U petak, 25. veljače, u prostoru kabineta ugostiteljskog posluživanja Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića Poreč (http://www.ss-astifanica-porec.skole.hr/) predstavljen je projekt «Develop tolerance, respect difference».
Putem projekta Academy od Centra Europan Schools (ACES) raspisao se u travnju prošle godine natječaj «Kreiranje rješenja za izlaženje na kraj sa sukobima u školi i okruženju» na što se Turističko-ugostiteljska škola Antuna Štifanića prijavila projektom «Develop tolerance, respect difference» s ciljem razvijanja tolerancije i uvažanja različitosti putem unaprjeđenja školske prakse, podizanja kvalitete međuljudske komunikacije između učenika, nastavnika i roditelja, razvijanja tolerancija i suradnje, te usvajanjem socijalnih vještina. Prilikom ostvarivanja projekta sudjelovalo je 50 učenika iz dva razreda smjera Hotelijersko-turističkog tehničara, pet nastavnika, uz partnerstvo sa SEŠ Bosa Miličević u Subotici, te vanjske suradnike od kojih mogu se izdvojiti Zdravi grad Poreč te Dom za djecu i mladež s celebralnom paralizom Pula. Projekt se financirao donacijom Erste Fondacije, te uz pomoć Grada Poreča i Plave Lagune. Financije su služile za pokriće materijalnog dijela, dok su za pokriće intelektualnog dijela bili uključeni učenici i voditelji projekta Vilma Bedmar, Danijela Banko i Željan Peloža te, naravno, cijela škola i nastavničko vijeće.
Projekt se provodio kroz razne aktivnosti; radionice, okrugli stolovi, sportski susreti, dobrotvorne aktivnosti, druženja, izleti, razmjena učenika, te evaluacija projekta. Učenici su prisustvovali na velikom susretu ACESovih škola, družili su se sa Subotičanima u Poreču, posjetili Zdravi grad Poreč gdje ih je dočeka dogradonačelnica Nataša Basanić Ćuš, igrali sa Subotičanima prijateljsku utakmicu pod organizacijom profesora Miroslava Mataije, posjetili Baredine, Zvjezdarnicu u Višnjanu, agroturizam u Žminju, muzej «Batana» u Rovinju te razgledali Pulu i posjetili Dom za djecu i mladež s cerebralnom paralizom Pula. Razmjenom učenika, Porečani su otputovali u Suboticu gdje su sudjelovali u nastavi, zatim, u radionici upoznavanja učenika, posjetili muzej, pa sudjelovali na slamarskoj radionici u selu Tavankut i radionici «Sličnosti razlika/rješavanje sukoba» te učili u maloj školi folklora, obišli imanje Ergela Kelebija, Gradsku vijećnicu u Subotici te jezero Palič Zahvaljujući spomenutim aktivnostima, došlo se do značajnih materijalnih i nematerijalnih rezultata. Kao materijalni rezultati navedeni su ugovor TOLERANCIJE, video dokumentarac te plakat. Ugovor TOLERANCIJE će pripremiti škola iz Subotice te će biti predstavljen unutar svakog razreda kako bi se učenici upoznali s pravilima tolerancije i stvaranja međuljudskih odnosa. Osmišljen video dokumentarac «Različiti, ali isti» pa tako plakat prikazat će suradnju dviju škola, dviju različitih kultura s motivima oba grada koji se stapaju u jednu unikatnu cjelinu druženja, upoznavanja te obostranog rasta. Nematerijalni rezultati jesu neopipljivi rezultati što su se stvarali u odnosima učenika, voditelja i suradnika prilikom ostvarivanja projekta e uvid o tome kako unutar jedne sredine, različite manjine mogu živjeti složno i biti tolerantni jedni prema drugima.
(Sanda Adamić, barkun.hr)