»Pumpanje« proračuna nekad i sad
Ambiciozno, ostvarivo i socijalno osjetljivo, kaže gradonačelnik Edi Štifanić, koji ne propušta naglasiti da je proračun premašio 200 milijuna kuna.
Tako planirane financije za sljedeću godinu svesrdno je podržao bivši IDS-ov gradonačelnik Josip Pino Maras, sada nezavisni gradski vijećnik, koji je za svog mandata imao velike apetite za velike projekte i velike proračune. Dometnuo je u nedavnoj prvoj raspravi o proračunu i to da to nije prvi proračun koji premašuje 200 milijuna kuna. Nitko ga nije ispravio i rekao da Poreč još nije realizirao proračun koji premašuje taj iznos.
Marasovo zadovoljstvo, dapače, oduševljenje planom gradskih financija bilo je na sjednici vijeća tako očito da bi se gradski oci stvarno trebali zamisliti nad svojim uratkom. Zašto? Zato što je Marasov gradonačelnički apetit u sve četiri godine bio nezajažljiv, a gradski proračun je od 2002. godine narastao za 150 milijuna kuna, odnosno gotovo trostruko. Prije četiri godine proračun je na kraju smanjen tri posto i uravnotežen na 88 milijuna kuna, godinu dana kasnije smanjen je za 15,5 posto – na 95,7 milijuna kuna, a budžet u izbornoj, prošloj godini, nova je gradska vlast smanjila za čak 32 posto, odnosno za 39 milijuna kuna.
Glavni razlozi za rebalans proračuna bili su redovito neprodane gradske nekretnine, a iz tih su prihoda bile planirane investicije. Za plaćanje započetih investicija Grad se potom morao zadužiti kod banaka.
Ovogodišnji je gradski proračun Maras kao nezavisni vijećnik lani u prosincu ocijenio »vegetirajućim«, premda je bio 23 posto veći od ostvarenog u 2005. godini, koji je planirala njegova vlast. Rekao je tada da se »investicije ne smiju raditi nauštrb javne potrošnje, nego selektivnom prodajom imovine«. Upravo to, i malo više, predviđeno je proračunom za sljedeću godinu. Astronomskih 89,6 milijuna kuna, odnosno trećinu proračunskih prihoda, Štifanićeva vlast kani namaknuti prodajom gradskih nekretnina, odnosno zemljišta, da bi mogla financirati infrastrukturne projekte. Investiranje neće ići nauštrb javne potrošnje, dapače, sljedeće godine planirano je 129 milijuna kuna tekućih prihoda i 30 milijuna kuna više tekućih rashoda.
Maras je zabrinut za likvidnost, ali je brige raspršio Štifanić opaskom da su u gradskom uredu za financije i proračun detaljno planirali i financijske tokove. Baš umjetno izgleda i miriše atmosfera u kojoj se slažu bivši i aktualni IDS-ovi obnašatelji vlasti, koji su do jučer po pitanju planiranja proračuna bili na suprotnim pozicijama.
Sniježana Matejčić, Glas Istre