Sabor i Županija štete općinama i zakidaju ih
Zastoj u izdavanju lokacijskih i građevinskih dozvola nanosi velike štete istarskim općinama i zato se od Županije traži da što prije kadrovski popuni službe koje izdaju te dokumente. Od saborskih zastupnika će se, pak, zahtijevati da u Saboru predlože promjene zakonskih odredbi o raspolaganju državnim poljoprivrednim zemljištem i o obaveznim urbanističkim planovima za male građevinske parcele. Zaključci su to jučerašnjeg, drugog sastanka istarskih općinskih načelnika održanog u Tinjanu, kojim je nastavljen rad ove neformalne koordinacije utemeljene na sastanku u ožujku u Fažani. Odazvali su se načelnici općina Vižinada, Funtana, Barban, Pićan, Žminj, Fažana, Sveti Petar u Šumi, Cerovlje, Karojba, Gračišće, Bale, Medulin, Svetvinčenat i domaćina.
Problemi o kojima se govorilo – izdavanje lokacijskih i građevinskih dozvola, urbanistički planovi te raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem – uzroci su sasvim konkretnih šteta i gubitaka u malim istarskim općinama, što su mnogi načelnici ilustrirali i konkretnim primjerima i brojkama, ali nanose štetu i građanima, investitorima, poljoprivrednicima i drugima.
Nakon što je država »spustila« nadležnost izdavanja lokacijskih i građevinskih dozvola na županije, a ova to prebacila na gradove, općine su se našle u zakinutom položaju. Te su službe nepopunjene, tehnički neopremljene, spore i neučinkovite, a zbog reorganizacije je procedura izdavanja dozvola posljednjih mjeseci drastično usporena. Manje izdanih dozvola znači manje naplaćenog komunalnog doprinosa, a tako općine ostaju bez sredstava za izgradnju komunalne infrastrukture. Fažana je, primjerice, lani u prvoj polovici godine naplatila tri milijuna kuna komunalnog doprinosa, a ove godine tek 800.000; dok je Medulin za ovu godinu planirao 20, a naplatio tek četiri milijuna. Načelnik Gračišća Ivan Mijandrušić rekao je da se za općinski projekt izgradnje društvenog doma na građevinsku dozvolu čekalo pet godina. Drugdje ponekad i uspijevaju ubrzati proceduru za svoje projekte, ali ispaštaju građani, jednodušni su načelnici. Međutim, nije svugdje isto, jer ista ta služba u Buzetu radi efikasno i brzo, rečeno je.
Suprotno županovom obećanju da bi služba za izdavanje dozvola trebala »profunkcionirati« do kraja lipnja, problemi su sve veći, a rokovi rješavanja zahtjeva duži. Zato su načelnici dogovorili da radna skupina, u koju su imenovani Dušanka Šuran, Ratko Jeromela, Branko Zgrablić, Vlado Ivetić i Ivan Franković, što prije zatraži sastanak sa županom i voditeljima nadležnih službi. Ako treba – ponudili su neki načelnici, ali nisu se svi s time složili – općine bi mogle same plaćati dodatne službenike koji bi rješavali zahtjeve za svoja područja.
Složili su se s time da je procedura raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem prekomplicirana, prespora i preskupa, te je jedino rješenje mijenjanje zakona, u čemu će zatražiti podršku istarskih zastupnika.
Također će ju zatražiti u slučaju nove zakonske odredba da se za neizgrađene građevinske parcele veće od 5.000 četvornih metara moraju izraditi tzv. urbanistički planovi uređenja (UPU), a dok se oni ne naprave – obustavlja se svaka gradnja. Želi li poštivati tu odredbu, općina Barban bi primjerice trebala napraviti 42 UPU-a i to platiti oko pet milijuna kuna, kazao je načelnik Denis Kontošić. K tome, u cijeloj Hrvatskoj samo je osam tvrtki licencirano za izradu urbanističkih planova, od toga u Istri samo jedna (!), pa se svi ni fizički ne stignu napraviti u razumno vrijeme.
Sljedeći koordinacijski sastanak istarskih načelnika održat će se u Medulinu, no zajednička akcija u skladu s tri usvojena zaključka pokreće se, rečeno je, odmah.
D.Šišović, Glas Istre