Predstavljen projekt EDUKOSI.TURIZAM – EDUKACIJE ZA OSOBE S INVALIDITETOM U TURIZMU i najavljene besplatne radionice za osobe s invaliditetom
Pučko otvoreno učilište Poreč i partneri na projektu EDUKOSI.TURIZAM – EDUKACIJE ZA OSOBE S INVALIDITETOM U TURIZMU u narednom će razdoblju provesti program obrazovanja za poslove online prodaje i digitalnog marketinga, radionice za 110 osoba s invaliditetom, okrugle stolove i informativna predavanja za poslodavce te pokrenuti digitalnu platformu koja će povezati potrebe poslodavaca i osoba s invaliditetom u potrazi za zaposlenjem
U petak, 28.10.2022. u Poreču je održana konferencija za medije na kojoj je Pučko otvoreno učilište Poreč zajedno sa svojim partnerima, Ustanovom za obrazovanje odraslih Dante iz Rijeke, Društvom invalida Poreč, Društvom za istraživanje i potporu Rijeka i Polidor kampom predstavilo projekt EDUKOSI.TURIZAM – EDUKACIJE ZA OSOBE S INVALIDITETOM U TURIZMU te su najavljene predstojeće aktivnosti usmjerene ka povećanju zapošljavanja osoba s invaliditetom u turizmu.
U uvodnom predstavljanju ravnateljica Učilišta Snježana Radetić podsjetila je da je projekt EDUKOSI.TURIZAM financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru Poziva Poboljšanje pristupa ranjivih skupina tržištu rada u sektoru turizma i ugostiteljstva II te da je ukupna vrijednost projekta 1.240.441,74 kuna, a što je ujedno stopostotni iznos potrebnih troškova projekta za predviđenih 20 mjeseci provedbe. POUP je jedan od 14 nositelja projekata s kojima je Ministarstvo turizma i sporta u ožujku ove godine potpisalo ugovore o financiranju. Time su dva ovakva vrijedna projekta stigla u Istru.
Kroz projekt EDUKOSI.TURIZAM 110 nezaposlenih osoba s invaliditetom (OSI) ima priliku besplatno se uključiti u radionice različitih zanimljivih tema koje će se provoditi na području Istarske i Primorsko -goranske županije. Poslani su pozivi udrugama, čiji su članovi OSI, da se prijave za sudjelovanje, a radionice će se provoditi u prostorima tih udruga koje iskažu interes. Međutim, svi zainteresirani koji nisu članovi udruga također se mogu javiti individualno, putem maila [email protected] ili na broj telefona 091 4322 648.
„Naši partneri su kvalitetne i stručne osobe s dugogodišnjim iskustvom predanog rada u području pružanja socijalnih usluga za OSI i području obrazovanja te su narednih godinu dana na raspolaganju OSI kako bi se osnažili i pripremili se bolje za zapošljavanje“, istaknula je voditeljica projekta Anita Pilat iz porečkog Učilišta.
Dalje je naglasila kako su i umirovljene OSI potencijalno zapošljive osobe, a koje isto tako imaju pravo sudjelovati u projektu te kroz druženja i razgovore sa psiholozima dobiti nova nadahnuća, informirati se o mogućnostima zapošljavanja te maksimalno iskoristiti svoje potencijale i unaprijediti svoja znanja i vještine.
„Cilj radionica je informiranje i savjetovanje o mogućnostima rada i zapošljavanja osoba s invaliditetom, karijerno savjetovanje i profesionalno usmjeravanje“, rekla je psihologinja Karmen Vučetić iz Društva za istraživanje i potporu dodavši kako će najveći fokus biti na razvoju komunikacijskih vještina, rješavanju konflikata i organizacijskim vještinama.
Inače, Društvo za istraživanje i potporu Rijeka djeluje od 2014. godine, a kako kaže psiholog Bernard Šešo, cilj im je kroz pružanje usluga psiho – socijalne podrške i poludnevnog boravka da se mlade OSI osposobe i zaposle te pripreme za samostalan život.
U daljnjem predstavljanju partnera Andrej Marušić, ravnatelj ustanove za obrazovanje odraslih Dante, naglasio je kako je zadovoljan da njihova ustanova ima priliku sudjelovati u ovom projektu i pridonijeti povećanju društvene osviještenosti potreba osoba s invaliditetom. Ustanova s iskustvom rada od tri desetljeća doprinijet će organizacijom motivacijskih radionica u suradnji sa HZZ-om kao i u provedbi ostalih aktivnosti projekta u suradnji s partnerima.
Za organizaciju radionica na području Istarske županije zaduženo je Društvo invalida Poreč. Lorena Rajko, asistentica u radu s OSI, istaknula je da društvo broji oko 450 članova, a njihova uloga u projektu je organizacija i suradnja sa sličnim ustanovama na području Istarske županije te pružanje potpore i informacija svim zainteresiranim za provođenje radionica, bilo u prostorima istarskih udruga, prostorima Društva ili pak prostorijama Učilišta u Poreču, sve s konačnim ciljem većeg zapošljavanja OSI u sektoru turizma i ugostiteljstva.
Osim provođenja radionica za 110 OSI, voditeljica projekta Anita Pilat najavila je i ostale aktivnosti koje su planirane u narednom razdoblju. Neke od njih uključuju mogućnost da 12 nezaposlenih OSI završe program obrazovanja za poslove online prodaje i digitalnog marketinga, područje rada koje je u porastu kao suvremeni trend u turističkoj privredi. Osim toga, u najavi su i aktivnosti usmjerene ka poslodavcima gdje će se kroz organizacije okruglih stolova i informativnih predavanja nastojati afirmirati zapošljavanje osoba s invaliditetom te osim pravnih obaveza i prava, poslodavcima približiti život i potrebe osoba s invaliditetom.
Doprinos svemu tome daje partner Polidor kamp iz Funtane, kao predstavnik poslodavaca u projektu. Giulia Ukušić Šalja izrazila je izrazito zadovoljstvo zbog mogućnosti sudjelovanja i razvijanja projekta za potrebe OSI i njihove integracije na tržište rada kao i zadovoljstvo time da su u mogućnosti prenijeti stečena iskustva te doprinijeti projektu kroz pružanje informacija o potrebama poslodavaca. Program edukacije OSI pretpostavlja i praktičnu nastavu na radnom mjestu kod poslodavca te se ovom prilikom uključuju kao mentori polaznicima obrazovnog programa u dijelu praktične nastave.
Kao spona između OSI i poslodavaca kroz projekt pokreće se digitalna platforma www.burzaradaosi.com koja će podjednako koristiti poslodavcima u potrazi za radnicima i OSI u potrazi za zaposlenjem.
Posebno je naglašeno kako je, prema izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj 511281 osoba s invaliditetom, što je 12,4 posto ukupnog stanovništva, a od čega je u Istarskoj županiji 13209 osoba s invaliditetom.
„Jednim projektom ne može se promijeniti situacija, ali EDUKOSI.TURIZAM nije prvi projekt namijenjen osobama s invaliditetom koji provodimo, već je nastavak naših nastojanja da kroz obrazovne programe pomognemo u poboljšanju njihove konkurentnost na tržištu rada i na koncu povećanju njihove kvalitete života. Osobe s invaliditetom suočavaju se s nejednakim mogućnostima u obrazovanju i zapošljavanju, kao najvažnijih uvjeta za samostalan i neovisan život. Sudjelovanje OSI u svijetu rada bitan je preduvjet njihove socijalne (re)integracije. Stoga smatramo da ovaj projekt može pridonijeti kvalitetnijem i ispunjenijem životu osoba s invaliditetom“, zaključila je ravnateljica Učilišta Snježana Radetić.
RADIONICE U PONUDI
- Životopis i molba za posao – kako se istaknuti
- Kako se predstaviti na razgovoru za posao
- Metode samoprocjene – Tko sam ja? Što mogu?
- Organizacijske vještine
- Osnovne digitalne vještine u poslovnom svijetu
- Poslovna komunikacija
- Upravljanje financijama
- Marketing za početnike
- Prodajne vještine za početnike
- Poduzetništvo, samozapošljavanje i društveno poduzetništvo
- Kako raditi uz podršku radnog asistenta
- Traženje posla je posao – kako uspješno pronaći posao
- Javni nastup ili kako pred više ljudi reći što sam htio
- Argumentirana komunikacija
- Neverbalna komunikacija ili što sve govorimo kad ne govorimo
- Asertivna komunikacija ili kako se efikasno svađati
- Kreativnost ili kako kreativno rješavati probleme
- Stres i kako upravljati stresom na poslu
- Emocije i emocionalna inteligencija – zašto su važne u poslovnom kontekstu
- Mentalne mape – što, kako i zašto?