Razgovarali smo: o prometnici Gornji Špadići – Kukci
Gosp. Kos na naše zadovoljstvo odazvao se pozivu, te za naše čitatelje dostavio niz odgovora, koje Vam prenosimo u ovom članku.
Krenuli smo od onog najvidljivijeg: zbog čega pješačko/ biciklistička staza, a i nogostup, kreću od Kukci i završavaju zapravo nigdje ?
Kako nam je gosp. Kos objasnio, cestu možemo promatrati kao četiri segmenta.
Prvi je rotor u Kukcima i cesta koja je izvedena sa nogostupom – taj je dio definiran osim u jednom komadu, gdje je spoj s budućom zaobilaznicom
Drugi segment je dio ceste na kojoj je postavljen samo tanki sloj asfalta, a tiče se mjesta spoja te iste ceste s budućom zaobilaznicom, odnosno rotorom na mjestu približno gdje se nalazi bespravni objekat. Taj će rotor biti po gabaritu nešto veći nego je rotor u Kukcima, s direktnim lijevim skretačem od zaobilaznice na spominjanu cestu prema Kukcima. Zato je pušten malo veći prostor da se ne bi moralo kasnije nešto rušiti.
Treći segment je cesta od Elektrometala do spoja na sadašnju raskrsnicu u gornjim Špadićima, koja je konačna.
I četvrti segment je rotor u gornjim Špadićima, za kojeg je odlučeno da se radi najesen, sredstva su osigurana, no nije se počelo s radovima zbog vremena, tj. zbog turističke sezone.
Gosp. Kos nam je ovom prilikom napomenuo kako je prije neki dan bio u Bibione-u (Italija), u kojem se također radi na ulazima u grad, koji je puno veći turistički centar od Poreča, i tamo nitko ne stvara negativno mišljenje o tim radovima.
Pitali smo također koji je rang prometnice od Kukci do Poreča, obzirom da je to zapravo glavni pravac od Istarskog ipsilona prema Poreču.
Kako kaže gosp. Kos, cesta je županijskog ranga, ista kao cesta Višnjan – Kukci, i po brzini ta se cesta dimenzionira za računsku brzinu 80 km/sat, i po horizontalnim i po vertikalnim i poprečnim elementima – to je pravilnikom o kategorizaciji cesta propisano, dok je npr. cesta Baderna – Poreč višeg ranga, ona je državna cesta.
Zamijetili smo da se na toj izuzetno prometnoj cesti nalazi jako puno direktnih izlaza na prometnicu, pa nam je gosp. Kos pojasnio također da se na županijskim cestama ne rade tzv. sabirne ceste, nego se zadržavaju postojeće ceste i izlazi. Napravljena je samo sabirna cesta u Kukcima, zbog velikog broja vozila, a da se je radilo još jedan krak na rotor (dva u Kukcima), radijus bi se povećao za dodatnih 3 do 6 metara u ovisnosti od blizine i kuta priključka.
Obzirom da je ova cesta u nadležnosti Županijske uprave za ceste, pitali smo i nije li upravo ŽUC trebao financirati rekonstrukciju.
Kako nam je objasnio gosp. Kos, o tome je donešena odluka na Gradskom vijeću, ali i Dom umirovljenika nije u ingerenciji Grada pa ga Grad s ponosom gradi… Mišljenja je da moramo biti ponosni što sada imamo investicije u Poreču u iznosu od 75 milijuna Kuna (kapitalne investicije) te da će te investicije i ostati u gradu Poreču.
Poglavarstvo i Gradsko vijeće donijeli su o tome jednoglasne odluke.
Prema Proračunu, udio Grada u financiranju ceste od Poreča do Kukci je 15.600.000 Kuna, no za sada nemamo informaciju o konačnoj cijeni koštanja.
Kako nam je gosp. Kos prenio, iz Kukci postoji još jedan izlaz, kraj hotela dok se ne riješi jedan kratki spoj unutar samog naselja. Kad se bude to riješilo, sadašnji će se izlaz zatvoriti.
Eto, toliko iz prve ruke o rekonstruiranoj prometnici, gdje će se očito još raditi, već u jesen na još jednom rotoru, ovaj puta onom u gornjim Špadićima, a kasnije i na spoju sa porečkom zaobilaznicom, za koju je gradonačelnik nedavno najavio kraj radova do 2009.te.
U ime naših čitatelja zahvaljujemo se gospodinu Kosu na susretljivosti i pruženim informacijama.