NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

S OKRUGLOG STOLA SDP-a O BRIZI ZA STARE I NEMOĆNE

28.04.2006. 00:00; ; Početna / Politika / S OKRUGLOG STOLA SDP-a O BRIZI ZA STARE I NEMOĆNE
995SDP_-za-starije.jpg

 POREČ – Niz tribina o temama važnim za građane, koji je osmislila lokalna organizacija SDP-a, počeo je u srijedu u Teatrinu razgovorom o skrbi za stare i nemoćne. Moderator je bio Lino Dobrila, predsjednik SDP-ova Savjeta za zdravstvo i socijalu, a tribini se odazvalo 20-ak građana.

Voditelj programa za seniore u Zdravom gradu dr. Nino Basanić ukazao je na to da je u posljednjih 50 godina udio onih starijih od 65 godina u ukupnom broju stanovnika Poreča udvostručen. »U društvu u kakvom danas živimo stvara se sve više siromaha na račun malog broja bogatih, a ta zloćudna klica mogla bi izroditi diskriminaciju goru od dosad poznatih, a to je diskriminacija prema starima, koji postaju teret u društvu koje razvija filozofiju da je bolje da ih nema. To stvara otpor djece i prema vlastitim roditeljima, djedovima i bakama, što je zapravo početak kraja naše civilizacije. Začeci takvih stavova već su vidljivi i treba protiv njih javno i oštro reagirati«, rekao je dr. Basanić.

Iz Zdravog grada su prije desetak godina, kad su uočili problem, počeli slati signale lokalnoj samoupravi, no ona nije imala dovoljno sluha. Prije osam godina proveli su istraživanje o socijalnom statusu građana treće dobi, koje je vodila Sandra Čakić Kuhar, a na temelju rezultata stvoren je program »Hospicij kućna skrb«, koji i danas djeluje pri Zdravom gradu.

– Kvaliteta života starijih ne ovisi toliko o kvaliteti zdravstvene zbrinutosti, koliko o onoj socijalno-psihološkoj, tvrdi dr. Basanić. Mario Laković, direktor Doma, govorio je o kapacitetu i pojedinostima gradnje te institucije i napomenuo da već ima puno upita za smještaj ljudi koji nisu građani Poreča. Ustvrdio je da će prije dovršetka Doma gradske vlasti morati dati konkretne upute o kriteriju za popunjavanje kapaciteta i cijenama.

Čakić Kuhar govorila je o programima koje će provoditi kao izvaninstitucionalnu skrb u gerontološkom centru, od kojih neki već funkcioniraju (posudba ortopedskih pomagala i rekreacija za žene iznad 60 godina starosti). Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Đurđica Orlić istaknula je da volonterke tog društva od 1995. godine kontinuirano skrbe o starima i nemoćnima, najprije prognanima u privatnom smještaju, a posljednjih 11 godina o 32 građana Poreštine. »Grad za taj program izdvaja godišnje 54.000 kuna, volonterke obilaze ljude dva puta tjedno, a jednom mjesečno odnesu im meso, voće i povrće iz donacija te higijenske potrepštine. Za usporedbu, jedan zaposleni u gradskoj upravi košta prosječno 158 tisuća kuna, a rad naših volonterki smatra se manje vrijednim jer je volonterski«, rekla je Orlić. Uz to, pri Crvenom križu aktivan je i program rekreacije za žene iznad 50 godina.

Nakon uvodnih izlaganja Krsto Piton je rekao da je kapacitet Doma u gradnji premali za potrebe Poreča, da je ekonomska cijena prevelika i da bi trebalo 20 postelja ostaviti za najsiromašnije. »U Poreču nas je 2.819 umirovljenika, a mi koji smo pokretni i još možemo ponešto raditi nemamo čak ni prostor za druženje. Grad malo odvaja za našu udrugu«, rekao je Piton. Biserka Momčinović iz Centra za građanske inicijative rekla je da bi više trebale učiniti i dvije tvrtke koje zapošljavaju najviše Porečana, Plava laguna i Riviera, barem za svoje umirovljenike. Mladen Momčinović, također iz CGI-ja, spomenuo je i nastojanje da se na razini županije održi mreža skrbi za seniore, koja može biti funkcionalnija ako se objedine stručnjaci, novac i programi. U mreži je pet istarskih gradova, među kojima je i Poreč. Voditeljica porečkog Centra za socijalnu skrb Marija Trošelj rekla je da bi je trebalo obnoviti i istaknula da razina socijalne skrbi ovisi o količini novca koji stiže iz državnog proračuna.