Slučaj Dajla: Elitni hoteli i vile uzrok rata u Crkvi

299385947.jpg
02.10.2011. 00:00; ; Početna / Politika / Slučaj Dajla: Elitni hoteli i vile uzrok rata u Crkvi

Dajla je trebala postati elitno turističko naselje s najboljim hotelima, luksuznim apartmanima i bazenima. Idejno rješenje arhitektonskoga studija iz Graza, načinjeno po narudžbi tvrtke Benedikt d.o.o., pokazuje kako je bivši samostanski posjed trebao postati mondeno ljetovalište, ali su taj plan spriječili talijanski benediktinci, piše Večernji list.

Dvoetažni apartmani, bazeni, wellness-centar, vrtovi, restoran… Nacrti iz austrijske “Hohensinn architektur” pokazuju što je Benedikt d.o.o. kanio graditi, ali kada su talijanski benediktinci doznali za taj plan.

Oko Dajle se i dalje vodi žestoka borba između talijanskih benediktinaca iz Praglie i Porečko-pulske biskupije.

Večernji list u posjedu je idejnih rješenja austrijskog arhitektonskog studija “Hohensinn architektur” iz Graza iz 2003. i 2004. godine za “Projekt Dajla”, koji je rađen po narudžbi tvrtke Benedikt d.o.o., čiji su vlasnici Porečko-pulska biskupija, župa Dajla i Diözesane Immobilien-Stiftung (Biskupijska zaklada za nekretnine austrijske biskupije iz Linza). Međutim, kada su talijanski benediktinci u Praglii doznali što tvrtka Benedikt d.o.o. kani graditi na Dajli, potegnuli su najjače veze sve do Vatikana kako bi Poreč i Linz spriječili u tome.

Cijela ideja o uređenju bivšeg samostanskog posjeda u Dajli u elitno turističko naselje pala je u vodu nakon što su benediktinci podigli tužbu protiv župe i biskupije, Istarske županije i Republike Hrvatske na sudu u Bujama jer su napravili zabilježbu u gruntovnim knjigama i sve su investicije automatski bile osuđene na propast.

– Tvrtka Benedikt d.o.o. ne radi ništa. Stagnira. Ja sam samo formalno u upravi jer netko to po zakonu mora biti – rekao nam je mons. Milan Zgrablić, rovinjski župnik koji je zajedno s mag. Karin Preining iz Austrije u upravi tvrtke Benedikt.

U Sudskom registru stoji da je tvrtka Benedikt d.o.o. kao glavnu djelatnost registrirala putničku agenciju i ugostiteljstvo, premda obuhvaća niz uslužnih i trgovinskih djelatnosti.

Osnivači su joj Porečka i pulska biskupija, župa Dajla i Diözesane Immobilien-Stiftung (Biskupijska zaklada za nekretnine austrijske biskupije iz Linza), a društveni ugovor o osnivanju društva sastavljen je 22. ožujka 1999. U Nadzornom odboru su dr. Franz Eckert iz Austrije, Jozo Barać i Vera Hek te Ilija Jakovljević iz Hrvatske, a predsjednik je Josef Mayr iz Austrije. Prije Jakovljevića uime biskupije član Nadzornog odbora bio je ekonom vlč. Lino Zohil, koji je bio mozak svih poslovnih operacija Porečke i pulske biskupije. Uz rovinjskog župnika mr. Milana Zgrablića, član je uprave i mag. Karin Preining iz Austrije, a oboje zastupaju tvrtku samostalno i pojedinačno.

No, premda je trenutačno u mirovanju, najzanimljiviji je podatak iz Sudskog registra da tvrtka ima čak 38,2 milijuna kuna temeljnog kapitala. Taj temeljni kapital, prema financijskim izvješćima Fine, upisan je kao “dugotrajna imovina”.

Od cijeloga projekta najvjerojatnije nikada i neće biti ništa jer je Republika Hrvatska u jeku spora između talijanskih benediktinaca i Porečke biskupije odlučila sporno zemljište vratiti natrag u državno vlasništvo, tvrdeći da nije bilo osnove za povrat oduzete imovine Crkvi.

Porečkoj biskupiji neki su već prigovarali zbog prodaje zemljišta u Dajli za golfski projekt Fratarske šume i maslinike poduzetniku Ivanu Vekiću tvrdeći da se biskupija bavila mešetarenjem, donosi Večernji.hr

Print Friendly, PDF & Email