Puli ne treba bazen veličine 50×25 metara
Milan Žužić, predsjednik Plivačkog saveza Istarske županije, Edi Žužić iz Kluba za daljinsko plivanje »Poreč«, te pulski triatlonac Željko Bijuk sa sastanka su izašli prilično optimistični, jer su zajedno sa županom zaključili da je ideja o gradnji montažnog bazena dobra te da je potrebno samo naći partnera u nekom od istarskih gradova gdje bi se taj bazen postavio. Sportaši su predložili Vrsar, župan je predložio Pazin, jer bi time „glavni grad županije živnuo u sportskom smislu“.
Sportaši su stoga iz talijanske tvrtke Myrtha prikupili opsežnu dokumentaciju, projekt, troškovnik i ostale nužne detalje, ali je na tome ostalo – bazen u Poreču se, doduše gradi, a danas se u rad s mjesec dana kašnjenja pušta i bazen s balonom u hotelu Pical, ali Pula i Rovinj su daleko od realizacije. Sportaši su Jakovčiću, a kasnije i pulskom gradonačelniku, prezentirali mogućnost postavljanja montažnog bazena dimenzija 25×33 metra s dva metra dubine, s postrojenjima za tretman vode rađenim po Myrtha tehnologiji, čija je cijena do 400 tisuća eura (cca. tri milijuna kuna). Na tu cijenu treba još dodati dovođenje infrastrukture i natkrivanje bazena, rok montaže bazena s tribinama je 30 dana, a jamstvo je 20 godina.
Na naš upit gdje smo danas, Milan Žužić kaže nam: „Nigdje“. – Bili smo u Italiji i dobavili sve podatke, ali smo od nadležnih dobili obećanja i poluobećanja te je situacija i dalje ista – istarski sportaši nemaju uvjete za trening, kaže Žužić, napomenuvši da je za dva dana seniorsko prvenstvo Hrvatske, a on svoje natjecatelje svakog dana vozi iz Poreča u Valbandon.
Izvijestio nas je i da je na jučer održanom sastanku s predstavnicima Hrvatskog olimpijskog odbora i Hrvatskog plivačkog saveza upoznat s tipskim projektom ´čvrstog´ bazena koji bi zadovoljio standarde za treninge i natjecanja. Cijena takvog bazena, dimenzija 25×33 m s 200-tinjak mjesta na tribinama je 10-ak milijuna kuna, a sa svim dodatnim troškovima, dozvolama, infrastrukturom, dosegla bi 40-ak milijuna kuna. – Ovakav bazen u potpunosti zadovoljava sve potrebe. Bazen ovih dimenzija u Varaždinu, primjerice, pokriva potrebe četiri plivačka kluba, vaterpolista i rekreativaca, kaže Žužić. Dotakli smo se stoga i pulskog projekta, prema kojem bi bazen dimenzija 50×25 m koštao najmanje 80 milijuna kuna, a njegova je gradnja još uvijek na papiru. – Pula je iz nekog razloga „zapela“ za bazen koji je definitivno prevelik i nepotreban. Iskustva korisnika pokazuju da je veličina 25×33 m dovoljna, a ovakve dimenzije primjerenije su otvorenom bazenu, jer su za zatvoreni troškovi previsoki, mišljenja je Žužić.
(MBM Barkun)