Skijanje kao životni poziv – Vedran Vrus
Tridesetogodišnji Vedran Vrus iz Poreča nedavno je kao prvi i jedini Istranin ušao u najelitniju selekciju učitelja skijanja – demo-team sačinjen od deset najboljih državnih skijaških demonstratora, koji će na idućem Interski kongresu, takozvanoj olimpijadi učitelja skijanja, 2011. u austrijskom St. Antonu predstavljati nacionalnu školu skijanja. Naš je sugovornik jedan od vrhunskih sportaša koji atraktivnim sinkroniziranim skijanjem oduševljavaju sve koji se zateknu na njihovim treninzima.
Po zanimanju viši trener, učiteljem skijanja postao je još kao 18-godišnjak, a prestižnu je titulu demonstratora, sinonim za vrhunac skijaškog umijeća. stekao pred više od pet godina. Prve skijaške korake napravio je već s dvije godine, uz oca koji je tada organizirao aktivne zimske odmore za radnike jednog poduzeća. Prema vlastitim riječima, živi »s glavom u koferu seleći se između Poreča i raznoraznih skijališta, a radno mjesto u obiteljskoj tvrtki također je vezano uz ovaj sport. Osim toga, radi sa skijaškim klubovima i mladom selekcijom nacionalne skijaške vrste te ističe da mu je od svega najdraži upravo rad s malim natjecateljima. Vanjski je suradnik zagrebačkog Kineziološkog fakulteta za praktičnu nastavu skijanja. a za edukaciju skijaškog kadra u Istri ove je godine dobio nagradu područnog Zbora trenera i učitelja skijanja.
– Demonstrator je učitelj učitelja; mi pratimo svjetske trendove i prenosimo ih uči- Vedran Vrus teljima skijanja, potvrđujemo njihove licence i obučavamo edukacijski kadar. U praksi to izgleda ovako: na seminaru dobijete grupu s kojom ponavljate skijaške elemente i ukazujete im na novitete, pojašnjava nam. U Istri ovaj status ima još svega petero ili šestero ljudi, a za ulazak u demo-team treba zauzeti visoko mjesto na rang-listi krovne institucije, Hrvatskoq zbora učitelja i trenera skijanja. Boduje se teorijsko znanje te niz praktičnih umijeća. Pitamo ga što sve zna i može jedan skijaški demonstrator.
– Treba znati sve, od osnovnih skijaških elemenata do natjecateljske tehnike. To su dulji i kraći zavoji, vožnja po dubokom snijegu i grbama, slalom, veleslalom i štošta drugo. Sinkronizirani nastupi posebno lijepo izgledaju. Ljudima se to sviđa pa znaju pljeskati i klicati, ili se pak žele slikati s nama, pripovijeda nam.
Ulazak u reprezentaciju donijet će nove obaveze, no one mu neće teško pasti. Samo ga u ovoj godini čeka desetak treninga. Očekivanja su velika, jer je na lanjskom Interski kongresu u Koreji Hrvatska ostavila prilično dobar dojam, a cilj je 2011. biti najbolji među 36 zemalja koje se tamo predstavljaju.
– Već smo odradili prvi trening u talijanskom Sextenu, i prilično dobro funkcioniramo. Ljudi su super, i drago mi je biti dio ove ekipe. Volim ono što radim i nije mi žao što sam dosta odsutan od kuće.
Otkriva nam da je na snijegu znao provoditi i po 170 dana u godini. U zanimljivoj biografiji valja istaknuti i rad s nadarenim skijašima tijekom ljeta, u sklopu europske Akademije skijanja na ledenjaku »Les 2 Alpes« u Francuskoj. Ovo ljeto je prvo koje je nakon pet godina proveo u Poreču, gdje se angažirao u ljetnom kampu Društva Naša djeca, kao voditelj obuke malih nepi ivača.
Pomalo je nevjerojatno da je, uz sve navedeno, još i instruktor nord walkinga te viši teniski trener, a kao pravi svestrani sportaš nedavno se okušao čak i u golfu.
M. DODIĆ, Glas Istre