Predstavljanje projekta Fontes Istrie medievalis održano je u foajeu kazališne dvorane Pučkog otvorenog učilišta Poreč
Događaju su nazočili zamjenica gradonačelnika Grada Poreč – Parenzo Nadia Štifanić Dobrilović koja je pozdravila nazočne, istaknula vrijednost projekta te se posebno zahvalila sugrađaninu Josipu Baniću na inicijativi i učinjenom dok je pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica govorio o značaju projekta u doba digitalizacije te njegovoj važnosti kako bi stručna javnost bila upoznata s ovim značajnim, srednjovjekovnim segmentom istarske povijesti.
Suzana Rupenović pročitala je pismo profesora Nevena Budaka, koji iz epidemioloških razloga nije mogao nazočiti predstavljanju, a u kojem je posebno istaknuta važnost i jedinstvenost projekta te uloga Josipa Banića od ideje do realizacije.
Dr.sc. Maurizio Levak sa Filozofskog fakulteta u Puli također je istaknuo jedinstvenost projekta koji bitno dopunjuje djelo Petra Kandlera te je istaknuo osposobljenost, znanje, inicijativu i volju Josipa Banića.
Inicijator i autor projekta Josip Banić govorio je tijeku nastanka projekta, njegovoj namjeni i perspektivama te je predstavio virtualnu stranicu projekta i njezin sadržaj.
****************************************
Fontes Istrie medievalis (izvori srednjovjekovne Istre) je projekt Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kojim se revitalizira ključna sastavnica istarske historiografije: kritička priredba i objava pisanih izvora za srednjovjekovnu povijest Istre. Prvi pothvat sustavnog objavljivanja takve građe poduzeo je sredinom devetnaestog stoljeća Pietro Kandler čija je zbirka izvora, Codice diplomatico istriano, i dalje temeljni priručnik svim istraživačima istarskog srednjovjekovlja. Međutim, Kandler je sakupio samo dio cjelokupnog gradiva koje je objavio koristeći krajnje manjkave priređivačke kriterije, čak i po devetnaestostoljetnim standardima. Štoviše, brojne su listine do danas ostale neobjavljene te stoga nedostupne istraživačima i široj publici zainteresiranoj za bogatu povijest Istre. Iako se o nedostacima ove zbirke izvora u historiografiji često diskutiralo, do danas još uvijek nije pokrenut znanstveni projekt kojim bi se popravilo žalosno stanje ove ključne sastavnice istarske historiografije i istraživačima ponudio kvalitetniji, sveobuhvatniji i suvremenije priređen resurs.
U prvoj godini izvedbe projekta Fontes Istrie medievalis (siječanj – prosinac 2020.) podignuta je mrežna stranica fontesistre.eu povezana s bazom podataka u koju se upisuju kritički priređena izdanja povijesnih izvora srednjovjekovne Istre. Trenutno je u bazu podataka upisano osamdeset izvora, a dočetak prvih dvaju svezaka (od ukupno šest) koja pokrivaju povijesno razdoblje od VI. stoljeća do 1077. godine planiran je krajem 2021. godine. Na mrežnim stranicama mogu se također pronaći digitalna izdanja kritički priređenih srednjovjekovnih statuta istarskih komuna izdanih u sklopu serije Kolana od statuti, bibliografija ključnih znanstvenih publikacija o istarskom srednjovjekovlju te interaktivne povijesne karte.
Projekt Fontes Istrie medievalis vodi Neven Budak, redoviti profesor srednjovjekovne povijesti pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Idejni začetnik projekta i glavni stručni suradnik je Josip Banić, trenutno doktorand srednjovjekovnih studija Srednjoeuropskog sveučilišta u Beču (Central European University). Projekt financira Istarska županija i njen Upravni odjel za kulturu i zavičajnost.