Valfresco S1124

Potrošači ostaju bez prava na osnovnu informaciju

25.02.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Potrošači ostaju bez prava na osnovnu informaciju
318y196393202244428.jpg

Proizvodi koji će se ubuduće prodavati u Hrvatskoj više na deklaracijama neće morati imati navedenu zemlju porijekla.
Tu novost donosi promjena u Zakonu o zaštiti potrošača. Deklaracija će, po novom, morati sadržavati samo naziv i adresu sjedišta proizvođača ili trgovca koji proizvod stavlja na tržište, ne i zemlju porijekla u kojoj proizvođač ima svoje pogone ili ugovorenu proizvodnju.
Potrošačke udruge smatraju kako će to kupce dovesti u zabludu i uskratiti im bitne informacije o tome gdje su zapravo kupljeni proizvodi proizvedeni.

Potrošači više neće znati tko je, i u kojim uvjetima, nešto proizveo

Pravni stručnjaci tvrde kako je nužno uskladiti naše propise s europskima na čijim proizvodima više ne postoji ´made in´ naljepnica, što se opravdava ´globalnim tržištem´. Zapravo je riječ o tome da su proizvođači koji iskorištavaju izvaneuropsku radnu snagu uskratili kupcima njihovo osnovno pravo – pravo na istinitu informaciju u proizvodu.
I u samom Ministarstvu gospodarstva može se čuti kako se brisanjem zemlje porijekla iz deklaracije štite informacije o tome gdje koji proizvođač svoju robu proizvodi, što je uobičajena poslovna politika u svijetu, no činjenica je i to da potrošači više neće znati tko je, i u kojim uvjetima, nešto proizveo, piše Novi list.
U postojećem Zakonu o zaštiti potrošača stoji, naime, da je na deklaracijama domaćih proizvoda obavezno navesti naziv i sjedište proizvođača te zemlju porijekla, a na uvoznim naziv i sjedište uvoznika te zemlju porijekla, pri čemu se njome smatra zemlja u kojoj je proizvod nastao, ili je podvrgnut procesu koji je posljednji bitno promijenio njegova svojstva. Kako stoji u izmijenjenom zakonu, na oznaci proizvoda mora navedeno biti samo ime i sjedište proizvođača, ili trgovca koji proizvod stavlja na tržište.

Prava potrošača su smanjena 

Kako ističu u Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača, koja se na ovo već žalila Ministarstvu gospodarstva, proizvođač i trgovac nipošto nisu isto, što znači da će, ukoliko na deklaraciji stoji naziv trgovca, taj trgovac odgovarati u slučaju štete, a proizvođaču će se izgubiti svaki trag.
Predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača, Ilija Rkman, smatra da su prava potrošača ovime smanjena, a interesi poslovnih lobija očigledni.
Nažalost, Hrvatska, koja želi ući u EU, nije u poziciji pregovarati o ostavljanju zemlje porijekla na svojim deklaracijama, kad Unija, kao jedinstveno tržište, smatra da je ´proizvedeno u EU´ sasvim dovoljna informacija, koja neće kočiti promet roba.

tekst: A.D. javno.com