Prirodni plin u Puli do 2012., u okolnim općinama 2018.
Radovi na trenutno najuočljivijem pulskom gradilištu, onom na pulskoj obilaznici, gdje je u tijeku zamjena plinovodnih cijevi, po riječima direktora Plinare Pula Deana Kocijančića, teku bez problem.
Do završetka kostura plinovodne mreže kojom će se prirodnim plinom opskrbljivati Grad Pula i okolna mjesta na području južne Istre, ostalo je još 1,5 kilometara na spoju stare i nove plinare preko obilaznice te 1,7 kilometara u Rizzijevoj ulici na potezu od Tehničke škole do Mornaričke bolnice i spoja s Arsenalskom ulicom. – Prema postojećem planu i ovim tempom do lipnja ove godine gotova je rekonstrukcija ´kostura´ plinovoda, a potom se kreće na rekonstrukciju postojećeg plinovoda unutar pulskih četvrti, kaže Kocijančić.
Opisani radovi spadaju u prvu fazu plinofikacije južnog dijela Istre, a po planu bi sve pulske četvrti te Pješčana uvala, gdje će se graditi 5 kilometara novog plinovoda, do 2012. godine trebali biti priključeni na prirodni plin. Kocijančić dodaje kako bi tempo radova mogao biti i brži kada bi se dijelovi prometnica ispod kojih se proteže plinovod u vrijeme radova mogli potpuno zatvoriti i time omogućiti veću mobilnost radnih strojeva.
– Nažalost, riječ je o većini glavnih pulskih cesta pa zbog gustoće prometa to nije moguće. Unatoč ovakvoj reorganizaciji prometa nema većih pritužbi građana jer vide da se svakim danom radi pa mislim da imaju razumijevanja, kaže Kocijančić.
Kocijančić je kopanje i postavljanje plinovoda posred prometnica a ne nogostupom ili paraleno zemljištem uz obilaznicu, što je znatno jeftinija i lakša varijanata, ´pojasnio´ da to tako definira lokacijska dozvola. – U postupku dobivanja dozvole definira se i ucrtava točna trasa gdje nisu postavljene druge instalacije kako se ne bi oštetile prilikom izvođenja građevinskih radova´, kaže Kocijančić.
Na 90 kilometara postojeće mreže, a za sada je ´odrađeno´ oko 20 kilometara odnosno trasa od Gurana do Pule te industrijska zona u Šijani, Šišanska ulica, Polikarpova ulica, dio Arsenalske i oko dvije trećine zaobilaznice od stare do nove plinare, a prvi korisnici prirodnog plina, gospodarstvenici i kućanstva u industrijskoj zoni u Šijani, na mrežu će biti priključeni u travnju ove godine. – Iako smo najavili da će Industrijska zona biti spojena u prosincu 2008. nismo to mogli učiniti jer je sezona grijanja još u tijeku, a cijevi je potrebno pripremiti prije puštanja druge vrste plina, objašnjava Kocijančić.
Dodaje kako će stanovništvo pulskih četvrti do 2012. godine postupno priključivati na plinovod kako se radovi budu privodili kraju te da će svi biti pravovremeno obaviješteni kako bi mogli podnijeti zahtjev za priključivanje i priložiti projekt postojećih plinskih instalacija. U tijeku su i dogovori s Zagrebačkom bankom, kod koje se Plinara kreditno zadužila s oko 90 milijuna kuna kolika su ulaganja u 1. fazu plinofikacije, o kreditiranju građana prema paketima koje priprema Plinara, a koji će biti prilagođeni postojećim instalacijama u kućanstvima.
Druga i posljednja faza plinofikacije južnog dijela Istre trebala bi završiti 2018. godine kada će se plin dovesti u općine Medulin, Ližnjan, Fažana i Vodnjan, koje do sada nisu imale plinovodnu mrežu, a u planu je, kaže Kocijančić, postavljanje 20 do 30 kilometara plinovoda godišnje. (Barkun)