NEWS

Prvu pomoć pružat će policija i vatrogasci

27.02.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Prvu pomoć pružat će policija i vatrogasci
799111696.jpg

Ekipa pazinske Hitne medicinske pomoći nalazi se na putu za riječki KBC, kamo odvozi pacijenta G.P., a upravo u to vrijeme na telefon žurnih službi stiže poziv za hitnu intervenciju zbog slučaja srčanog udara u Motovunu. Ovo je zamišljena situacija, no slićne se nerijetko događaju u pazinskoj, ali i u mnogim hrvatskim ispostavama Hitne medicinske pomoći.

"Svaki put kada idemo u Rijeku ili Pulu imamo rizik, a kad se to dogodi, molimo boga da nije neka velika hitnoća jer smo onda u problemu, pogotovo ako je noć. Pokušavamo dići drugu ekipu, zvati obiteljske liječnike da uskoče ili pozvati drugu ispostavu za pomoć ovisno o tome gdje je pacijent", objašnjava voditelj pazinske Hitne dr. Ivor Ković, o čijem smo izumu novog načina reanimacije nedavno pisali.

Da bi se takve i slične situacije spriječile ili barem ublažile posljedice manjka ekipa Hitne medicinske pomoći, Ković je po uzoru na napredne hitne službe u zapadnim zemljama (first responder) osmislio program unapređenja znanja i vještina djelatnika žurnih službi koji predstavlja novost u hrvatskim okvirima.

Njime se predviđa profesionalna edukacija nemedicinskih djelatnika u pružanju prve pomoći do dolaska medicinskog osoblja, što je ključno za preživljavanje. U prvom bi se redu educirali pazinski vatrogasci i policajci, koji se najčešće susreću s takvim situacijama. Naknadno bi educirali terenske patronažne sestre, ali i djelatnike Grada Pazina i općina Pazinštine koji rade na mjestima gdje se koncentrira velik broj ljudi. Praktičnu edukaciju vodio bi Ković, a teoretsku ravnatelj pazinskog Doma zdravlja dr. Ivica Rukavina.

"Uz znanje je potreban i alat stoga bismo jedan automatski defibrilator dali policajcima, a jedan vatrogascima", rekao je Ković i dodao da ti uređaji za oživljavanje koštaju od 15 do 20 tisuća kuna. Svaka bi općina mogla educirati jednoga djelatnika i kupiti vlastiti automatski defibrilator kojim bi se moglo najžurnije intervenirati.

No, svemu bi prethodilo uređenje edukacijskog kabineta u pazinskom Domu zdravlja u kojem bi se održavala predavanja, demonstracije, radionice te kontinuirane individualne i timske vježbe za unapređenje znanja i vještina 17 liječnika, medicinskih sestara i vozača pazinske Hitne. Opremanjem takvog kabineta (simulatorska lutka za trening reanimacije, računalo, pisač, projektor, ovratnici, maske…) Pazin bi postao središte za edukaciju hitne medicinske pomoći u koji bi na tečajeve, seminare i radionice dolazili drugi djelatnici ispostava hitnih medicinskih pomoći iz Istre, ali i Hrvatske.

Čitav program koji su pismom namjere podržali načelnici gradske Javne vatrogasne postrojbe i Policijske postaje vrijedan je 246 tisuća kuna, pri čemu su od Grada Pazina zatražili 170 tisuća.

"Zasigurno ćemo sufinancirati ovaj projekt, no ne s toliko novca koliko je zatraženo. Dio materijalne osnove već postoji, pa ćemo za početak financirati edukacijske radionice i jedan komplet za oživljavanje", kazao nam je pročelnik gradskog Odjela za društvene djelatnosti Boris Demark. Kaže da je najvažnije da se projekt pokrene, pa da se u njega priključe okolne jedinice lokalne samouprave te gospodarstvenici.

(Anđelo DAGOSTIN, Glas Istre)