Suvremeni nomadi bez odmorišta

21.05.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Suvremeni nomadi bez odmorišta
602kamperi_policia.jpg

U Europi je danas tri milijuna vlasnika kampera, autodomova, svake ih se godine kupi 90 tisuća novih (osim u ovoj kriznoj), a prosječna im je iskorištenost oko 200 dana. Ti suvremeni nomadi za turističko krstarenje ne traže puno, tek odmorišta za kratko zaustavljanje i nužne usluge, poput vode i pražnjenja sanitarija. Takvih je odmorišta širom Europe oko šest tisuća, a u Hrvatskoj još nema nijednog registriranog!
Nažalost, tu uslugu Hrvatska nije prepoznala ili ne želi prepoznati i naše su institucije – od općina, urbanista i cehovskih udruga do nadležnih ministarstava uglavnom nezainteresirane za ovu problematiku, a sama procedura ishodovanja potrebnih dozvola za rad kamper-odmorišta je vrlo komplicirana.
Zato smo u suradnji sa županijskom Obrtničkom komorom, odnosno njenim Cehom ugostitelja Istre, inicirali osnivanje udruge ruralnih karnper-odrnorišta«, kazao je jučer nakon osnivačkoga skupa novinarima Jerko Sladoljev iz porečke tvrtke Master Studio. 
Udrugu kamper odmorišta Hrvatske, skraćeno URKO, osnovalo je sedam članova, za predsjednika je izabran Boris Mrakovčić s Krka, vlasnik kampa Bor, a direktorica odnosno voditeljica bit će Zdenka Kocijančić iz Poreča,  gdje će biti i sjedište udruge .
"Već pet godina bezuspješno pokušavam u porečkom predgrađu otvoriti odmorište za kampere. Samo me šalju s jedne adrese na drugu – od Gradskog poglavarstva do Ministarstva. Vjerujem da ćemo se zajedno lakše boriti s lnstitucijarna", kazala je ona.
Uz nekolicinu osnivača nova udruga u startu računa na još 30-ak članova, vlasnika malih kampova duž Jadrana koji uz male prilagodbe mogu zadovoljiti i uvjete za kamper-odmorišta, ali i na sve zainteresirane za njihovo otvaranje, osobito u ruralnim krajevima. »Udruga će se posebno baviti upravo dobivanjem dozvola za nova kamper i parking-odmorišta te štićenjem interesa i promocijom malih ruralnih kampova koji su prilagođeni prihvatu autodomova. U tu svrhu planiramo do siječnja 2010. osposobiti desetak kamper-odmorišta, napraviti internet stranice te tiskati posebnu brošuru za kampiranje autodomovima u Istri i Hrvatskoj. U pripremi je i projekt za pomoć pri dobivanju kredita HBOR-a i Ministarstva turizma, a kandidirali bismo projekte i prema pristupnim fondovima EU-a«, kazao je Sladoljev. O mogućoj podršci iz europskih fondova okupljenima je govorio savjetnik Remo Calcich istaknuvši da u EU-u postoji projekt sa sredstvima namijenjenim održivom turističkom razvoju jadranskog zaleđa.
»U tome mali ruralni kampovi mogu biti vrlo bitni i kao način valorizacije ukupne ponude teritorija«, rekao je Calcich.

G. PRODAN, Glas Istre