Priopćenje za javnost Istarskih Demokrata o prodaji gradske parcele na području Saladinke
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST sa održane konferencije za novinare 18. prosinca 2015 godine
NA TEMU: Protestno pismo grupe građana vijećnicima GV-a i gradonačelniku u kojem upozoravaju: Grad Poreč-Parenzo ne ponaša se s pažnjom dobrog gospodara!
U postupku prodaje gradske parcele na području Saladinka-Sv.Martin krši pozitivne zakonske propise Republike Hrvatske
Razlog sazivanja konferencije za novinare je protestno pismo koje je grupa građana (vlasnika zemljišta na području UPU-a Saladinka-Sv. Martin, zona XI) 14.12. ove godine uputila Gradonačelniku i svim vijećnicima GV-a, u kojem ih pozivaju na
odgovornost, savjesno, moralno i zakonito postupanje,
te očekuju od GV-a Grada Poreča-Parenzo da na narednoj sjednici sazvanoj za 22.prosinac donesu odluku o poništenju Natječaja za prikupljanje pismenih ponuda za prodaju nekretnina u vlasništvu Grada Poreča-Parenzo na području UPU-a “Saladinka-Sv.Martin”, objavljenog dana 30.11.2015. godine.
U protestnom pismu grupa građana navodi i razloge zbog kojih smatraju da se Grad Poreč u slučaju prodaje svoje parcele na spomenutom natječaju, nije ponašao s pažnjom dobrog gospodara i suprotno javnom interesu:
1. Budući da Grad Poreč nema usvojen akt o upravljanju gradskim nekretninama, pa sukladno tome niti odgovarajući pravilnik, natječaj za prodaju zemljišta sastavljen je sukladno Uredbi o načinima raspolaganja nekretnina u vlasništvu RH. Međutim tri odredbe te Uredbe nisu poštovane i to:
a) u članku 6. Uredba propisuje da se natječaj objavljuje u jednom visokotiražnom dnevnom listu, u lokalnom listu, web stranici Državnog ureda, i web stranici HGK (preneseno na lokalnu razinu natječaj je trebao biti objavljen u nekom nacionalnom dnevnom listu i Glasu Istre – što nije učinjeno)
b) u članku 8.st.1,al.3 Uredba propisuje rok za dostavljanje ponuda od 60 dana od objave poziva u dnevnom listu, a iznimno taj rok može biti kraći (Grad Poreč je propisao rok od 10 dana, što je izuzetno kratko i u suprotnosti sa pozitivnim zakonskim aktima RH i preporukama EU)
c) u članku 10.st.1,al.2., Uredba propisuje visinu jamčevine za vrijednost nekretnine od 1mil – 100 mil. u iznosu od 5% vrijednosti (Grad Poreč je propisao jamčevinu od 10% koja je uredbom predviđena za vrijednost nekretnine do 1mil. kuna, čime je mogao izbaciti iz tržišne utakmice pojedine potencijalne takmace).
2. Od donošenja UPU-a naši sugrađani-vlasnici zemljišta su se u tri navrata pismeno obraćali Gradu Poreču (11.02.2014., 04.08.2014. i 26.01.2015.godine) sa prijedlogom za suradnju u cilju zajedničkog formiranja zemljišta u zoni XI u jedinstvenu prostornu cjelinu, te da se nakon toga zajednički pristupi eventualnoj prodaji cjelokupnog zemljišta.
Naime, jedino prodaja cjelokupno pripadajućeg zemljišta zone XI ima puni smisao i može postići najvišu tržišnu cijenu. Do današnjeg dana od Grada Poreča nisu dobili niti jedan pismeni odgovor na svoje prijedloge na suradnju, odnosno Grad se na sva tri prijedloga, naprosto – oglušio.
3. Umjesto odgovora Grada na njihove prijedloge za suradnju, neugodno su bili iznenađeni kada su doznali da je Grad Poreč 30.11.2015. raspisao Natječaj u kojem oglašava prodaju svoje parcele u zoni XI, a da ih o svojoj namjeri (kao zainteresirane suvlasnike zemljišta u zoni XI) prije toga nisu čak ni obavijestili.
U međuvremenu, a nakon što se Grad Poreč oglušio na njihove pozive na suradnju, naši sugrađani-vlasnici nekretnina samostalno su se upustili u traženje potencijalnih kupaca i ulagača u zonu XI. Trenutno su u razgovorima sa jednim vrlo zainteresiranim i ozbiljnim potencijalnim kupcem zemljišta, međutim kako ih Grad nije izvjestio o svojoj namjeri prodaje parcele, a za Natječaj su saznali tek četvrti dan nakon što je raspisan, zbog izuzetno kratkog roka za prikupljanje ponuda od svega 10 dana (što je protivno svim pozitivnim zakonskim propisima RH i preporuka EU), ta zainteresirana grupacija nije bila u mogućnosti poslati svoju ponudu.
Prema izjavama naših sugrađana-vlasnika zemljišta, ovaj je kupac u eventualnom ponovljenom Natječaju, spreman ponuditi značajno veću cijenu po m2, od ponude poduzeća Funtana nekretnine d.o.o., koji su na početnu cijenu od 100 Eur/m2, ponudili 101 Eur/m2, odnosno svega 1 Eur/m2 više od početne cijene. Taj ponuđeni iznos budi sumnju u regularnost Natječaja – pogotovo kada se zna da je poduzeće Funtana nekretnine d.o.o. jedini zainteresirani kupac, koji je poslao svoju ponudu na raspisani natječaj.
4. Poduzeće koje je dalo ponudu za kupnju gradskog zemljišta u zoni XI nema potreban bonitet za kupnju tog gradskog zemljišta, kao ni za gradnju turističkog objekta predviđenog Planom. Naime, provjerom podataka o poduzeću Funtana nekretnine d.o.o. na web stranici Poslovna hr vidljivo je:
– da su prihodi poduzeća u prošloj godini su bili 2.400 KN
– da je gubitak poduzeća je bio 267.000 KN
– da je kapital poduzeća -295.000 KN, znači kapital je negativan (potrošen)
– da je shodno tome bonitetna ocjena podzeća E3, odnosno – najlošija moguća.
5. Grad Poreč-Parenzo, očigledno, nije bio zaintresiran kome će prodati svoju nekretninu u zoni XI, niti ga baš previše nije briga šta će se kasnije događati sa tom nekretninom (parcelom), jer bi u suprotnom tražio dokaz o bonitetu poduzeća (BON1, BON2), iz čega bi se vidjelo da poduzeće koje je jedino poslalo svoju ponudu, nema nikakvih uvjeta da provede investiciju.
Iz toga se može zaključiti da je razlog kupnje zemljišta špekulantski, ili ćemo i na tom području dobiti sličnu situaciju kao na zemljištu preko puta Kauflanda, gdje se otvorilo gradilište i onda se na njemu godinama ništa ne dešava osim što naružuje vizuru grada.
6. Grad Poreč-Parenzo ovakvom je prodajom svoje parcele (ukoliko se ona realizira) postupio i protivno javnom interesu, a svoje građane-suvlasnike prarcela u zoni XI doveo u neravnopravan položaj, jer oni više nisu u mogućnosti parcelizacijom zajedno formirati jedistvenu parcelu od najmanje 6.700m2 – što je minimalna parcela koju je Grad definirao u prostornom planu za gradnju hotela ili neki drugi turistički sadržaj.
Uz to, prodajom gradskog zemljišta poduzeću Funtana nekretnine d.o.o., ostale vlasnike zemljišta dovodi u podređeni položaj, jer budući vlasnik gradskog zemljišta može eventualnom ucjenom smanjivati cijenu otkupa preostalih parcela u toj zoni, budući se na njima samostalno više ne može ništa graditi.
Na kraju dodajmo još i da je protestno pismo u Gradu zaprimljeno 14.12., a da do današnjega dana (petak, 18.12.) predsjedništvo GV-a još uvijek nije upoznalo vijećnike sa sadržajem pisma, u kojem građani izražavaju opravdanu sumnju u zakonitost postupka prodaje gradskog zemljišta.
Pred nama je neradni vikend, a u utorak je sjednica GV-a, na kojoj bi vijećnici trebali glasati o gradonačelnikovom prijedlogu prodaje parcele u vlasništvu Grada na području zone XI Saladinka-Sv.Martin, a da o svemu gore navedenom još uopće nisu upoznati!
Istarski Demokrati, podružnica Poreč