Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Tko veže barke u Santa Marini ?

06.07.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Tko veže barke u Santa Marini ?
292barke-santa-marina.jpg

Tarčanski vijećnik Boris Matošević htio je na aktualnom satu pročitati pitanja koja mu je poslao anonimni građanin, no predsjednik Općinskog vijeća Antun Stojnić to mu nije dopustio, rekavši da građani nemaju razloga bojati se postavljati pitanja. Neki su vijećnici Matoševiću sugerirali da pitanja postavi kao svoja, što je na kraju i učinio. Ona su se pak odnosila na Santa Marinu: kome se upućuje zahtjev za dobivanje mokrog veza i koliko taj vez košta, odnosno plaća li općinski načelnik svoj vez i koliko te postoji li popis korisnika mokrog veza?
– Uvala Santa Marina i Tarska vala bile su u koncesiji porečke Usluge, a sada nad njima koncesiju ima Ribarska zadruga Istra. Vez se može naplatiti samo ako postoje propisani uvjeti za mokri vez, a oni ne postoje ni u jednoj od naših uvala, tek pripremamo projektnu dokumentaciju za njihovo uređenje. To znači da se vezovi ne plaćaju, a molove uz koje su vezane barke napravili su naši djedovi, odgovorio je predsjednik vijeća Stojnić. Načelnik Nivio Stojnić je pak napomenuo da su kroz komorske doprinose koji su plaćali njihovi djedovi održavani ti privatni molovi. Vijećnik Ilija Baljak pitao je zašto su općinski čelnici, čiji su djedovi gradili molove, te uvale dali drugome, odnosno ribarskoj zadruzi i kako to da je u županijskom prostornom planu izmijenjena namjena ribarske luke kada Općinsko vijeće o tome nije donijelo odluku.
Na ta pitanja nitko nije ponudio odgovor.
Direktor komunalca Finida Đankarlo Žužić izvijestio je da petkom navečer nepoznati  počinitelji (!?) u devastiranju komunalne opreme na dječjim i sportskim igralištima koriste pile i škare, demontiraju tobogane, a za njima ostaju krhotine razbijenih boca alkoholnih pića. Dalo se naslutiti da vijećnici znaju da je riječ o grupi djece pa je vijećnik Željko Bošnjak sugerirao da se razgovara s njihovim roditeljima.
Iz lokalnih proračuna redovito se troši novac za sanaciju devastirane opreme i u drugim mjestima. Sigurno nije teško otkriti tko uništava javno vlasništvo. Uglavnom se i zna da je riječ najčešće o malodobnim skupinama razbijača, koje nerijetko predvode punoljetni pojedinci. Ali, ni u jednom mjestu na Poreštini u kojem su ovakvi problemi uočeni nitko se nije ozbiljnije pozabavio ovom pojavom, koja bi se mogla svrstati u društvenu patologiju mlađeg dijela stanovništva.

S. MATEJČIĆ Glas Istre