Prijestolnice turizma Poreč i Rovinj u minusu za 10 posto
piše: Barbara Ban, Glas Istre
Da se špica sezone sužava, ali i da se prebacuje na drugi dio kolovoza i početak rujna, jasno je već godinama. A to potvrđuju i najnovije turističke statistike županijske Turističke zajednice za prvu polovicu srpnja kada cijela Istra bilježi pad turističkog prometa za devet posto – i u dolascima, i u noćenjima. Sve su velike primorske turističke zajednice u minusu osim Novigrada. Nešto je bolji rezultat u unutrašnjosti pa je TZ-a središnje Istre u plusu.
Nijemaca manje čak 24 posto!
Po nacionalnoj strukturi noćenja vidljivo je da su za taj manjak “krivi” Nijemci, najbrojniji istarski gosti, koji su u prvih 14 dana srpnja u minusu za 24 posto u noćenjima. Nizozemska, jedno od najvažnijih turističkih tržišta za Istru u padu je za čak 44 posto što posebno treba zabrinjavati jer je sada vrijeme njihovih školskih praznika. Naime, u polovici njihovih pokrajina praznici su počeli 5. srpnja, a od 12. i 19. srpnja počinju i u ostalim pokrajinama kada će biti jasno hoće li se taj rezultat popraviti ili ne.
Za sedam posto manje je i Čeha gdje su također trenutno praznici te je očekivano za 16 posto u noćenjima manje i Rusa zbog loše gospodarske situacije u toj zemlji i povećanju cijena aranžmana. Za tri posto manje je Slovenaca i Talijana, ali je srećom za čak sedam posto više vjernih Austrijanaca. A taj manjak s najvažnijih tržišta nije uspio nadoknaditi plus koji konstantno Istra već nekoliko godina bilježi iz Mađarske (devet posto), Poljske (tri posto), Velike Britanije (tri posto) te skandinavskih zemalja.
Iako je objašnjenje za ovaj loš start srpnja da su praznici u Njemačkoj raspoređeni na način da su više putovali za Duhove te da će ponovno krenuti od kraja srpnja do sredine rujna, i dalje ostaje nejasnim zašto se Istra, ali i turističke tvrtke nisu bolje promovirale i na drugim tržištima.
– Umjesto da se ciljano promoviramo i na tržištima gdje znamo da imamo porast prometa u ovom periodu poput Poljske ili Češke, mi to nismo učinili. Išli smo na rusko tržište gdje smo znali da promet neće biti dobar zbog njihove loše gospodarske situacije, rekla nam je jedna turistička djelatnica.
Istarski turizam ne bi trebao fokusirati samo na školske praznike što srpanjska rupa itekako potvrđuje. Doduše, ostaje nejasnim zašto već niz godina Nizozemci zaobilaze Istru, iako se na tom tržištu radi jača promocija nego inače te interesa u uredu Hrvatske turističke zajednice u Amsterdamu ne nedostaje. Očito im cijena u istarskim kampovima, kamo dolaze većinom, više nije dovoljno primamljiva.
Drugi razlog lošijeg prometa, koji će se vjerojatno do kraja ljeta poravnati, je loše vrijeme. Ono svakako nije moglo kumovati dobrim rezultatima u kampovima koji imaju velik udio u ukupnom turističkom prometu Istre. To su nam potvrdili direktori najvećih TZ-a na obali.
Ni vrijeme nam ne ide na ruku
– Pula je ostvarila tri posto minusa u dosadašnjem dijelu srpnja, a pad bilježimo u kampovima i kod malih iznajmljivača i hostelu. Hoteli i turistički apartmani, kao i nautika bilježe rast. Kampovi su najviše podbacili zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta. Iako gosti Njemačke i Italije, kao najveća tržišta, su ostvarili pad, druge su zemlje (Austrija, Češka, Francuska, Velika Britanija, Slovenija, Švedska … ) nadoknadile njihov minus pa je Pula možemo reći ukupno samo tri posto u minusu, kaže nam direktorica pulskog TZ-a Sanja Cinkopan Korotaj.
Prijestolnice istarskog i hrvatskog turizma – Poreč i Rovinj u minusu su za čak 10 posto.
– Od glavnih emitivnih tržišta austrijsko i slovensko su na nivou lanjske godine, talijansko je u minusu tri posto, njemačko za 24, a rusko za sedam posto. Razlog minusa na njemačkom tržištu vidimo u katoličkim praznicima koji su ove godine padali u lipnju pa su već tradicionalno dva tjedna u srpnju skromnije posjećene s tog tržišta. Doduše, posljednja dva dana bilježe se novi dolasci baš sa njemačkog tržišta i sigurno ćemo do kraja mjeseca nadoknaditi dio izgubljenog, kaže nam direktor porečkog TZ-a Nenad Velenik.
Što se tiče Rusa, kaže da se situacija stabilizira iz dana u dan, dok su pozitivan trend pokazali Talijani. Vjeruje da će se rezultat do kraja srpnja te u kolovozu popraviti i da će se nadoknaditi manjak noćenja iz ovog perioda.
Kampove iznevjerili Nizozemci
Njegova kolegica iz Rovinja Odete Sapač kaže da su za njihov podbačaj krivi kampovi gdje je posebno izražen nedostatak gostiju, i to posebice iz Nizozemske.
– Manjak gostiju je izražen u kampovima, dok je promet u hotelima nešto bolji u odnosu na lani, a u naseljima i u privatnom smještaju je na nivou prošlogodišnjih rezultata. Razlog podbačaju u kampovima je uglavnom manjak gostiju iz Nizozemske kojih je za 37 posto manje u dolascima i 48 u noćenjima, što se može objasniti pomakom praznika u toj zemlji, ali i nepovoljnijim vremenskim prilikama, budući da su to gosti koji pretežito borave u kampovima. Očekuje se popunjavanje i ovih kapaciteta do kraja tjedna, optimistična je Sapač.
U Umagu, koji bilježi pad od devet posto, se također osjeti manjak njemačkih gostiju zbog drugačijeg rasporeda blagdana.
I privatni smještaj u padu
– Na našem području najlošije su trenutno popunjena apartmanska naselja lošije kvalitete, dok su dobro popunjena ona više kvalitae i hoteli. Privatni je smještaj u padu za pet posto, kaže nam tamošnja direktorica TZ-a Sanda Bravar.
Zbog lošeg vremena lošije u odnosu na lani bili su popunjeni i poznati vrsarski kampovi, zato je na području ovog TZ-a zabilježen pad noćenja za četiri posto.
– Austrijanaca i Talijana ima više nego lani u tom periodu, ali je zato za 34 posto manje Nizozemaca, 18 Nijemaca te četiri posto Slovenaca. Najveći utjecaj na ukupno smanjenje broja noćenja imaju lošiji rezultati u kampovima Koversada, Porto Sole, te Orsera, kaže nam direktorica tamošnjeg TZ-a Natalija Vugrinec. Zanimljivo je da je na ovom području privatni smještaj dobro popunjen te je ostvario čak 10 posto više noćenja u odnosu na lani.
Barbara Ban, Glas Istre
Noćenja u srpnju u odnosu na lani:
- Medulin -12%
- Poreč -10%
- Rovinj -10%
- Umag -9%