskih turista, a dočekala ih je trava visoka pola metra, te špage od novogodišnjih ukrasa. Razlog tome je što je općina Funtana rekla komunalnom poduzeću "Montraker" koji obavlja te poslove do uspostave nove službe, da ne kose jer je to skupo.

Marin Tonković, predsjednik Kluba vijećnika IDS-a u općinskom vijeću Funtane rekao je da je koalicija izrekla dosta poluistina i neistina kako bi izbjegli odgovornost. Mišljenja sam da je Funtana dobila bogato nasljedje, a neistina je da su startali sa 0 kuna, jer je proračunom općine Vrsar osigurano privremeno financiranje za prva 3 mjeseca 2007. godine. Prihodi za Funtanu su planirani u iznosu od 200.000 kuna, a rashodi u visini od 380.000 kuna, te još 1,1 milijun kuna za kupnju općinske zgrade.

"Maistra" je raspisala natječaj za prodaju te zgrade po početnoj cijeni od 400.000 eura, a mi smo pregovorima u listopadu 2006. godine uspjeli kupiti zgradu za 150.000 eura. To smo uspjeli zahvaljujući činjenici da smo u tu zgradu ulagali ( pošta, ambulanta, TZ ). Iako me gospodin Čoga prozvao i rekao da sam ja odgovoran što je proračun Funtane takav , moram reći da u izradi proračuna nisam učestvovao, a u izradi prethodnih 12 proračuna, dok je Funtana bila u sastavu Vrsara,  ja sam sudjelovao ( tamo je proračun startao sa 3,5 milijuna kuna i narastao u 2006. godini na 25 milijuna kuna ). No, zadovoljan sam sa planiranih 8 milijuna kuna prihoda nove općine Funtana, no rasporedom rashoda nisam i zato sam proračun nazvao tranzicijskim i neambicioznim.

Djankarlo Milohanović je govorio o sporazumu općine Funtana i poduzeća "Riviera Poreč" o proširenju gradske plaže, rekavši da je takav dogovor mogao biti postignut i ranijih godina, no nije jer je opredjeljenje IDS-a da pomorsko dobro bude otvoreno za sve gradjane Funtane i njihove goste, a ne samo za goste kampa "Riviere". Upravo to je sada onemogućila odluka koalicijskih vlasti da za produženih 70 metara dužine i 6 metara širine izda suglasnost "Rivieri" za koncesiju na pomorsko dobro, za kamp zatvorenog tipa. Znači loša trgovina.

Prostorni plan općine Vrsar, u čijem sastavu je bila i Funtana, donešen je koncem 2006. godine, zahvaljujući i gospodinu Barišiću koji je preko stranačkih veza u Ministarstvu pomogao. Ne slažemo se da je neprovediv, no ono što su izrekli koalicijski partneri govori o tome da ne znaju čitati plan. Naime, u crvenom – turistička namjena planirana je izgradnja 3.450 ležaja, a u žutom – stambeno područje, daljnja izgradnja turističkih ležaja, sveukupno preko 6.000 ležaja. Tomislav Čoga je rekao da će se za planove utrošiti 800.000 kuna, od čega na izmjene i dopune Prostornog plana 250.000 kuna. Cijeli Prostorni plan općine Vrsar je koštao manje od 300.000 kuna, pa je i to ilustracija da ne znaju o čemu pričaju.

Dogovor je bio da se novi Statut donese konsenzusom, a gospodin Tonković (IDS) je bio član komisije za izradu prijedloga Statuta no do zakazane sjednice nije uspio usaglasiti stajalište svoje stranke , no donošenje je moglo odložiti i za narednu sjednicu, a nije. Zakon predvidja dvojezični naziv za općinu Funtana, a toga nema u novom Statutu. Za mjesto da, za općinu ne. Znači statut nije uskladjen sa zakonom. U statutu općine Vrsar bila su dana i zaštićena prava talijanske nacionalne manjine, a ovim novim statutom ta prava su umanjena. Statut je pun deklarativnih prava, koristi se termin "može", a ne "osigurava". Zato nismo mogli podržati statut. U Funtani živi 28 stanovnika talijanske nacionalnosti, a 48 je članova Zajednice Talijana.

za Poreštinu.info: R.V.Aleksić