PRVI PUT ORGANIZIRAN DAN OTVORENIH VRATA INSTITUTA ZA POLJOPRIVREDU I TURIZAM
POREČ:
Jučer je prvi put organiziran Dan otvorenih vrata Instituta za poljoprivredu i turizam. Kako veli dr. Kristina Brščić, predstojnica Zavoda za ekonomiku i razvoj poljoprivrede, namjera je približiti javnosti programe i rad stručnjaka porečkog instituta.
Posjetitelji, kojih nije bilo mnogo, tijekom jutra su mogli prošetati laboratorijima i vinskim podrumom te dobiti korisne savjete. Tijekom organiziranog vođenja prostorima instituta voditelji laboratorija govorili su o svom radu, ali i povijesti ove domaće znanstvene institucije koja je prošlog tjedna obilježila 130 godina djelovanja.
Bila je to prilika i za upoznavanje s projektima na kojima trenutno rade porečki stručnjaci. U sklopu projekta »Genetski i gospodarski resursi Vitis sp. u Istri i banka gena« provodi se više različitih istraživanja genetskih i gospodarskih resursa vinove loze i stvara banka gena autohtonih i udomaćenih sorti. Svrha projekta »Valorizacija autohtonih sorti maslina u Istri« ustanoviti je obilježja te proizvodno i ekonomski valorizirati autohtone sorte maslina na Poluotoku. U projektu »Optimalizacija tehnologija i sorti u uzgoju povrća« istražuju se tehnologije u proizvodnji presadnica lubenice više kvalitete uz racionalniju potrošnju supstrata, kontejnera za njihovu proizvodnju. U sklopu onog pod nazivom »Ruralni turizam i ostali selektivni oblici turističke ponude« istražuju se mogućnosti revitalizacije i intenzifikacije turizma, kao i poboljšanje ponude kroz selektivne vidove turizma, posebno ruralnih prostora.
Posjetitelji su mogli razgledati i vinarski podrum za koji Tomislav Plavša, glavni enolog i voditelj minivinifikacije, veli da je najsuvremenije opremljen znanstveno-istraživački podrum u ovom dijelu Evrope. Osim znanstvenih projekata koje financira resorno ministarstvo, ovdje se provode i komercijalni projekti. Trenutno rade na 20-ak pokusa u sklopu samo jednog projekta. Izdvajamo tri iz proizvodnje istarske malvazije, jedan na muškat-ruži porečkoj te više pokusa na crvenim sortama – teranu, hrvatici i borgonji. Riječ je, veli Plavša, o potencijalno vrlo interesantnim autohtonim vinima s kojima se može konkurirati na evropskom tržištu.
V. MEDVEDEC