Ruskih turista upola manje? – Vize za Ruse udarac turizmu
Hoće li u turističkoj Istri i Hrvatskoj najbrže rastuće tržište dogodine stati, čak i pasti? Kad se ovom pitanju dade odredište i kaže da je riječ o Rusiji, zvuči pomalo smiješno u vremenu kad je Hrvatska, zbog poznate nogometne pomoći, u toj državi iznimno popularna. Međutim, ruski bi gosti doista mogli ozbiljno izostati iz naših hotela jer su sve češće i glasnije najave uvođenja viza između Hrvatske i Ruske Federacije.
Zapravo, među dvjema državama postoji vizni režim, ali u skladu sa sporazumom preuzetim još iz Jugoslavije građani ne trebaju vize za putovanja iz jedne zemlje u drugu ukoliko imaju ovjereno pozivno pismo ili vaučer o uplaćenom turističkom aranžmanu. Upravo na potonjem detalju, koji primjerice nemaju susjedne mediteranske zemlje članice Europske unije, Hrvatska je posljednjih sezona, uz porast kvalitete ponude, ostvarila visok rast turista iz Rusije. Rusa je blizu 150 milijuna, među njima i onih s više novaca i spremnih potrošiti ih na putovanja, a razumljivo je da će se u tome lakše odlučivati za destinacije za koje nemaju gnjavažu s vizama. Tim više što su Rusi skloni odluke o turističkim putovanjima donositi u posljednji čas, a izdavanje vize zna biti duga procedura.
Rusi prestigli Čehe
O vizama se već neko vrijeme šuška, nedavno je i ruski veleposlanik Mihail Aleksejevič Konarovskij, za posjeta Istri, najavio da je u pripremi novi međudržavni sporazum i da će već idućeg ljeta Rusi koji žele u Hrvatsku morati pribaviti i vizu. Ta je najava prilično zabrinula istarsko turističko gospodarstvo, posebice velike hotelijere i putničke agencije, od kojih su neki na tom tržištu posljednjih godina ostvarili vrlo uspješne poslovne rezultate.
– Mi smo na rusko tržište ozbiljnije krenuli početkom 2000-ih, prvenstveno plasirajući naše kvalitetno obnovljene hotele. Tako smo 2003. imali 85 tisuća noćenja ruskih gostiju, a ovu smo godinu završili sa 150 tisuća. U pet sezona imamo gotovo udvostručen promet i to uglavnom u kvalitetnijem smještaju. U ukupnom broju noćenja u Istraturistu Rusi sada sudjeluju s osam posto i uvođenje viza već za sljedeću godinu donijelo bi nam ozbiljnih teškoća jer bismo morali mijenjati već sklopljene ugovore s ruskim partnerima i replasirati kapacitete na druga tržišta, ističe Manuela Kraljević, direktorica marketinga umaškog Istraturista. Ovaj hotelijer u ukupno broju ruskih noćenja u Istarskoj županiji sudjeluje s 20-ak posto.
Gotovo dvostruko veći je udio porečke Plave lagune koja je sigurno hrvatski lider na ruskom tržištu.
– Ove smo godine dosegnuli 270 tisuća noćenja što je oko 12 posto ukupno ostvarenih u kompaniji. Ako gledamo samo čvrste objekte, u kojima ruski turisti gotovo isključivo odsjedaju, taj je udio i dvostruk. Po ovim brojkama, ali i po onom što su ruski gosti spremni platiti i po ukupnoj njihovoj potrošnji, mi za njih nemamo zamjenu, barem ne u kraćem razdoblju i ne bez dodatnih ulaganja u promociju na drugim tržištima, napominje direktor marketinga Plave lagune Darko Ivić.
Ukupno su u Istarskoj županiji ruski turisti ove godine ostvarili više od 70 tisuća dolazaka i 700 tisuća noćenja, što su 36 odnosno 32 posto veće brojke od lanjskih. Rusi su u Istri ove godine na rang listi dolazaka po emitivnim zemljama po prometu prestigli Češku i stigli na visoko sedmo mjesto, odmah iza domaćih gostiju.
Dobri potrošači
– Sigurno je da bi uvođenje viza moglo biti problem, posebno za one kompanije koje su više prisutne na tom tržištu. Već i samo spominjanje vize djeluje destimulirajuće za potencijalnog putnika, kaže direktor istarske Turističke zajednice Tomislav Popović.
Osim hotelijera, uvođenje viza poslovno bi osjetio i ostatak turističkog gospodarstva, od ugostiteljske i izletničke djelatnosti do trgovaca i zračnih luka. Rusi slove kao dobri potrošači koji ne žale novaca za kvalitetnu robu i uslugu. Naravno, ne samo u Istri nego i duž cijele obale. U Hrvatsku je ove godine došlo 150 tisuća ruskih turista i ostvarili su više od 1,2 milijuna noćenja što je za 40-ak posto već promet od lanjskog.
– Uključivanjem sve većeg broja turoperatora u poslovanje s našom zemljom i većom konkurencijom koja je nastala na tržištu, cijene su postale umjerenije, a Hrvatska je postala destinacija dostupna i ruskim turistima s uvjetno rečeno plićim džepovima, ocjena je direktora HTZ-ovog predstavništva u Moskvi Mladena Falkonija.
Tu rusku idilu u hrvatskom turizmu uvođenje viza nedvojbeno može poremetiti. Neki naši sugovornici procjenjuju, na temelju iskustava nekih drugih destinacija, da bi pad mogao iznositi i 40-ak posto u slučaju uvođenja viza koje bi se izdavale u veleposlanstvu. Iako iskustva iz ostalih zemalja bivšega SSSR-a, poput Ukrajine, Bjelarorusije ili Gruzije, pokazuju da se viza može dobiti za 4, 5 dana, broj tih zahtjeva stostruko je manji nego bi bio u Moskvi, pa je vrlo realno da bi došlo do zagušenja i puno dužih rokova. S obzirom da Rusi imaju naviku kratkoročnog bukinga, unutar posljednja dva tjedna pred putovanje, očekivano je da bi u takvoj situaciji mnogi od njega odustali, odnosno okrenuli se drugim destinacijama. Među njima na Sredozemlju sigurno je vodeća Turska u kojoj je godišnji posjet ruskih turista već dosegao milijun.
– Čak i kad bi veleposlanstvo u Moskvi uspijevalo izdavati vize u nekoliko dana, imali bismo problem s potencijalnim putnicima iz drugih gradova koji su u toj velikoj zemlji jako udaljeni, a mi u Istraturistu već imamo aranžmane i iz Sankt Peterburga, Krasnojarska i Novosibirska, dodaje Manuela Kraljević.
Ucjena Europe?
Nakon svih ovih naznaka da je uvođenje viza, bolje rečeno ukidanje povlastica za putovanja ruskih turista u Hrvatsku gospodarski štetan potez, pitanje je zašto se to radi. Navodno ne zato da bi Ministarstvo vanjskih poslova zaradilo koji milijun eura od pristojbi na vize, nego je to jedan od uvjeta našem pristupanju Europskoj uniji. U MVPEI-ju nismo dobili potpuno izravan odgovor, ali nam je potvrđeno da se »s ruskom stranom vode konzultacije o novom načinu uređenja uzajamnih putovanja, prihvatljivom objema stranama, a koji bi ujedno bio usklađen i s viznim sustavom Europske unije«. Na pitanje kada bi se novi režim mogao uvesti, tj. da li će to biti već početkom 2008. odgovor je bio još »diplomatskiji«.
»O eventualnom sklapanju novog sporazuma i njegovom stupanju na snagu svi zainteresirani će biti pravodobno obaviješteni«, napisali su iz glasnogovorničke službe MVPEI-ja.
Što Ministarstvu znači »pravodobno«, ostaje otvorenim pitanjem. Naravno, nimalo nevažnim jer bilo bi krajnje neodgovorno i u potpunom nesuglasju s deklariranom važnošću turizma za hrvatsku državu ako bi se tek sada objavilo da se vize uvode već za 2008. godinu za koju su još ljetos sklopljeni alotmanski ugovori.
Ukoliko do toga ipak dođe, naši su sugovornici isticali mogućnost kompromisnog rješenja, koje je spominjao i ruski veleposlanik, na način da se vize putnicima s turističkim vaučerima izdaju na graničnim prijelazima u našim zračnim lukama. No, ako smo dobro razumjeli odgovor MVPEI-ja, od toga neće biti ništa jer glede mogućnosti izdavanja viza na graničnom prijelazu, napominje se kako, »sukladno novom Zakonu o strancima (NN 79/07), koji stupa na snagu 1. siječnja 2008., postaja nadležna za kontrolu državne granice može izdati vizu samo ukoliko to zahtijevaju humanitarni, ozbiljni profesionalni ili osobni razlozi«.
Ostaje dakle samo jedno. Ako nas već Europska unija »pešta« da Rusima obavezno izdajemo vize, jer bez toga nas neće k sebi, a mi k njoj naravno želimo, onda bismo trebali imati barem toliko petlje i pregovaračima reći da ćemo to učiniti s istim datumom s kojim EU objavi da nas prima u članstvo.
Goran Prodan, Glas Istre
Rusi traže i spremno plaćaju kvalitetu
Jedan od većih tuzemnih servisera ruskim turoperatorima u Hrvatskoj je putnička agencija Kompas sa sjedištem u Poreču. Od njenog direktora Davora Bajića doznajemo da su duž Jadrana ove godine imali 30-ak tisuća putnika iz Rusije, od »običnih« turista do sudionika raznih kongresa, što je 30 posto više nego lani.
– Uspješno surađujemo s više ruskih turoperatora kojima posredujemo kod ugovaranja smještaja, organiziramo transfere, izlete i druge servisne usluge. To je jedno ogromno tržište na kojem se za sada kvalitetnije obrađuje samo područje moskovskog bazena, ali samo na njemu desetak milijuna ljudi. Istaknuti treba da je ovo tržište posljednjih godina najbrže i najkvalitetnije reagiralo na novu ponudu. Po kvaliteti i uslugama koje kupuju, ruski su nam turisti sigurno u samom vrhu. Rusi su spremni platiti kvalitetu, ali sigurno je da njihov broj ne bi toliko rastao da nemamo dobar odnos vrijednosti za novac. Mi smo, potaknuti njihovom potražnjom, osmislili i niz novih izletničkih programa i to isključivo u Hrvatskoj jer poznato je da zbog Schengena oni bez viza ne mogu u zemlje EU-a, rekao nam je Bajić podsjećajući da je prije nekoliko godina i Venecija, kamo je iz Istre na izlet išao veliki broj ruskih turista, morala ukinuti mogućnost jednodnevnog posjeta bez vize.